5G internet, Avrupa'ya 2022'de gelecek!

Biz daha 4G'yi bile bilmezken, süper hızlı 5G'nin adı bir yerlerde anılmaya başlandı!

  • Zeynel A. Öztürk
5G internet, Avrupa'ya 2022'de gelecek!
Şu anki 4G teknolojisi, Gbps'e kadar hız sağlıyor

Bizler dahil dünyanın birçok bölgesindeki cep kullanıcıları, henüz 4G'yi deneme şansı bile bulamadı. Ancak İngiltere'nin mobil sağlayıcısı EE, 1Gbps'nin üzerine çıkan 5G hakkında konuşmaya şimdiden başladı.

Ancak hemen kolları sıvamayın, çünkü EE'nin yaptığı açıklamaya göre 5G teknolojisi 2020 civarında hazır olacak. Teknolojinin Avrupa'ya ulaşması ise 2022 ve 2023'ü bulacak. 5G'nin tüketiciye ulaşmadan önce şirketler tarafından kullanılmaya başlanması muhtemel.

Mobil hizmet sağlayıcıların önümüzdeki yıllarda "5G" sözcüğünü sıkça kullandıklarını göreceğiz, ancak yeni teknoloji, 3G'den 4G'ye geçişteki kadar büyük bir sıçrama kaydetmeyecek. 5G'nin temel amaçları arasında mobil ağları daha esnek, daha geniş kapasiteli ve daha tepkisel bir hale getirmek var.

6G mi dediniz?

EE, "Nesnelerin interneti" yaygınlaştıkça 2020'de İngiltere'deki her bireyin ortalama 27 bağlı cihazının olacağını tahmin ediyor. Bu cihazların çoğu, otomatik perdeler ve ışıklar gibi internete bağlandığının farkına bile varmadığımız cihazlar olacak. 5G'nin gelişimini önemli kılan nedenlerden biri de bağlı cihaz sayısının artacak olması.

Bu arada EE'den Profesör Andy Sutton, 5G ağının 10 yıldan fazla piyasada olacağını söylüyor. Dahası Sutton'a göre 5G'nin doğru biçimde kullanılması halinde 6G ortaya çıkmayabilir. Bunun yerine gelecekte ağlar, kapasitelerinde daha küçük geliştirmelerle evrimini devam ettirebilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

gidip bir 5g li tel alim bari

lan bize 5g 2030 yılında gelir anca gelse bile 1 gh e kadar 4 gb kotalı olur bu ülkede...ya şimdi birşey daha yazacam ama site kapanabilir neyse........

Biz daha evde 3 mb kullanalım. Ah ttnet ah

BİZ HALA....

3G bile bir ortalama bir insan icin yeterli bir hiz iken 1 gbps hiza ulasmak daha fazla enerji tuketimi, daha fazla zombi insan, daha fazla curuk beyin demek. icine s.ctigimiz bir dunya olacak 2023 yilinda cocuklarima birakacagimiz, pardon kakalayacagimiz.

@18 May 2014 03:58 aha beyin yerine sivilce taşıyan birim...

ibzde 2040 yılında gelir nedeni belli bürokrasi ve ihale şartları 3 g 2007 girmesi gerekliyken 2009 veya 2010 da başladı bunun sebebi bürokrasi ve ihaledeki şartlar.

bizde hala 2g olan bir sürü yer var, firmaların reklamları gerçeği yansıtmıyor

bizim gsm firmaları önce bir 3g'ye geçsinler de, hala 2g var

Sen de yorum yaz