5 garip kopya koruması!

Oyunlarını korsanlardan korumak isteyen firmalar, bakın geçmişte nasıl garip işler yaptılar...

"Feelies" ve Lenslok

"Feelies" ve Lenslok

"Feelies"

Konsollarda kullanılan kartuşlar, temel bir DRM koruması sunarken aynı yönteme PC'lerde başvurmak mümkün değildi. PC oyun geliştiricileri bunun yerine farklı, pek kolay olmayan üretim yöntemleri kullanan disketlere başvurdular. Bu yöntemler, oyuncuların hassas bir medya olan disketleri yedeklemesine de engel oluyordu.

Bunun ardından yayımcılar, karmaşık parola veya kodlar yoluyla koruma sunmaya başladılar. Bunlardan en çok bilineni, The Secret of Monkey Island'ın Dial-A-Pirate adındaki kağıttan yapılmış dönen çarkı. Oyun, kopya olup olmadığını anlamak için zaman zaman size bir korsanın yüzünü ve asılı olduğu yeri gösteriyor, ardından Dial-A-Pirate'ı döndürerek oyundaki bilgiye karşılık gelen kodu girmeniz gerekiyordu. Bu tür fiziksel işlem gerektiren numaralara "feelies" adı veriliyordu.

Ancak feelie'lerin nasıl çözüldüğünü bulan zeki oyuncular, bilgileri internetteki mesaj panolarında paylaşabiliyor, bu çözümü işe yaramaz hale getirebiliyordu. Bu fikir zamanla yerini daha pratik bir çözüm olan CD anahtarlarına bıraktı (CD-Key).

Lenslok

En garip kopya koruma yöntemlerinden bir tanesi de Lenslok'tu. İsminden de anlayabileceğiniz üzere bu kopya koruması, ekrandaki şifreli bir grafiği ona bir lens tutarak okumanızı istiyordu. Ancak bunun için Lenslok'u tam olarak doğru yere tutmanız gerekiyordu ve dahası cihaz, çok büyük ve küçük TV'lerde çalışmıyordu!

1980'lerde belirli oyunlarda kullanılan Lenslok, çok popüler değildi. Bu fikir, zaman içinde yerini konsola veya PC'ye takılabilen cihazlara bıraktı. Ancak bunlar da yaygınlaşmayı başaramadılar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Korsanla baş etmenin tek bir yolu var: İnsan gibi fiyatlandırma yapmak, tüketiciyi bu yolla satın almaya teşvik etmek.

pc oyunları 90-100tl olacağına 20tl olsunda herkes alsın. ayrıca asla korsanın önüne geçilemez.

Fiyatlar düzgün olsa korsan kalmaz. Firmalarda oyun yaygınlaşsın diye kısmen ya da tamamen korsana göz yumuyorlar ama bunu yapacaklarına iyi bir fiyat politikası olması lazım.

Crysis ve SS3ün kullandığı yöntem iyiymiş. :-D

Siz yapın da ucuza satın. Bakalım kendi ürününüzü vatan millet aşkına kaç liraya satıyorsunuz...

@28 Oca 2014 15:22 Bir ürünün (örneğin oyunun) 200 TL üzerinden 1000 tane satması var, 100 TL üzerinden 10.000 tane satması var, 50 TL üzerinden 100.000 tane satması var. Bilmem anlatabildim mi?

artık kimse korsan oyunla uğraşmak istemiyor online açıyo gitsin normal kutulu oyun 100 tl mesela ve boyutu 10 gb ama online boyutu 2 gb oynadıkça data kullanıyon patch atıyon + e-pin ücreti ödüyorsun bu tarz mantıksızlar oldukça kutulu oyunların fiyatı düşmez

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir