4K UHD TV'ler hakkında bilmeniz gerekenler!

Full HD bir TV'nin dört katı fazla çözünürlüğe sahip 4K UHD TV'ler gerçekten çok mu iyi?

  • H. Hüseyin Öztürk
UHD-TV'ler hakkında bilmeniz gerekenler!

UHD TV'ler ile Full HD TV'ler arasındaki farkları sizler için inceleyip ortaya çıkardık. Gerçekten de bir UHD TV'ye ihtiyacınız var mı?

4K olarak da bilinen UHD, Ultra High Definifion'un kısaltılışı. Ultra yüksek çözünürlük anlamına gelen bu terim, normal bir Full HD televizyondan dört kat yüksek çözünürlüğe sahip TV'ler için kullanılıyor. 50 inç'ten 85'inç'e kadar uzanan boyut seçenekleri olan bu TV'lerin fiyatı, 5,000TL'den 80,000TL'ye kadar uzanıyor.

Her zamanki gibi yeni bir teknoloji ortaya çıktığında ortaya beklenmedik sorular ve tehlikeler çıkıyor elbette. Mesela, bir UHD TV, HD bile olmayan normal bir TV yayınını nasıl gösteriyor? Full HD TV'ye göre gerçekten bir avantajı var mı? Yoksa UHD teknolojisi için henüz erken mi? Makalemizde bu soruların cevabını vermeye çalışacağız.

Upscale özelliği ve 3D

Daha çok çözünürlüğün görüntüde daha çok detay demek olduğunu biliyoruz. Şimdiye kadarki tecrübemizde UHD TV'lerin normal TV yayınlarını iyi bir şekilde UHD ekrana uyarladığını (upscale yöntemi ile) gördük. Tabii normalden biraz uzakta oturmakta fayda var, yoksa detay düşüklüğü çok göze çarpabiliyor. UHD kalitesinde bir görüntü izlerken ise tam tersine, tüm detayları görebilmek için normalden biraz daha yakında oturmak gerekiyor.

UHD ile sonunda Full HD 3D polarizasyon

Dört kat Full HD çözünürlüğü sayesinde artık pasif polarizasyon 3D içeriği Full HD'de izleyebiliyoruz. Normal Full HD televizyonlarda ancak Full HD'nin yarısı çözünürlükte bu teknoloji kullanılabiliyordu.

Satın almalı mı?

Şu an piyasada bulunan UHD TV'ler HDMI 1.4(a) standardıyla geliyor. UHD'nin tam çözünürlüğünü 60Hz'te kullanabilmek için HDMI 2.0 gerekiyor ki, şu an bunu yapan tek TV,  Panaconic'in TX-L65WT600E UHD TV'si.

Samsung kendi UHD TV'lerinin bağlantı panelini TV'den ayrı bir kutu haline getirdi. Bu sayede bu panel kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Peki ya bir UHD TV satın almalı mı? Yoksa beklemeli mi? Şu an için bir UHD-TV almak için ortada yeterli bir sebep göremiyoruz. UHD içeriğin hala çok sınırlı olması ve UHD TV'lerin aynı boyutlardaki Full HD TV'lerden kat kat pahalı olduğu düşünülünce, şimdilik yanına yaklaşmamak en iyi seçim.

UHD yayınlar?

Tıpkı 3D'ye olduğu gibi, UHD de içerik bakımından sorun çekiyor. Birçok HD kanalın yalnızca 720p sunduğunu düşünürsek, UHD kanalların yaygınlaşması epey uzak görünüyor.

UHD yayın olmasa da, Full HD ve SD yayınlarda bir avantajımız var mı? Testlerimize göre, evet var. Yüksek kaliteli yayınlar UHD TV'lerde, Full HD bir TV'de olduğundan biraz daha canlı ve detaylı görünüyor.

"Upscale" konusunda Toshiba'nın kendine has bir tekniği var. Blu-ray çaları (BDX6400KE) ve UHD televizyonu, gelen görüntü verilerini birlikte 3,840 x 2,160 piksele genişletiyorlar. Toshiba'nın dediğine göre, Blu-ray oynatıcı görüntünün düşük frekanslarını işlerken, UHD TV ise yüksek frekanslarını işliyor ve sonuçta çok iyi bir görüntü kalitesi ortaya çıkıyor.

UHD disk çalar

Her zamanki gibi Sony, şu an için sadece Amerika'da olmak üzere, bir UHD disk çalar çıkaracağını açıkladı. Çok bilinen filmlerle birlikte gelecek olan UHD çalar, internetten yeni içerik de indirebilecek. Japon firması gelecekte UHD içeriği arttırmayı planlıyor. Bunların ülkemize ne zaman geleceği ise henüz belli değil.

Tabii PC'mizi de bir UHD çalar olarak kullanabiliriz, ama bu kadar yüksek bir çözünürlüğü kaldıracak ekran kartına ve donanıma ihtiyacımız var. YouTube'a 4k videolar eklendiğini görmek güzel olsa da, bir çok kullanıcının ne internet hızı ne de donanım gücü buna yetmiyor. Bilgisayarı UHD bir televizyona bağlamadan pek bir fark görülemeyeceğini de belirtmek gerek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 76 Yorum

Ülkemiz ve internet olanaklarımız açısından olayı düşünmek gerekirse, şuan 1920x1080 bluray bir film 8-9gb alan tutarken bu teknoloji için uygun bir format bile yok olsa nasıl bir boyuta sahip olur siz düşünün artık. 1 film izlemek için 32-40gb alan ve bunu destekleyecek bir format. Bunu birde internetten indirmeye kalksanız şuan ki altyapı ve 50gb lık adil kullanım tuzağı ile kamera şakası gibi. Tabi bunun yanında vereceğiniz paracıklarda cabası. Daha çok uzak değil çok çok ama çok uzak ve şuan için gereksiz.

@13 Kas 2013 10:30 Welcome to Turkey!

@13 Kasım 2013 10:30 Gerçekler acıdır :)

@13 Kasım 2013 10:30 zeka özürlü tikiler HD yayınlar öncelikle DVB-S2 ve DVB-C ile geliyor... ip TV için 3mbps hızın altına düşmedin mi HD yayın izlersin... 4K ise farklı... o en rahat DVB-S2 ile izlenecek...

@29 Ağustos 2015 12:40 zeka özürlü diyene bak bize uydu cihazından bahsediyor, adam çok güzel anlatmış, monitor, bilgisayar, internet ilişkisini... velev ki uydu cihazı veya ti vi bu ip tv olsa kaç yazar ki gönül yazar!

2K televizyonlardan da bahsetseniz ?

full Hd tvnin bi ara sadece adını duyduyduk sonra teknoloji mağazalarında gördük. sonra bir tane eve aldık. sonra hd yayınlar başladı. sonra tvye hd yayın sunan cihazlar bağlamaya başladık. şimdi kullandığımız telefon bile full hd.

@13 Kas 2013 15:40 Ama hâlâ laptopumuz full hd değil.

@14 Kasım 2013 01:56 kardeş senin leptop fii çağından kalma heral

@17 Ağustos 2015 16:08 yanlışlıkla olumsuz ele tıkladım kusura bakma kardeş

@30 Eylül 2015 16:08 bakarım bu hatayı yapmayacaktın şimdi bende sende olumsuza tıkladım ödeştik.

108oP tv kullanan biri olarak,Eksik gördüğüm,en önemli sorun yetersiz bellek olmasıdır. 4 gb ram koysalar.tv'nin akıcılığında hiç bir sorun olmayacak. 4k tv,alınacaksa,içine 12 gb ve üstü bellek eklesinler,Alanın elinde patlamasın.Bu yazdıklarıma gülen olabilir.gerçek budur. Günümüz akıllı tv'leri,yetersiz ramlerle aksıyorlar.

@13 Kasım 2013 17:27 klasik LG mağduru... diğer markalarda kaç mb ram olduğunu bile hissetmiyorken... 256mb bile hafıza hatası verdirtmiyor...

4k konsol, film ve televizyon kanalı yokken hiç gerek yok. Ancak video prodüksiyonu ile uğraşanlar alabilir.

UHD için daha bir 10 yıla ihtiyaç var.

@13 Kas 2013 23:24 türkiye için değil mi

blu ray film 8-9 gb değil brrip o kadar.çözünürlük kadar bitrate oranı da önemlidir.brrip lerde 1080p çözünürlük koyarsın ancak bitrate yi 1000 yaparsan bir kıymeti kalmaz.30-45 gb arasıdır gerçek bluray ler.

para ve pazarlama tuzağı. Alan olur herzamanki gibi....

4k yayın yapan yer yok ki la

Bunun tuplusu yokmu tuplu uhd

5-6 ay sonra.. Teknosa turuncu indirim başladı! UHD TV'ler sadece 3000 tl! Ve şimdi alanlar neye uğradıklarını şaşırırlar.

Alsan nolur uhd yayin yokki parana yazik edersin.

UHD'yi geçtim, FULL HD'yi de geçtim, daha HD bile yaygınlaşmadı ülkemizde :) Full HD televizyonum var hala 1080p yayın yapan kanal yok, ne D SMART'da ne de DIGITURK'de... Biri ULTRA HD mi dedi... TEK BİR CEVAP: DALGA MI GEÇİYORSUN SEN :)

Ferrarim var ama depoda benzin yok .iste oyle birsey

Ps4'de UHD destekleyen oyunlar ne zaman yaygınlaşırsa o zaman satışlar patlar.

Ülkemizde hâlâ standart çözünürlüklü tv kanalları yayın yaparken ultra hd yayınların gelmesi atalarımız ancak iki asır sonraki hayali olabilir...

Esas mesele sd yayınları hd veya fullhd ye ceviren tv ler boyle seylere agırlık verseler ihtiiyacımız olan bu.

@18 Ocak 2014 17:17 öyle olmaz,firmaların işlerine gelmez,ilk önce sana 4k satcaklar misal,sonra ardına 8k, extra k ,super 4k ..... ticaret= teknoloji= kölelik=pazar

diyorum :diyorum türkiyede 4k yayin yok neden bir araba parasi bir televizyona vereyim akli olan parasi anilterinle kazanilan hiç kimse bu parayi bu tv e vermez çunku israf dır ulkemizde 4k yayin olsa bu tv 55 inç olarak fiyati 3000 bin tl altinda olmali çunku baktiğin zaman maliyeti neki duşunmek lazim . şunuda bilmek gerek çoğu devletlerde karasal yayin var?daha turkiyede karasalin k harfi yok onun için duşunmek lazim turkiyede 4k yayin kolay yapilmaz dahasi 4k tv ler 800hz ulkemizde şuanda 60hz yayin var gerisini siz duşunun : bu 4k tv ler harika ben bi arkadaşim almişti onu izledim bizde hd yayinlari hiç fark edemedim ancak Blu-ray filme baktiğin zaman çok guzel : son sozum olaninlan yetininiz yarin yada uç sene sonra bu tv leri 2ve 3 bin liraya alirsiniz benden demesi

tamam anladık 4k yayın yapan kanal, film, oyun vs yok. 1080p olan bir görüntüyü 1080p tv ve 4K TV ye koyduğumuz zaman aynı görüntüyümü alacağız ? veya playstation oyunlarında iki tv de aynı görüntüyü mü alacağız ? eğer aynı görüntüyü alacak isek 4K tv almak gereksiz ama eğer görüntü 4K da daha iyi olucak ise neden gereksiz olsun bu tv leri almak ??

@04 Mayıs 2014 23:13 Bende 4K TV var. 1080p filmleri 4K ya yakın çözünürlükte veriyor. Full HD TV lere göre çok daha iyi izleme keyfi var.

Lg 55 la965 uhd bir kaç ay önce 7500-8000tl civarında geziyordu.şu an birçok yerde 4999tl.bunun nedeni 2014 modellerin gelmesi galiba.inşallah daha da düşer.2014 model 49" bir modeli de 4499tl bana mantıklı geldi ama bir arkadaş yorumda uhd detayı görmek için yakın oturmak gerekir yazmış kafam karıştı acaba 55" alsam daha mı iyi olur.bu konularda bilgisi olan varsa yazsın lütfen.forumlar iyi bir yol gösterici...

@02 Haziran 2014 00:13 Bende LG 55UB950V var (55 '') Ortalama 4 metre mesafeden rahatlıkla izleyebilirsin. Bluray filmlerin keyfide tartışılmaz.

merhaba bende full hd yayını nı ultra hd ye çeviren tv arıyorum varmı öyle bir tv arkadaşlar şimdiden teşkkür ederim bide ultre hd tv ler çok pahalı bence indirim pasınlar

Bence 55 inç ten daha büyük ekran alınacaksa 4K tv alınmalı. 55 inç ve aşağısın da 4k ile full hd arasın da mühim bir görüntü farkı olacağını zannetmiyorum.

Yaklaşık 3 hafta oldu sanırım 55LA965 2799'dan Gold Bilgisayar'da satıldı :) Uhd konusunda pek acele etmemeli :)

55 ub 850 v aldım hd görüntü harika 3 d si gayet iyi

@20 Ekim 2014 17:33 bende 49 unu aldım gayet iyi. üstelik 60 hz. bunlar hala full hd diye zırvalıyor.

8 K mega uhd ler yakında...

Sharp 8k tvler satmaya başladı

@12 Ocak 2015 19:09 yani full hd,yi 8k,e çevirecekmiş...sharp ........... haydi sharp göreyim seni..

Demek ki ülkemize 4K yayınları gelmeden elin oğlu 8K yı çıkarıyor. Bizde sadece izliyoruz üretmek yok.

Adam gibi HD yayin bulmak bile cok zor. Ne 4K'si, insanlarin parasini carpmak icin sadece, Turkiye icin gereksiz.

lg nin de 60 hz uhd si var chip. ayrıca uhd tv alınabilir trt nin yayını var ve daha çoğalacak. full hd modası bitti.

ARKADAŞLAR LG MARKA ULTRA HD TV ALMAYIN BEN ALDIM YAPTIK BİR HATA SİZLRDE YAPMAYIN

@10 Ağustos 2015 11:38 Adam model göstermiyor direk bu markayı almayın diyor. Allah ıslah etsin. Eğer satıcıların göz boyamasına kanıp üst model fhd yerine alt model uhd alırsanız boyle ağlarsınız...

@10 Ağustos 2015 11:38 nicin pismansiniz.ben de samsung aldim pismanim

Haklısın doğru söylüyorsun ben aldım pişmanım

ARKADAŞA KATILIYORUM ÇOK HAKLI LG'NİN UB800V 40 İNÇLİK UHD TV SİNİ ALDIM,AMA GELGÖRKİ TRT'NİN 4K DENEME YAYININI BİLE GÖSTERMİYOR 30P-50P KARIN AĞRISI YÜZÜNDEN,ALDIĞIMA ÇOK AMA ÇOK PİŞMANIM VERDİĞİM PARA BOŞA GİTTİ ANLIYACAĞINIZ. SİZİNDE CANINIZ YANMASIN..

ARAKADAŞLAR BEN SAMSUNG 4k uhd aldım fiyatı 1900 tl ve gayet iyi salonda full hd var. oturma odasında 4k GÖRÜNTÜDE UÇURUM VAR AMA piksel ile beraber hertz 'e önem verin 600hz. altına inmeyin piyasada 100hz full veya 4k lar var. beş para etmez

Merhaba. mkv formatı olmasaydı 1920*1080 çözünürlüklü filmler de 30-40 gb olurdu. nasıl böyle bir sıkıştırma formatı var ise 4K lar için de formatlar var ve geliştirilmeye devam ediliyor. özellikle h265 filmlerin görüntü kalitesinden fazla ödün vermeden az boyutla iş yaptığını belirtmekte fayda var. yani 4K yayınlar ve filmler çok da uzakta durmuyor.

ben aldim ve gayet memnunum 2015 tvlerde geneli uhd 4k 4.000 tl verdim 140cm piyasadaki fullhd fiyatina neden daha iyisini almayayim sacma sapan mesj yaziyosuz bu kafadaki insanlar oldukca tabiki yayinlar hd de kalir teknoloji turk milletinib neyine hep geriden gideriz bi bokta gelmez ulkemize az ayik olun =)))

Oled teknolojisi dururken eski led teknolojisine 5 kuruş vermem.Ucuzlamalarını bekliyorum. 4k ya gerek yok. Bir mağazada ful HD oled tv ile Ultra HD 4k led tv yi yan yana izleyin öyle karar verin. Şu anda LG nin 55 inch oled tv si 5 bine kadar düştü. Zaten bu bu teknolojiyi LG ve Samsung dan başka üretebilen yok

peki ps4 4k televizyonda oynanır mı

@07 Ekim 2015 17:15 ps3 oynadigima göre ps4 neden oynanmasin?

kafam iyice karisti bazilari UHD al diyor. Bazilari FHD. pixel frekans ve panel teknolojisinden anlamama ragmen kafam karisti.

Arkadasim az biraz yorimlari okdumda herkez bilgisizligini cahilligini devlete yuklenerek kamufle etmeye calisiyor yok burasi turkiye yok soyle yok turkiye boyle diye. Ama anladigim kadari ile bilmediginiz cok ama cok seyler var. Hollandada peynir ekmek gibi 4 k rv satiliyor niye? Holllanda da 4k tv tayini yapildigi icin mi? Hayir. Kaldi ki turkiyemiz dunyada 4k tayin tapan ulkeden birisi ve bu ulkelerden en iyi 4k yayin yapan ulke de turkiye. 4k tvkerde yayin yukselticleri var sd-uh-fhd=ultraH

4K diyosunuzda bikere 4K Tvnin ekranları nokta dolu kırış kırış gösteriyorlar panelin pürüzsüz olması lazım değilmi 50 milyar 100 milyar dan bahsediliyo onuda geçtim,,bu kapitalizmide geçti zenginliğide aşmış durumda nereye gidiyoruz bilmiyorum...bunlar küçük kıyametler korkunun ecele faydası yok yani hak edilmeyen fiyatlar boğazınızdan nası geçiyor pes doğrusu

İzlediğimiz çoğu içerik hala sd. yani üretilen resmin kaç adet renk tonu ve pikselden oluştuğu belli. o bir adet pikseli 4e bölüp hd, onuda 4e bölüp fhd, tekrar 4e bölüp uhd kalitesi alamazsın. Sonuçta mesela o tek mavi piksel 4, 16, 64 mavi piksel olacak, sadece bilmemne scale, bilmemne magic gibi yazılımsal iyileştirmeler olur. Madem üretilen resim küçük, tv boyutunu abartmanın (yada ppi artırmanın) alemi yok. Test etmesi bedava, 4" telefondaki resim 42" tvdeki 4k resimden iyidir.

ŞU AN BAKTIM DA YAZILARA KEDİ UZANAMADIĞI CİĞERE MIRDAR DERMİŞ SİZİNKİDE O HESAP HERALDE BEN ALDIM 4 k 10 yıl sonra çıkacak dediler falan da fistan şu anda TRT 4k yayına başladı ve süper çözünürlük var cihazım 3840*2160 daha iyisi çıkana kadar bu en iyisi ??????

Arkadaşlar LG 55UF8507 tv almayı düşünüyordum ancak internetten veya flash dan film izlemeyle gerekse yayın konusunda tüm lg modellerinde bir çok kişi sorun yaşadığını yazmış 4k tv almakta kararsız kaldım sizce 4k tv mi Fullhd mi alınmalı

ben aldım 55 inç samsung 4k gayet memnunum 3500 tl

4k tv aldım, 4k oyun destekli pc topladım birde 4k destekli hdmı yani 7 bin tl yi geçti deydi mi EWET....

Ben 4k tv aldim, smart tv olması yönünden güzel. Daha pek 4k yayin olmadigindan gerek yokmuş aslinda, ama tv nin youtube un dan 4k videolari izlemek güzel. Yakinda 8k çikiyor arkadaşlar veya çikti bile. Biraz daha beklerseniz 16k bile alabilirsiniz :)

4K TV ALMAYI DÜŞÜNÜYORUM. BİRÇOK MARKAYA BAKTIM VESTEL BÜYÜK BİR FİYAT İNDİRİMİ YAPMIŞ TV DE NERDEYSE HERŞEY VAR 4K ALICI,3D, SMART , TRUE MOTİON, 4K YÜKSELTİCİ AMA VESTEL DİYE KARARSIZIM SİZ NEDERSİNİZ?

@18 Nisan 2016 11:32 ua 9300 serısısını aldım bır tv bu kadar guzel olur adamlar yapmıslar .. dıkakt edersenız bazı tvler fılm ızlerken sankı kamera arkası ızlıyormusunuz gıbı gosterıyor cok basıt kalıyor marka vermeyecegım bu konu hakkında ama vestel su an alabılecegın en guzel tv sıddetle tavsıye ederım artı yerlı

Ben de 4k yi yeni aldim getirip kuracaklar bosami aldim acaba?Bilgisi olan paylasabilirmi?

Arkaslar bende vestel 48ua9300 var pc ye bagli tv izlemiyorum amac 4k oyun oynamak icindi 4k da 60hz goruntu alabiliyorum iki tane r9 390x ekran karti var 4k display hdmi cevirici ile 4k oyun oynuyorum hatta monitorde iskence cekiyormusum...

49 inç uh 770 lg aldım kanal taşıma yapmıyor.1 -497 arası kanal taşınamaz diye hata veriyor.Aynı hatayı radyo kanallarında da yapıyor.Fabrika ayarına döndüm tekrar kanal yükledi yine aynı hata devam ediyor.Sözde son model.

PHİLİPS 55pus7600 4K UHD TV 2015 eylül ayından beri kullanıyorum trt 4k kanalını yeni yazılım yükleyerek iyi bir şekilde izliyorum bir tv nin bu kadar kaliteli bir görüntü verebileceğini tahmin edemezdim iyiki almışım diyorum 4k tvler hakkında olumsuz eleştiriler elbette olacaktır nede olsa yeni bir teknoloji türk vatandaşı olarak eniyilerine layık olduğumuzu unutmayalım buda devlet ve hükümet yetkililerinin en büyük görevlerindendir millet olarak bunları hakediyoruz v ler için

4K torent normal tv de calisirmi?

samsung S5 de 4K video çekme imkanı var:)))

65 inç tv almak istiyorum.full hd mi ultra hd 4k mı alayım karar veremiyorum ? ve markası ne olsun ? 4 k tvler standart ve full hd yayınları olduğundan daha güzel gösterirmi ? lütfen bu işten iyi anlayanlar varsa cevap yazsın?

@21 Ocak 2017 07:08 uhd almalisin renkler ve netlik cok farkediyor. Ve hic suphesiz samsung olmali. Kalite ve dunyanin en iyi servisi var adamlarda. En ufak bir sorunda hizmeti ayagina getiriyor. Memnun kalmadiysan ust modelle değiştiriyor. Ve tabiki en kaliteli malzeme ve goruntu samsung da. Benim tecrubem ve fikrim budur kardesim.

@22 Ocak 2017 08:03 sağol kardeşim, samsungun 65 inç uhd tvlerinden bana önerebileceğin bir model varmı ? 7-8 bin liradan fazla olmayan ve özellikleri ve görüntü kalitesi iyi olan bir model önerebilirmisin ? öneremezsen de bana hangi özelliklerine dikkat etmem gerektiği konusunda birşeyler yazabilirmisin ?

Laptopum da bulunan 4K videoyu hdmi kablosuyla veya kablosuz bağlantı ile 4K arçelik televizyonumdan izleyebilir miyim?

Sen de yorum yaz