4K videoların en büyük problemine çözüm yolda

4K video çözünürlüğünün önündeki en büyük sorunun küçük bellek kartları olduğu aklınıza gelir miydi?

4K video kaydı için yeni nesil kartlar geliyor!

4K video teknolojisi yakında piyasayı işgal edecek. Bu yeni yüksek çözünürlük standardı, ekran boyutu giderek büyüyen televizyonlar için de can simidi görevi görecek. Bu arada, 4K video kaydı yapan telefon ve kameralar da elden ele dolaşacak; fakat bu teknolojide şu anda bir problem var.

Cihazlar 4K çözünürlüğünde video algılayabilecek kamera sensörlerine sahip olsa da, bu görüntü dosyaların oluşma hızına ayak uydurabilecek SD kart sıkıntısı can sıkıyor. Dolayısıyla SD kartlar, teknolojinin gelişmesinin önündeki şişe ağzı olarak karşımızda duruyorlar. Kart üreticileri de bunun farkındalar ve talep geldikçe yüksek hızlı kayıt yapmaya imkan verecek SD kartları makul fiyatlarla satışa sunmak için hazırlık yapıyorlar.

Dev bellek kartı üreticileri, yeni nesil SD kartlarında saniyede 30 MB boyutunda veriyi kaydedebileceğimizi söylüyorlar. Bu da 4K video kaydının ihtiyaç duyduğu kayıt hızından çok daha fazla. Ama bu hıza tam manasıyla ne zaman ulaşabileceğimiz halen kesin değil. Yine de, bellek kartlarında yaşanan hızlı gelişmeleri göz önünde bulundurursak, çok fazla beklemeyeceğimizi söyleyebiliriz...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

iyide class 10 kartlar var zaten

Ultra hızlı Class 10 mikro SD kartlar zaten 30 MB/sn. yazım hızını sunuyor?

@15 Kas 2013 18:00 kapasite olarakta yükseltilmesi lazım yoksa 15 dk video çeker hafızası dolar

@15 Kas 2013 18:00 4K'ya yetmiyor ?

şuan okuma hızında yazma özelliği neden daha önce yapıp da şimdi daha hızlılarını yapmadılar acaba?

U1 serileri daha da hızlı Class10 kartlardan.

şişe ağzı darboğaz değil mi, bottleneck direk çevirince tabi...

bu dergi teknolojiden bihaber. herhalde hala class 4 kartların en şahane kart olduğunu sanıyorlar.

Sorun hafıza kartlarının hızında değil. 1 dakika full hd video kaydı 60 mb oluyorsa 1 dakika 4k 240 mb olur, saniyede 4 mb hız gerekir. Class 6 ve Üzeri kartlarda hiçbir sorun yaşanmaz. Asıl sorun ise kapasitede. 1 saatlik bir 4k video kaydı ile 16 Gb hafıza kartını tamamen doldurabilirsiniz üstelik fat32 dosya sistemi 4 Gb'dan büyük dosyaları alamıyor bile :)

Çıktı Artık Çıktı 2015 Enis ABi

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir