5 unutulmaz "film oyunu!"

Sinema filmlerine dayanan oyunlar genellikle "kötü" olur. Ama bu beş istisna hiç de kötü değil!

5 unutulmaz "film oyunu!"

Sinema filmlerine dayanan oyunlar, konu edindikleri filmle aynı dönemde piyasaya çıksın ve filmin rüzgârıyla yelkenlerini doldursun diye genellikle apar topar piyasaya sürülürler. Oyunu geliştirmek için yeterli vakit bulamayan tasarımcılar, olgunlaşmamış fikirleri, tamamlanmamış grafiklerle birleştirip bir şeyler yapmaya çalışırlar. Sonuçta ortaya rakip oyunlarla kıyaslandığında çok düşük kaliteye sahip oyunlar çıkar.

Ancak bu, bu tür tüm oyunların kötü olduğu anlamına gelmiyor. Arada sırada türün ismini temize çıkartan gerçekten kaliteli oyunlarla da karşılaşıyoruz. Bir sinema filmine dayanmasına rağmen türün kötü kaderine kurban gitmeyen ve yetenekli ekiplerin elinde birer şahesere dönüşmüş beş oyun sayabiliriz. Bu beş oyunu, yazımızın devamında bulacaksınız. Eğer listeye katkıda bulunmak isterseniz, yorumunuzu paylaşmaktan da lütfen çekinmeyin.

Batman: Arkham Asylum ve Batman: Arkham City

Bir süper kahramana dayanan en iyi oyunlardan ikisi! Özellikle açık dünyalarıyla, bilgisayar veya konsol başında kendinizi gerçekten Batman'in yerine koymanızı sağlıyorlardı. Sadece Batman hayranlarına değil ciddi oyun severlere de hitap eden ender lisanslı oyunlardan ikisi...

Dövüş sahnelerinin heyecanına, Batman animasyon serisinde Joker'i seslendiren Mark Hamill'in inanılmaz performansı da eklenince sadece "atmosferi" için bile oynamaya değer oyunlar çıkmış ortaya.

Devamı ikinci sayfada...

Goldeneye 007, DuckTales, Spider-Man 2

Goldeneye 007

Konsol sahipleri bu oyunu hazırlayan ekibe ne kadar teşekkür etse azdır. Eğer onlar olmasaydı konsollar için yapılan ilk "düzgün" FPS oyunu olan Goldeneye 007, benzeri binlerce lisanslı oyun gibi unutulup gidecekti. Eğer bugün konsollarda Call of Duty ya da Halo oynayabiliyorsak bunu Goldeneye 007'i tasarlayanlara borçluyuz.

N64 için piyasaya sürülen Goldeneye 007, ekranı ikiye bölerek çoklu oyuncu desteği sunan ilk oyunlardan biriydi. Çoğu oyun severin ilk çoklu oyuncu deneyimi Goldeneye 007'ydi. Oyun o kadar beğeniliyordu ki yıllar sonra Wii için yeniden piyasaya sürüldü. Bugün grafik ve animasyonları hiç çekici görünmeyebilir ama yine de eğlenceli olmaya devam ediyor.

DuckTales

NES günlerinden fırlayan bir efsane: Duck Tales. Eğer 70 sonları 80 başları dünyaya gelen kuşağa dâhilseniz 80'li yıllarda yayınlanan çizgi filmi hatırlarsınız. O günlerin popüler çizgi filmi, kendisi de bir efsane olan NES için hazırlanan mükemmel bir platform oyununa ilham kaynağı olmuş.

Oynanışından müziğine kadar her noktasında çizgi filmden detaylar barındıran oyun yakında Capcom'un ellerinde yeniden hayat bulacak. DuckTales: Remastered adını taşıyan yeniden yapım yaz aylarında PS3, Xbox 360 ve Wii U için piyasaya sürülecek.

Spider-Man 2

PS2, GameCube ve Xbox için geliştirilmiş olan Spider-Man 2, piyasaya sürüldüğünde oyun severleri gerçekten şaşırtmıştı. Pek çok kişi, filmin ve çizgi romanın yarattığı ortamdan faydalanmak isteyen kötü bir oyunla karşılaşmayı bekliyordu. Ancak filmin hikayesini çok başarılı bir şekilde kullanan oyun, o zaman için çok iyi olan grafiklerinin de etkisiyle tam bir başarı kazandı. Oyunun açık dünyasında binalara ağ atarak yol almak, ana görevin peşinde koşarken çıkan yan görevleri tamamlamak, çok eğlenceliydi.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

Whellman'ı listeye almamanız üzdü doğrusu

hocu 4 oyun koymuşsunuz

11:49 farkindaysan 2 tane Batman oyunu var.Gereksiz insan

Zamanın da, Die Hard Nakatomi Plaza da filmine yatkın ve sürükleyici idi.

"The Battle For Middle Earth 2" olmalıydı listede bence.

Batman arkham city en iyi film oyunundan da öte en iyi oyun bence. Arkham originsi merakla ve heyecanla bekliyorum.

Spider Man 2 en kötü oyunlardandı. 3 ya da web of shadow deseniz anlardım da...

Yüzüklerin efendisi olmaması yazık. Battle for middle earth 1 ve 2 süper oyunlardı.

Bugünlerde nes oyunları oynuyorum. 5 basar bunlar :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir