500 yıllık kitap ortaya çıktı!

Hiç beklenmedik bir yerde, hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan bu kitap herkesi şaşırttı...

  • Gökay Özbudak

Kitap koleksiyoncusu ve satıcısı Ken Sanders, Salt Lake City, Utah'ta hiç beklemediği bir olayla karşılaştı. Bir kitap satıcısıysanız, çatı katında ya da bodrumda tozlanmış kitapların bir umutla size sürekli getirildiğini söyleyen Sanders, Salt Lake City'nin güneyindeki Sandy'deki müzede gönüllü olarak çalışırken karşısına gelen adamdan da daha önce çok duyduğu benzer cümleler duydu:

"Akşama doğru, karşıma bir adam oturdu ve büyük plastik bir torbadan bir kitap çıkartmaya başladı ve çok ama çok eski bir kitabı olduğunu ve para edip etmediğini merak ettiğini söyledi.
Ben de hemen, aman, bunları daha önce çok duydum diye aklımdan geçirdim. Daha sonra ortaya 500 yaşındaki tarihin ilk resimli kitaplarından kabul edilen Nuremberg Chronicle'ın bir kopyasını çıkarttı. Şaşırıp kalmıştım."

Sayfaların üçte ikisinin olmaması ve dünyada kitabın kopyasının çok da nadir olmamasından dolayı, kitabın değeri pek fazla değil. Sanders'a göre sıfır ve gayet iyi durumda olsa 1 milyon dolara satılabilecek olan kitap, şu haliyle 50 bin dolardan az para ediyor. Ancak böyle bir hazinenin Utah'ta ortaya çıkması ve heyecanı Sanders'a göre paha biçilemez.

Okuyucu Yorumları

Toplam 4 Yorum

İyi de bunun teknolojiyle alakası var. Bari sosyoloji vs gibi alanlarda da haber yapın tam olsun.

Neden bukadar az deiyorki .

vay bee 500 yıl

@ 29 Nis 2011 22:59

İyi de internet, televizyon, cep telefonu gibi elektronik ve mekanik parçalı iletişim araçları ile ilgili haberler teknoloji haberide; yaklaşık 500 yıl önce basılmış, tarihin ilk resimli kitabı kabul edilen bir kitapla ilgili, o günün matbaa ve iletişim teknolojilerine ve tarihine değinen bir haber teknoloji haberi değil mi?

Olay bakış açısından ibaret. Bu yorumu yazdığına göre haberi şayet okumadıysan bile "500 yıllık kitap ortaya çıktı!" başlığını okumuş olmalısın. Bu başlık bile tek başına bu haberin iletişim, bilişim ve matbaa teknolojileri tarihine yönelik bir haber olduğuna göz kırpar nitelikte.;)
Birde böyle bak istersen habere.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play