5 yıl sonra gelecek 5G hakkında 5 gerçek!

2020'de internete bağlı cihazların sayısı 25 milyarı bulduğunda 5G, hayatımıza ne katacak?

5 yıl sonra gelecek 5G hakkında 5 gerçek!

Yaklaşık 5 yıl sonra belki de etrafımız sorunsuzca çalışan sürücüsüz otomobillerle, pilotsuz uçaklarla ve nesnelerin interneti (IoT) cihazlarıyla dolu olacak. Tüm bunların sorunsuzca çalışabilmesi için 5G teknolojisi, kritik önem kazanacak.

Henüz 4G'yi bile kullanmadığımız ülkede 5G'den bahsettiğimiz için bize kızıyor olabilirsiniz, ancak 5G'ye geçişin hayatımıza etkisi, 2G'den 3G'ye geçişteki gibi olabilir. Bunu da göz önünde bulundurarak 5G hakkında bilmeniz gereken 5 önemli şeyi sıralamak istedik.

1. Çok hızlı olacak

Samsung, Ekim 2014'teki 5G denemelerinde 7,5Gb/sn hızlarına ulaşmıştı. 2020'de 4K'yi bir kenara bırakıp, 8K filmler izlemeye başlayacağımızı düşünürsek, 5G bu çözünürlüğün gerektireceği bant genişliğini rahatça karşılayacak.

2. Nesnelerin internetinin yükselişi

5G, zamanının en akıllı interneti olacağından, ona bağlanan cihazların da daha akıllı olması gerekecek. Çamaşır makineleri, trafik kameraları, sürücüsüz otomobiller, akıllı yollar ve ağaçlara bağlı sensörler, ağ üzerinden sürekli olarak veri alışverişinde bulunacaklar. Gartnter'ın tahminlerine göre internete bağlı "nesnelerin" sayısı, 2020'de 25 milyarı bulacak. 5G ağının bu cihazların bant gereksinimini güvenle karşılaması umuluyor.

Devamı, haberimizin ikinci sayfasında...

Bant genişliği kapasitesinde devasa artış

3. Bant genişliği kapasitesinde devasa artış

İnternete bağlanan bu yeni cihazlar, 5G'nin üzerindeki en önemli sorumluluklardan biri olacak. Analistler tarafından yapılan tahminlere göre bu ek cihazlar, şu anki kapasiteden 1.000 kat fazlasına ihtiyaç duyabilir. Bazı üreticilere göreyse ihtiyaç 100 ile 1.000 kat arasında olacak. Bu tahminler, 5G'ye olan ihtiyacı haklı çıkaracak niteliğe sahipler.

5G, sürücüsüz otomobiller için şart olmasa da, onlara önemli olanaklar sağlayabilecek. Kaza algılama, gerçek zamanlı navigasyon, uzaktan trafik yönetimi ve otomatik fren sistemleri, 5G ağlarıyla mümkün hale gelecek yenilikler arasında.

4. Kırılıp, dökülmeyecek

5G için yapılan en iddialı tahminlerden bir tanesi, onun güvenilirlik sorunlarını çözüp "bozulmayan" bir ağ sunacak olması. Ericsson'un 2014'ün ortalarında yaptığı bir testte 5G'nin özellikleri arasında "son derece yüksek güvenilirlik" maddesi sayılmıştı.

5G'nin gecikme süresinin sadece 1 milisaniye olması (4G'den 50 kat daha iyi) bekleniyor. Bağlantının daha güvenilir olması, sürücüsüz otomobiller için önem taşırken, sayısı katlanan internete bağlı cihazlar da kararlı bir bağlantıya ihtiyaç duyacaklar.

5. Önce Avrupa mı?

Teknolojinin deneneceği ilk ülke, Kore olacak gibi görünüyor. Ancak bir sonraki bölge, Nokia Networks CEO'su Rajeev Suri'ye göre Avrupa olabilir. Suri, MWC 2015'te şöyle demişti: "Kore, 5G'de ilk olabilir ve onu Japonya, daha sonra ABD takip edebilir. Bununla birlikte Avrupa, hepsinin üzerinden sıçrayabilir."

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 13 Yorum

Yurtdışı TTNet aylık ADİ Kota limitini 1 Sn de nasıl aktarırız planı yapmış, bitirmiş, test etmiş, uygulamaya geçmiş. Türkiye ve Teknoloji başharfleri dışında birşeyi benzemiyor. Türkiyede akıllı yöneticilerin gelip en azından yakın takip eden konumuna gelmek dileğiyle. Türkiyede ahlak dersi, kanunla uğraştıklarının binde biri şuna kafa yorsalar belki birşeyler olabilir.

"2020'de 4K'yi bir kenara bırakıp, 8K filmler izlemeye başlayacağımızı düşünürsek," Bu ülkede mi ? Bir daha değerlendirsek iyi olur diye düşünüyorum. Keşke temmenniler gerçek olsa tabi :)

2015 te 360p video izleyemediğimiz internet 2020de 8k destekleyecek hemde mobil ha.

@21 Nisan 2015 16:07 O senin sıkıntın kardeş :D

Gecenlerde bir haber vardı bilgisayar kullanıcılarının %50 sinden fazlası 1366X768 çözünürlük kullanıyormuş :) Siz 8 k dan bahsediyorsunuz. İmkansız bu ülkede

4G önündeki en büyük engeller vodafone ve avea, brokrasi...

@kuyu0kazici turkcell çalışanı mısın, onu da söylemeyi mi unuttun, yoksa senin bilip de bizlerin bilmediği bişeyler mi var? (varsa eğer açıkla) turkcell denilince aklıma ilk gelen çekim gücü değil ( eskidendi o şimdi hemen hepsi yakın seviyede) kazık fiyatlardır. bugün utanmadan eski müşterilerine ( bana) cazip bir teklif gönderişler güya. önerdikleri net, mesaj ve dakikalar şimdi başka bir oprtde kullanmakta old. paketten daha az miktarda olup bundan da daha pahalı. ödediğim 26 teklif 35 tl

@kuyu0kazici turkcell bu ülkede mobil internetin en buyuk bas belasidir. 30 liraya bin dk. Bin sms 4gb internet kullaniyorum. Jet gibi hemde. Avea ile. He avea calisani da degilim

5g olsa neye yarar 4gb kotalı 25gb 50gb 75g. Adil kullanım kotalı internet varken neye yarar komik

Bu haberi yazdığınız ülkede hala 2g olan hatta 0g olan (yani cep telefonu kapsama alanında olmayan yerler varken, 5g masalı anlatmamız anlamsız

Hız 750 Mb de olsa, aylık kota 100 Gb yaparlar.... TTNET ve muadilleri varken bu mileltin işi zor... Belki superonline rekabet adına birşeyleri değiştirebilir. tabi ona da el koydurmazlarsa...

Verdiğiniz kota ne ki 4G satmaya çalışıyorsunuz? Sabahtan öğlene kadar aylık kota dolar biter. Tutarlı olun biraz.

Açıkçası şuan çift taşıyıcılı 3G ile 1080p video rahatlıkla izlenir. Tabi kotalı olmasaydı.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir