5 garip kopya koruması!

Oyunlarını korsanlardan korumak isteyen firmalar, bakın geçmişte nasıl garip işler yaptılar...

Earthbound'un save'leri silmesi

Earthbound'un save'leri silmesi

Earthbound'un save'leri silmesi

Özel kartuşlar korsancılığı engellemekte etkili olsa da bir miktar ters mühendislik sonrasında kopyalanabiliyorlardı. 1990'larda ise bazı şirketler, oyun kartuşlarını "yedekleyebilen" cihazlar satarak para kazanmanın peşine düşmüşlerdi.

Bununla savaşmak isteyen bazı oyunlar, üzerinde çalıştıkları donanımın özelliklerini denetleyen kodlarla geliyorlardı. Normal olmayan bir durumda oyun onu oynamanıza izin vermeyebiliyor, düzgün başlamayabiliyor veya kaldığınız yeri kaydetmenize izin vermeyebiliyordu.

SNES'teki ünlü RPG oyunu Earthbound, daha da kötü bir yaklaşıma sahipti. Oyun başta normal gibi görünüyor, ancak karşınıza rastgele çıkan düşmanların sayısını artırarak oyun deneyiminizi olumsuz etkiliyordu. Tüm bu canavarları aşıp oyunun sonuna yaklaştığınızda ise o ana kadarki tüm save dosyalarınızı bir anda silip atıyordu. Bu acımasız cezalandırma, birçok oyuncunun Earthbound'dan nefret etmesine ve onu bırakmasına neden olmuştu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Korsanla baş etmenin tek bir yolu var: İnsan gibi fiyatlandırma yapmak, tüketiciyi bu yolla satın almaya teşvik etmek.

pc oyunları 90-100tl olacağına 20tl olsunda herkes alsın. ayrıca asla korsanın önüne geçilemez.

Fiyatlar düzgün olsa korsan kalmaz. Firmalarda oyun yaygınlaşsın diye kısmen ya da tamamen korsana göz yumuyorlar ama bunu yapacaklarına iyi bir fiyat politikası olması lazım.

Crysis ve SS3ün kullandığı yöntem iyiymiş. :-D

Siz yapın da ucuza satın. Bakalım kendi ürününüzü vatan millet aşkına kaç liraya satıyorsunuz...

@28 Oca 2014 15:22 Bir ürünün (örneğin oyunun) 200 TL üzerinden 1000 tane satması var, 100 TL üzerinden 10.000 tane satması var, 50 TL üzerinden 100.000 tane satması var. Bilmem anlatabildim mi?

artık kimse korsan oyunla uğraşmak istemiyor online açıyo gitsin normal kutulu oyun 100 tl mesela ve boyutu 10 gb ama online boyutu 2 gb oynadıkça data kullanıyon patch atıyon + e-pin ücreti ödüyorsun bu tarz mantıksızlar oldukça kutulu oyunların fiyatı düşmez

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir