"5G" teknolojileri için hız verildi

İTÜ, "5G" teknolojileri için bu alanda yaklaşık 1 yıldır süren çalışmalarına hız verdi.

"5G" teknolojileri için hız verildi

İTÜ, Türkiye'nin bilgi toplumu olma yolculuğunda hak ettiği yeri alması hatta dünyada lider ülkelerden biri olması adına 5G çalışmalarını çok önemli ve tarihsel bir fırsat olarak değerlendiriyor.

Türkiye'nin iletişim teknolojilerinde sadece kullanıcı ve ithalatçı konumundan çıkıp hızla teknoloji geliştiren ve satan konuma gelmesi için Elektrik-Elektronik Fakültesi ve Bilişim Enstitüsü'nün işbirliği içinde, "5G Çalışma Grubu" oluşturuldu.

Yaklaşık 1 yıldır 5G üzerine araştırmalarına devam eden İTÜ, ileri teknolojilerde öncü olma misyonuyla yeni bir çalışma başlattı. Bilişim, elektronik ve telekomünikasyon alanında uzman akademisyenlerden oluşan "İTÜ 5G Çalışma Grubu" kuruldu. Bu sayede, sadece ülkemiz değil dünya için de yeni olan bu teknolojiyle ilgili teknolojik bileşenler, standartlar ve insan kaynağı konusunda araştırmalar yürütülecek.

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca, "250. Yaşına doğru ilerlerken dünyanın en köklü üniversitelerinden biri olarak, amacımız yeni teknolojilerin keşfedilme sürecinden itibaren tüm aşamalarında sektörel paydaşlarla işbirliği yaparak yer almak. İTÜ bilimsel ve teknolojik çok sayıda yeniliğe imza atmış, ülkemizi yeni teknolojilerle tanıştırmış bir kurum olarak bugün de pek çok geleceğe yönelik çalışma yürütüyor. Şimdi ise dünyanın gündemindeki böyle önemli bir konuda, geleceğin teknolojilerini yapılandıracak aktörlerden biri olmak için çalışıyoruz" dedi. İTÜ'nün akademik bir kurum olarak başlıca görevleri arasında nitelikli insan kaynağı yetiştirmenin olduğuna dikkat çeken Karaca, şunları kaydetti:

"5G'nin Türkiye'de şekillenmesi sürecinde aktif yer almak istiyoruz. Bunun standartları, frekansları ve alt teknoloji bileşenlerinin belirlenmesi gibi birçok aşamayı ele alacağız. Ama en önemlisi, bu alanla ilgili uzman işgücünü yetiştirmek hedefindeyiz. Bunun için öncelikle insan kaynağı eksikleri nedir, hangi akademik programlar geliştirilmeli konularına eğileceğiz. 5G üzerine hem sektörde hem de akademik anlamda çalışacak insan kaynağını yetiştirmeye yönelik yüksek lisans ve doktora programları açmayı hedefliyoruz."

İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serhat Şeker de mobil internet pazarının giderek büyüdüğüne ve bu temeldeki teknolojilerin insan hayatının her alanını kolaylaştıracağına dikkat çekti. Şeker, "Mobil internet, nesnelerin interneti, makineler arası iletişim ve bulut teknolojilerinin potansiyeli hem ülkemizin ekonomik kalkınması hem de bilimsel ve teknolojik ilerleme adına çok önemli. İTÜ, bilimsel ve akademik ilerlemede inisiyatif alarak, bu alanda Türkiye'de yapılacak araştırma çalışmalarının mimarları arasında yer alma amacındadır" dedi.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 14 Yorum

3G 3G diyerek becerdinizmi 3G yi 5G peşine düştünüz düşünün isterseniz 2008 we 2009 yıllarında tanıştım sizin 3G dediğiniz şeyle we o dönemlerde çok çok çok memnundum 2010 senesinde VATANIMA DÖNDÜM NE GÖREYİM 3G DEDİKLERİ KOCAMAN BİR SIFIRRRRR bana göre haalende SIIIIIFFIIIIIIIIIIIIIRRR

Mobil interneti veren bilgisayarların ramine işlemcisi iops desteklemelidir mobil internet frekansa göre internet verir işlemcinin zamanlamasına raminde mhz frekansında iops değeri taşıması gerekir bunu şimdiden söyliyim

Keşke tüm üniversitelerimizin vizyonu bu derece geniş olsa.

sanki her yer de 3g var! 3g'yi hakkıyla verseler 4 ve 5' e pek ihtiyaç kalmaz.

diğerleri gibi gereksiz.

türkiye 6 g ye bile geçer ama bizdeki bürokrasiyle ancak 50 yıl sürer,ulaştırma bakanı internet ucuzluycak diyordu hani nerde ucuz.

@10 Mayıs 2015 22:10 Uydunet tarifelerine bakarsan görürsün ucuzluğu.

İstanbul Esenyurtta vodofone hariç hiçbir hat çekmiyo bunlar 5g diyo. Önce bir sinyal ver

okumadım okumayacağım okumayın gerek yok bence 5g bi yalancıının uydurduğu bir teknoloji anca kendisi kullanır hele 3g yi hallette 4g şöyle dursun halen merkezde telefonların çekmediği yerler var şaka gibi

ABD 2G den 4G ye geçti. 3G den 5G ye geçmek çok mantıklı. 5G teknolojisinin gelişme sürecinde söz sahibi olmak 5G yi kullanmaktan daha önemli bir şey diye düşünüyorum. Umarım İTÜ bu konuda başarılı olur ve "biz yapamayız" ön yargısını yıkar.

@11 Mayıs 2015 14:22 Yalanın böylesi 2G den 4G ye geçti. Tüm eyaletlerdeki tüm şehirlerde 2G, 3G kullanılıyor. Baz istasyonları içinde 2G, 3G, 4G antenleri mevcut sırf bir yalanı desteklemek için ek yalanlar söylemeyin.

@11 Mayıs 2015 16:15 Yalancılıkla suçlayacağına kaynak göster sana inanalım.

@11 Mayıs 2015 16:15 yalancılıkla suçlayan ispat ile mükelleftir

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost