4K nedir, 4K ekran satın almalı mısınız?

4K, anlatıldığı kadar mükemmel bir şey mi? 4K TV veya monitör satın almalı mısınız?

  • Zeynel A. Öztürk

4K ne işine yarayabilir?

4K ne işine yarayabilir?

4K ne işine yarayabilir?

4K TV'ler, çok keskin resimler gösterebiliyorlar. Ancak 720p ile 1080p arasındaki farkı çoğumuz anlayamayabiliyor. Bu yüzden 4K'nın farkını görebilmek için çok büyük bir ekrana ihtiyacınız olabilir.

Ancak telefon ve tablet gibi yüzünüze yakın tuttuğunuz cihazlarda bu durum değişiyor. Bugünkü çoğu tablet, yüksek çözünürlüğe sahip çünkü bu, ekranın müthiş görünmesi demek. Aynı biçimde 4K monitörler, masaüstü PC'nizde size tam bir grafik şöleni sunabilir.

4K monitör neden şimdi alınmaz?

Bunun sebebi oldukça basit. Satın almaya değer seçenekler ( Sharp 32" PN-K321 veya DELL UP3214Q gibi), üzerindeki 1 yatay piksel çizgisi için sizden neredeyse 1 dolar istiyor. Daha uygun fiyatlı seçenekler (DELL P2815Q ve UP2414Q gibi) ise o kadar da iyi görünmüyor. Yüksek çözünürlük sunuyorlar, ancak renk üretimi ve bakış açısı konusunda çok iyi değiller. Bu yüzden daha düşük çözünürlüklü, ancak yüksek görüntü kaliteli bir monitör almanız şimdilik daha doğru.

Ancak bazı istisnalar da var. Örneğin bir monitör yerine 4K TV alıp, onu PC'nizle kullanmayı düşünebilirsiniz. Böylece ekranınızı monitörden daha ucuza mal etmiş olacaksınız, ancak bu ucuz panellerin dezavantajlarından kurtulacağınız anlamına gelmiyor.

Bir başka nokta, 4K ekran kullanacaksanız, bilgisayarınızın da yeteri güce sahip olması gerekiyor. Çoğu Windows masaüstü PC, 4K'yı kaldırabilse de Apple'ın 4K ekran desteği henüz yeterince iyi değil. Bunun yanında çalışma alanı bakımından daha büyük alandan ziyade, daha keskin görünen bir alana sahip olacağınızı unutmayın. Zira göremeyeceğiniz küçük yazılarla çalışmak istemeyeceksinizdir ve ayarları buna göre değiştirmeniz gerekecektir.

Sonuç olarak 4K ekranlar, şimdilik herkese tavsiye edecek kadar uygun fiyatlı ve kullanışlı değiller. İyi oldukları doğru, ancak bugün 4K ekran almanız, yeni teknolojinin baş ağrılarını daha çok çekeceğiniz (gözleriniz veya cebinizle) anlamına gelebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 23 Yorum

100 inch, 1000 ppi, oled, gözlüksüz 3d tv istiyorum. 2065'den selamlar.

03.04 te ileti yollayan arkadaş, iyi dedin: Adamlar halihazır teknolojiyle paranın gözüne vurabiliyorlarken ancak o dediğini yazdığın yıllarda görürüz.

Stüdyo'mdaki 2013 Mac Pro'm 27 inç bir 4k tv ye bağlı. Bootcampt'tan Windows 8 ile oyun oynamayı denedim ve şu ana kadar yüklediğim hiç bir oyun 1440p'nin üstünü desteklemedi.

Ben bu olayı 4 tane 1080p olarak algılamıştım. Yani 4K-atı :)

@14 Mar 2014 12:19 Zaten öyle hem en hem boy iki katına çıktığı için çözünürlük te dört katına çıkıyor. Basit bir matematik hesan-bı. :)

@14 Mar 2014 12:19 4K nın içine 4 adet 1920*1080 çerçeve sığar zaten

Super yazı. Teksin Chip

Standart Definition 640*480 değildir. Biraz araştırın da yazın. 640*480 VGA dır. Standart Definition 720*576 dır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Standard-definition_television

4k gereksiz cunku ne tv yayini var ne video var ne oyun var destekleyen

@14 Mar 2014 17:15 Hemen Hemen bütün güncel oyunlar 4k destekler. Bazıları 4k nın üstünü bile destekler. İzleyecek monitörünüz varsa. Sallamayalım.

YATAY değil DİKEY :S sayısı o 4k(4kilo yani 4bin) sütun sayısıdır..

yukarıdaki arkadaş doğru yazmış.standart çözünürlük 720 x 576 (pal) dır.

HD yayınlar için dahi paralı platformlara yönelmek gerekiyor. Standart fullHD uydu alıcısı alsan izleyeceğin HD kanaların sayısı az, 4k tabana inecek TV kanalları, film ve oyun endüstrisi destek verecek ki 4K için ödediğin paranın karşılığını göresin... 4k yaygınlaşması sonraki yeni oyun konsolları ile olacağını tahmin ediyorum, Sony şimdiden 300-500gb'lık diskleri hazırlamakla meşgul, 4k TVlerin önünde 6-7 senesi var...

Yabancılar Devlet kanallarını bile HD (720p) çözünürlükte ve ne hikmetse görüntü sıkıştırma teknolojileri sayesinde ülkemizden erişince bile takılmayacak ölçüde yayınlıyorlar.Bizim ülkede ise hala SD bile olmayan VGA çözünürlüğündeki yayınları düzgün ulaştırmayı başaramıyor. Bir de bu açıdan olaya bakmanızı öneririm.

Biz vestelin 4K televizyonunu aldık ve çok memnunuz. İnanın görüntüler aynı gerçek gibi görünüyor ve mükemmel bir deneyim sunuyor. Almanızı tavsiye ediyorum.

samsung yeni çıkan curved televizyonunu aldık 14.000 lira ancak hakkını tamamıyla veriyor

@27 May 2014 17:25 bu paraya ortalama bi araba alınıyo :D

@27 Mayıs 2014 17:25 hava atmak için uydurup uydurup yaz bakalım

Gereksiz hepsi yayınlar desteklemiyor

İnsan gözünün işlemcisi ne kadar piksel kıyaslasak arkadaşlar

Peki yeni evli olarak 2bin kira değerinde 4k olmasa da olur hangisini önerirsiniz kardesinize

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir