5 adımda daha az enerji tüketen bir PC

Devir tasarruf devri... 5 küçük ipucu yardımıyla PC'nizin enerji tüketimini azaltmanızı sağlayacağız

  • Selim Öztürk
5 adımda elektriğinizden tasarruf edin!

Dünya genelindeki insan nüfusunun hızla artmasıyla birlikte tüketim oranı da bu artışa paralel olarak ciddi bir yükseliş trendine girmiş durumda. Özellikle elektrik faturalarının sıkça zamlandığı ülkemizde elektriğin en etkin şekilde kullanımı da büyük önem arz ediyor.

Bilgisayar kullanıcıları her ne kadar elektrik tüketimine pek dikkat etmeseler de, milyonlarca bilgisayar kullanıcısı baz alındığında elektrik tüketiminin akıl almaz boyutlara vardığı kolayca anlaşılabilir. Oysa izlenecek birkaç basit yöntemle enerjinizi daha etkin bir şekilde kullanabilmeniz mümkün.

Biz de CHIP Online olarak bilgisayar kullanıcılarının nasıl elektrikten tasarruf edebileceklerini masaya yatırıyoruz. İzleyeceğiniz bu 5 adım sayesinde bilgisayarınızın güç tüketimini azaltabileceksiniz.

Google'ı siyah kullanın

İnternetin bir numaralı ismi olan ve her gün milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Google'ın da güç tüketiminin düşürülmesi konusunda bilgisayar kullanıcılarına yardımı dokunabilir.

Blackle isimli web sitesi, Google'ı baz alan bir arama sitesi. Tamamen Google'ın arama motoruna bağlı olan Blackle'ın yaratılmasının tek nedeni ise kullanıcıların bu site sayesinde güç tasarrufu yapabilmeleri. Ancak akla elbette şu soru gelebilir: Bir web sitesi güç tüketimini nasıl düşürebilir?

Bu sorunun oldukça mantıklı bir cevabı var aslında: Monitörlere yansıyan beyaz ve açık renkli görüntülerin siyah renge göre daha fazla güç tüketimine neden olduğunu biliyor muydunuz? Blackle da bu renk ayrımının farkında olduğundan, beyaz arkaplanı kullanan Google'ı siyah renkle bezeyerek yeni bir web sitesiyle kullanıcıların karşısına çıkmış.

Hatta sitenin arama çubuğunun altında bu siteyi kullananların sitede kaldıkları süre baz alınarak toplamda ne kadar güç tasarrufun yapılabildiği rakamlarla ifade ediliyor. Kısacası monitörünüzün daha az elektrik tüketmesi için Google'a girmek yerine Blackle'ı deneyebilirsiniz.

Windows'unuzu optimize edin

CO2 Saver, Windows'un güç ayarlarını optimize ederek Windows'unuzun en az şekilde güç tüketmesini sağlıyor. Diğer bir deyişle, bu kontrolü bu araca bıraktığınız taktirde, bilgisayarınız, monitörünüz ve hatta hard diskiniz artık daha az güce ihtiyacı olacak.

Programın en önemli özelliği ise bu optimizasyon işleminin ardından güç tasarrufunun ne oranda sağlandığına dair kullanıcıyı bilgilendirmesi.

Download: CO2 Saver

Enerji tasarruflu ürünleri alın

Energy Star, birçok bilgisayar kullanıcısının yakından tanıdığı bir standarttır. Enerjinin etkin kullanımı konusunda uluslar arası bir standart olan Energy Star logolu ürünleri satın almanız da yine enerji tüketimini düşürme açısından önemli bir adım olabilir.

Bu sayede hem faturalarınızın kabarmasını önleyebilir, hem de çevre için küçük ama önemli bir adım atmış olacaksınız...

Tüplü monitörleri bırakın, LCD kullanın

Günümüzde artık birçok bilgisayar kullanıcısı LCD monitör kullanmaya başladıysa da, hala CRT (Cathode Ray Tube) tipi monitörleri kullanan kullanıcıların sayısı da hiç azımsanacak gibi değil. Tüplü monitör olarak bilinen CRT tipi monitörler, LCD'lerle karşılaştırıldıklarında güç tüketimi konusunda oldukça ileri bir seviyededir.

Bu nedenle fiyatları bugünlerde oldukça makul seviyelere inen LCD monitörleri edinmenizde fayda var; zira monitörler bilgisayarın en fazla enerji tüketen donanımlarından biridir.

Bilgisayarınıza ince ayar

Tüm bunların dışında Windows veya Mac kullanıcısıysanız, güç tüketimi ayarlarına girerek enerji kullanımını en aza indirgeyebilirsiniz. Bu ayarlara ulaşmak için Windows işletim sistemi altında Denetim Masası'na girdiğinizde ilgili ayarlara kolayca ulaşabilirsiniz.

Mac'lerde ise Sistem Tercihleri(System Preferences) bölümünden Enerji Koruyucu'ya (Energy Saver) girerek ilgili ayarları yapabilirsiniz.

Bunun yanında bilgisayarı kullanmadığınız durumlarda bilgisayarınızı çalışır durumda ya da Stand by modunda bırakmamalısınız; zira özellikle Stand by'da duran cihazların pek fazla güç tüketimi olmadığı düşünülse de, aya ya da yıla vurulduğunda ve diğer kullanıcılar hesap edildiğinde bu modda bulunan cihazların gereksiz yere binlerce watt enerji harcadığı söylenebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 28 Yorum

nedense googlede ve blackle de ayni karakterleri arattim ortaya bambaska sonuclar cikti:O:O,,,
bence cok sacma bisey aslinda yanlis anlamayim saygi duyuyorum ama bu her gun soygunyapip sonra , yerde 1tl buldugunuzda, yazik almiyim belki kaybedenin ilac parasidir demek gibi bisey...abarttim biraz ama bi dusunun evinizde kac elek. lambasi bosa yaniyor suan???

blackle mıdır nedir bu sitenin karı ne bu işten? Ayrıca kim takar google beyaz olmuş siyah olmuş.

Bu güç tasarrufunu PC'de anladım da, Mac sahipleri güç tasarrufu yaparlar mı orasını bilemeyeceğim. Aksi halde, hem güç tasrrufu yapacağım hem de Mac kullacağım diyen biriyle, hem Lamborgini kullanıp hem de çok yakıyor diye sıralı tüp sistemi taktıran birisi arasında bir fark kalmaz. Mac-PC karşılaştırmasında Mac bu sektörün Lamborgini'si demek kesinlikle istemedim. Demek istediğim Apple'cılar cool ve eliselek insanlardır, 1-2 Watt'ın onlar için pek bir lafı olmaz. Zaten şu "elmacılık" oyunu başlı başına bir israftır...

Ben Geçtiğimiz temmuz da bir pc toplattım ama monitörü özellikle CRT aldım.LCD ekranlarda malesef tam anlamıyla oyun oynanamıyor.Yok tepkime süresiydi yok ışık vurunca parlamasıydı derken oyunun içine ediliyor.Ne zaman LCD ler CRT monitörler kadar kaliteli olur o zaman ben de Bir LCD ekran alırım....

yorumu sevdim

O sizin dediğiniz sadece CRT monitörlerde olur, LCD monitörler için öyle bir ayrım yok, renk farketmez, ekran parlaklığı tek değişkendir.

ben sabahtan akşama kadar bu sitede taklıyorum ve bu site beyaz agırlıklı bir site. Öncelikle kendi temanızı degiştirerek benim ve birçok chip online tutkunu için süper bir tasarruf sağlamış olursunuz :)

tasarruf dıyonuz LCD alın oh ne guzel bız bılmıyoz almasını sanki bırak LCd yı ekmek alcak para bulamıyo mıllet kalkmıs sız burda masal anlatıyonuz bırakın bu işleri

Bu ekrandaki siyah renkler konusu sanırım ancak led aydınlatmalı lcd veya crtlerde fark yaratır. Bu durumda da led aydıtlatmanın azalmasının ne kadar önemli bir tasarruf yaratacağı tartışılır.

"nedense googlede ve blackle de ayni karakterleri arattim ortaya bambaska sonuclar cikti:O:O,,,"
------
Muhtemelen Google'da yaptığın arama Google Türkiye sonuçlarını getirirken, Blackle ile Google English sonuçlarını getirdiğindendir.

------
"Ben Geçtiğimiz temmuz da bir pc toplattım ama monitörü özellikle CRT aldım.LCD ekranlarda malesef tam anlamıyla oyun oynanamıyor.Yok tepkime süresiydi yok ışık vurunca parlamasıydı derken oyunun içine ediliyor.Ne zaman LCD ler CRT monitörler kadar kaliteli olur o zaman ben de Bir LCD ekran alırım...."

--------
CRT ile yanyana pencere karşısında koyduğun zaman "bu hiç parlamıyormuş" diyebileceğin LCD ekranlar var. Yine gecikme konusunda siyah üzerinde beyaz obje hareketlerinde bile CRT ile çok fark göremeyeceğin monitörler bulabilirsin.

ya adamlar uğraşıp size bilgi vermiş yapılan yorumlara bak abi her zaman söylerim türk halkına iyilik yaramaz.
ister yapın ister yapmayın çokta tın hesabı yazıdada denildiği gibi senelik bir hesap yaparsanız anlarsınız ak'ı karayı.

hocam 2 yildir Lcd kullaniyorum yok oyun görünmüyo yok isik vuruyor yok bilmem ne.. insanlari yanlis bilgilendirmeyin arkadasim hangi ekrana günes yada asiri isik vurdugunda o monitör o ekran görüntü kaybina ugramiyorki? bildigim kadariyla zaten günesten ve asiri isiktan monitörünü korumak zorundasin yoksa elinde garantiyle servis kapilarinda bekler durursun bütün bunlardan haric tavsiye isteyen olursa 22-24 yok bilmem kac monitör tavsiye etmem gözlerinizden rahatsiz olmaniz mümkün bence ve bana göre maximum 19 yeterli

Günümüz teknolojisinde tasarruf yapmak çok zor. Basit bir ekran kartı bile PowerSupply'a yük bindirirken, Google'ı siyah kullanmak ne kadar faydalı olur bilemiyorum.

acaba upsi kapatmadığımızda ne kadar elektrik harcıyorlar?

Değerli yorumcular neden siz de tasarruf yapanlardan olmuyorsunuz? Bizlerde şöyle bir mantık var. "benim 1 tane tasarruflu ampül değiştirerek yaptığım tasarrufun bir değeri yok ki koca koca mağazalar farikalar benim yüzlerce katını kullanıyor" mantığı. Aslında bireysel yapılan çabalar da boşa gitmiyor. Örneğin apartman aralığı aydınlatma ampüllerini, tasarruflu ampüller ile değiştirdim. dünyayı sen mi kurtaracaksın diye alaycı yorumlarda aldım. Ancak ortak fatura geldiğinde daha önceki faturelara göre oluşmuş olan ciddi farkı görünce birçok apartman sakinimiz tasarruflu ampüle dönmüş. 4 tane ampül değiştirmem ile 6 daire de tasarrfulu ampüle dönmüş oldu.
Enerji tasarrufu işi zaten hiçbir kurum ya da ülkenin tek başına yapabileceği bir şey değil. Ancak birilerinin o ilk kartopunu atıp çığı başlatması gerekli. işte sizler, bu siteye ulaşabilecek entellektüel seviyeye sahip olan sizler ancak bu kartopunu atabilir insanlara örnek olabilisiniz.

acaba upsi kapatmadığımızda ne kadar elektrik harcıyorlar?
------------------------------------------------------------------------
ups açıkken uzun süreli elektrik kesintisi olursa ups aküsü tümüyle bitebilir ve ucuz bir ups ise akünün işi biter bir daha dolmaz yenisini almak gerekir o da neredeyse yeni bir ups parası olur..

bence uygun içerik sunmuyor arama yapıldığında.google den tamamen farklı

küçük bir ihtimal fayda sağlanabilir makale,teşekkürler.

siyah rengin elektrik tasarufunda etkili olacağı söylenebilir ancak özellikle lcd monitörler için konuşmaya başladığımızda monitörü bitireceği kesin. karar sizin. eletrik tasarufu veya monitörünüzün, göz ve sinir sağlığınızın bozulması. size tavsiyem monitörünüzün matlık (kontrast) ayarlarıyla oynamanızdır. kontrastı düşürürseniz hem cebiniz hemde sağlığınız açısından en doğru hareketi yapmış olursunuz.

LCD monitörde her zaman siyah daha az harcar diye bir olay yok. İçeride kullanılan panelin beyaz veya siyah olmasına göre değişir. Yani panele güç verilmeyip sadece fluorasanları yakıldığında siyah renk veriyorsa olur ama beyaz veriyorsa o zaman tam tersi siyah daha çok elektrik tüketir. Dinamik aydınlatma özelliği varsa panel ışığı düşürülür tasarruflu olur. Siyah renk olayı çok değişken. Plazma TV ye görüntü veriliyorsa siyah renk ile çok iyi tasarruf yapılır

Merhaba Arkadaşlar enerji tasarrufu sağlayan programı kullanmak istiyorum ama bilgisayarıma bir zarar verirmi acaba önceden hertürlü progu kuruyordum geçenlerde pcmi hızlandıran bi prog kullanıyordum pc acaip hızlıydı ama ramim yanmış o yüzden şimdi temkinli davranıyorum

lcd monitörlerin arkasında zaten fluoresan lamba yanmıyor mu? ekrandaki resim de neyse o arka aydınlatmalı olarak görünüyor. cep telefonları gibi. ekrana siyah bir resim geldiğinde ışığın şiddeti azalmıyor ki sadece o renk arkadaki ışığı önüne geçirmiyor benim bildiğim, ama filozof değilim yanlış biliyorsam da doğrusunu yazmanızı rica ediyorum arkadaşlar. illa enerji tasarrufu yapacaksak monitörümüzün parlaklığını azaltabiliriz.

Bu arada arkadaşlar enerji tasarrufunda monitörün rengiyle uğraşacağınıza evinizde tasarruflu ampulleri kullanın çok önemli ve daha ilk ay faydasını göreceksiniz, fakat ucuzuna kaçmayın kaliteliler kadar fazla ışık veremiyorlar kalitelilerinden alın.

iyi de bunun görüntü araması yok :(:(

bencede tasarruflu ampullerden alın heryere hem daha fazla ışık hemde daha az enerji tüketimi oluyor böylece hem bütçenizi hemde doğayı korumuş olursunuz.Uzun süre kullanmadığınız müzik seti gibi ürünleri stand-by konumunda (kırmızı ışığı yanık durumda) bekletmeyin fişden çekin.

Not:Burdan beyaz eşya üreticilerinede seslenmek istiyorum Enerji ve Su tüketimi A sınıfı ürünlerinizde büyük indirimler yapın hiç olmazsa şu dönemde.

Philips marka tasarruf ampülleri kullanın.Karaköyde kaliteli ucuz bulabilirsiniz.Ben 6 tanesini 45 tl ye almıştım ve 2.5 sene geçti hala kullanıyorum.Normal ampül gibi voltaj düşmelerinde veya bir anda yüksek voltajlarda kesilmiyor

bana kalsa flat monitör.
lcd lerin hiçbirinin görüntü kalitesi flat kadar değildir.
philips veya lg öneririm

22 inç NEC fp 1370 kullanıyorum görüntü süpper fekat :soba gibi ısınıyor elk faturam 92lira
amd Dual 6000+ 2 gb kingston ram
4890 sapphire yorum sizindir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play