50 kalibrelik fare kapanı aşırıya kaçmış gibi

1882 yılında alınan bu patent, çok basit bir aleti bakın nasıl korkunç bir şeye çeviriyor...

  • Onur Seven
50 kalibrelik fare kapanı aşırıya kaçmış gibi

Ralph Waldo Emerson bir keresinde "Daha iyi bir fare kapanı yap ve insanların nasıl kuyruğa geçtiğini izle" demişti. J.E. Bennett'in 1882 yılında patentini aldığı fare kapanını almak için, insanların kuyruğa girdiğini söylemek zor ancak resimde görülen tasarım gerçekten işi oldukça ciddiye almış görünüyor.

Fare kapanları Antik Yunan'dan beri kullanılıyor. Homeros'un İlyada'sının Farelerin ve Kurbağaların Savaşı isimli bölümünde konuya ithafen "ahşap bir kapan, farelerin düşmanı ve ona derler tuzak" kısmı bu konuda gösterilen delillerden birisi. Fare kapanı denilince William C. Hooker'ın 1894 yılında ödül alan tasarımını es geçmemek lazım.

Bennett'ın 50 kalibrelik modeli Hooker'ın tasarımından 12 yıl önce patentlenmesine rağmen nedense üzerinde pek de durulmamış. Tabi bunda kapan aksamı üzerine monte edilen tabancanın insanların gözünü korkutmasının etkisi olduğu ortada.

Bennett patent başvurusunda, yapmak istediği kapanın kemirgenleri parçalarına ayıracak türden olduğunun altını çiziyor. Bunun yanı sıra geliştirdiği sistemin, kapı ya da pencereye yerleştirilerek davetsiz misafilere karşı bir tür alarm olarak da kullanılabileceğini nazikçe belirtmiş.

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

2009'da Antalya'da yerleşik yaşayan emekli Alman çift evlerinin kapısına alarm diye çifteliyi takmışlar Almanya'ya gitmişler geri dönüşte alarmı unutup kapıyı açmak istediklerinde kendilerini vurmuşlardı. Fare, Sıçan vb kemiricilerin insan kadar zeki oldukları bilimsel ortaya kondu, o yıllar mahsulata zarar veren evlere musallat olan bu canlılar demek ki insanları canından bezdirmiş. Mühendislik, teknik çizim, tasarım açısından böyle patentler Teknik okullarda yakından değerlendirilmeli.

50 kalibre ile fare vurmak tank ile serçe vurmaya benzer, akıl kârı değil. Tanıtımı yapılan 50 kalibrelik Hooker, silah tüccarlarının cinfikirliliği, bunun neresini patente değer bulmuşlar, zamanın ruhu galiba. Altına hücum döneminde de kimse altın bularak zengin olmadı, bu işten en büyük karı kazma kürek üretip satanlar yaptı.

Orijinal PNG daha iyi gösteriyor.

Caniliğin mühendislik boyutu olsa gerek.

Bir canlıyı sana zarar veriyor diye zorunlu durumlarda öldürmek zorunda kalabilirsin fakat küçük bir fare için bu kadar orantısız düzenek yapılması yaratılmış olan bir varlığa bence NEFRET'i anlatıyor.Neden bu nefret?Şeytanın insana olan nefretini hatırlatıyor.Şeytan görmedim diyenlere ithaf olunur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost