5 $ için bunu yapar mısınız?

İnternet devi Google, artık kullanıcılarına para dağıtıyor! Bu parayı almak için yapmanız gereken...

5 $ için bunu yapar mısınız?

ScreenWise isimli proje kapsamında Google, Chrome'a indireceğiniz bir eklenti sayesinde hem sizin internet kullanım alışkanlığınızı takip edebilecek; hem de size para kazandıracak. Bunun için sisteme kayıt olduktan sonra Google, 5 dolar değerinde Amazon hediye kartı kodunu size veriyor. Ardından 3 ayda bir bu 5 dolarlık ödeme kullanıcıya yapılmaya devam ediyor.

Ancak iş bununla da sınırlı değil. Ars Technica'da yer alan habere göre Google, isteyen kullanıcılarına Screenwise projesi kapsamında Screenwise Data Collector (Screenwise Veri Toplayıcı) cihazını veriyor. Cihaz, herhangi bir ağa bağlanıyor ve kullanıcıların internette yaptıkları her şeyi kayıt altına alıyor. Bu cihazı alıp projeye dahil olan kullanıcılara kayıt işlemi karşılığında 100 dolar verilirken, bir yıl süresince de her ay 20 dolar ödeniyor.

Kısacası Google, sizin bilgi ve kullanım alışkanlıklarınızı sizden satın almaya başlamış durumda. Şu ana kadar 2.500 kişinin bu projeye kayıt yaptırdığı söyleniyor. google.com/landing/screenwisepanel adresinden şu anda kayıt yaptırmak isteyenler ise, "daha sonra gelin" mesajını alıyor. Yani Google, şimdilik kayıt işlemini durdurmuş durumda...

Okuyucu Yorumları

Toplam 17 Yorum

no way "asla"

Kesinlikle; isterse 5000 dolar versin, özel bilgilerimi kimseye vermem. Hele Google isimli İnternet'i ele geçirmeye çalışan büyük şirkete hiç vermem.

Google, istihbarat fiyatlarını aşağı indirmeye çalışıyor...

hemen başlata bilirim

girdiğimiz siteler açısından tehlikeli olabilir

hayır yapmam

Bilgisayar kullanırken yanımda 5 kişi olsa yine aynı işleri yaparım. Öyle çekinilecek şeylerim yok. Çekineceğim tek şey bilgilerimin google dan çalınması.

Bilmem farkindamisiniz bu google gittikçe cirkinlesiyor.o eski masum hallerinden eser kalmadı galiba.chrome androit gmail gibi google ürünlerini kullanma konusunu birazdaha düşünmenin zamanı geldi çünkü google bu yaptığı şeyle kullanıcıların verilerinde gözü olduğunu resmen kanıtlamış durumda.iyi olmak bazen yetmiyor güvende vermeleri lazım.

Üç ayda bir 5 dolar, iyi teklifmiş. Aslında "Ben zaten senin sabah kahvaltıda ne yediğini bile biliyorum. İster al ister alma.." demeye getirmişler :)

asla yapmam. bazen kredi kartı bilgilerimi giriyorum. e-mail, sitelere giriş şifreleri, herşeyi ele geçirebilirler. çok riskli.

Ne kadar comertler :)))

İşte biraz da bunun için Chrome kullanmıyorum. En azından Mozilla bilgilerimi çalmıyor. Sadece "eğer biz istersek" Beta ve Aurora sürümlerinde sadece Firefox'un kaynak kullanımı vb. şeyleri "Firefox'u daha da iyileştirmek için" izlerler. Ama bu kesinlikle Google'ın yaptığından çok farklı.

acaba nasıl kayıt olunacak bilen var mı ki var sa yazsında kayıt olmayı düşünüyorum o cihazdan da kursunlar gerekirse ben ne var ki zaten görmüyorlar mıydı ki

zaten gönüllülük esas

fiyat çok az

milleti iyice aptal yerine koyuyorlar.. sizi izlioruz lakin izleyemediğimiz yerler var bize bir zahmet yardımcı olun diyorlar....

Türkiyeye kayıt açılsın anında kayıt olurum. Zaten takip ediliyoruz. Bari para gelsin.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play