6 farklı web tablanlı dosya gönderme hizmeti!

Çok fazla bilinmeyen ama hepsi RapidShare'e rakip olacak kadar başarılı 6 dosya gönderme sitesi!

  • Zeynel A. Öztürk

Çeşitli boyutlardaki dosyaları arkadaşlarınıza göndermenizi sağlayan birçok web sitesi mevcut. Eğer göndereceğiniz dosya bir e-posta'ya sığmıyorsa, bu kayıt gerektirmeyen sitelerden birini kullanarak dosyanızı kolaylıkla gönderebilirsiniz. Bu yazımızda, adı çok duyulmamış ancak verdiği hizmet ve özellikleriyle dikkat çeken 6 web tabanlı dosya paylaşım sitesini sizlere tanıtacağız.

FilesOverMiles

Parola koruması da sunan FilesOverMiles, dosya. Ancak hizmetin bir dezavantajı var: Hizmet dosyayı alıcıya direkt olarak (P2P) gönderdiğinden, dosyanız bir sunucuya yüklenmiyor ve tarayıcınızı kapattığınız anda dosyayı sunmayı durdurmuş oluyorsunuz.

Pipebytes

Pipebytes'da dosyayı gönderdiğiniz kişiye direkt olarak bağlanarak çalışıyor. Dolayısıyla tarayıcınızın penceresini aktarım sırasında kapatmamalısınız. Gönderdiğiniz dosyayı seçin ve verilen URL'yi arkadaşınıza iletin, hepsi bu.

Jetbytes ve Dropdo

Jetbytes

Bu hizmette de web sitesi, direkt olarak diğer bilgisayara bağlanıyor. Bu tür paylaşım sitelerinin avantajı ise sunduğu temiz ve basit ara yüz sunması ve dosyayı bir sunucuya yüklemek zorunda olmayışınız. Oluşturulan bağlantılar sadece bir kullanımlık ve birden fazla kişiye gönderilmesine izin verilmiyor.

Dropdo

Dropdo, gönderdiğiniz dosyaları bir sunucuda saklıyor, bunun yanında birçok belge biçimini ön izlemeye izin veriyor. Belgeleri indirmeden görüntülemek Dropdo ile mümkün (herhangi bir parola veya kullanıcı adı istenmiyor). Teknik bilgisi az olan aile üyelerinizle dosya paylaşımı için oldukça uygun bir hizmet.

Senduit ve Large Documents

Senduit

Senduit ile gönderdiğiniz dosyaların belirli bir sürenin ardından kendi kendini imha etmesini sağlayabiliyorsunuz. Senduit, bir belgeyi paylaşmak istediğinizde, ancak internette uzun süreler kayıtlı kalmasını istemediğinizde faydalı olabilecek bir hizmet. Hizmetin 100MB'lık bir sınırlaması bulunuyor.

LargeDocument

Flash ara yüzüne sahip Large Documents, Flash sürümünüz güncelse oldukça iyi çalışıyor. Hizmet, Gmail ile entegre de olabiliyor ve Gmail'de ek dosya boyutunuz sınırı aştığında sizi sıkıntıdan kurtarabiliyor.

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

rapid korsan içerik barındırarak bugünlere geldi neden merkezi isviçre'de? diyor ki korsan içerik bize bildirilirse kaldırırız siz bilmiyor musunuz hangisi korsan hangisi değil. şimdi ben www.rapidlibrary.com'a girsem en ufak bir paralı lisanslı yazılımı arasam tak diye bulurum rapid kendisi nasıl bilmez bunları. hep yasadışı işlerden büyüyen, gelişen site ve bu pazarı görüp ağzı sulanan diğerleri...

rapidshare kullanan yokki rakibi olsun

rapidshare gibi siteler bence yakın bi zamanda tamamen biter. devir artık p2p devri.

hotfile, fileserve, duckload neden yok da boyle ismini cismini bilmedğimiz markalar var?

Hepsi iyi hoşta şu catchpa denilen zırvalık kodlar free kullanıcılar için tam anlamıyla bir işkence.

İlk defa gördüğüm file-hosting siteleri şu sıralar asıl popüler olan siteler fileserve, filesonic, ul.to, netload, x7, duckload ve yeni yeni popülerleşen uploadstation.
Fileserve'de rapid ve hotfile gibi yakın bir zamanda telif haklarından mahkemeye verilebilir ama bu popülerleşen file-hosting siteleri için kaçınılmaz bir son ancak bu demek değilki bu sitelerin sonu gelicek merak etmeyin hiç bir zaman sonu gelmez biri gider biri gelir yüzlerce binlerce file-hosting sitesi mevcut ve her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor

şuan en popüler fileserve

hepsi çok güzel özellikle yüklemeden göndermesi mükemmel

en iyisi duckload bende hız 900 kb görüyor, fileserve işkence hız 100 kb üzerine çıkmıyor.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play