6 GHz Cell-işlemciler Geliyor

IBM, Sony ve Toshiba, 11 Şubat 2007'de ortak bir duyuruya hazırlanıyor.

11 Şubat 2007'de San Francisco'da gerçekleşecek olan Uluslararası Katı Devreler Konferansı'nda (ISSCC), IBM, Sony ve Toshiba, ortak yapımları olan ikinci nesil cell-işlemcileri duyuracaklar.

Saat Hızları 4GHz'le sınırlı birinci nesil cell-işlemcilerin aksine, yeni CCU'lar 6 GHz'e kadar ulaşabilecek. Bellek erişiminin hızlanması için çift veriyolu da kullanılacak.

Cell-işlemciler şu ana kadar sadece IBM sunucular ve PlayStation 3'de kullanıldı.

CHIP Online Yorumu: Athlon 64 ve Core 2 Duo'ya nazaran üstün saat hızlarına rağmen Cell-işlemciler, yakın gelecekte PC'lerde ve Notebooklarda kullanılabilecek görünmüyor. Ama şu anda PlayStation 3'de kullanılan 3.2 GHz'lik cell-işlemcilerin konsol teknolojilerini bir hayli değiştirdiği göz önüne alınırsa, ikinci nesil cell-işlemciler, gelecekteki konsolların güçlerini katlayabilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

6 GHz Cell-işlemciler Geliyor

Ppc tabanlı çalışan macos veya bazı linux dağıtımları var. Neden bu işlemci ile çalışan bir pc yapmıyorlar anlamıyorum doğrusu. Sanki harika sonuç verirmiş gibi geliyor.

Açıkçası ben Cell işlemcileri x86 mimarisinde değil diye biliyorum zaten bu yüzden PC lerde kullanılamayorlar. Değil yakın gelecekte uzak gelecekte de bu biraz zor yani. ;)

Eğer Sony PS4 tede PS3 teki gibi bir fiyasko yaşarsa bu oyun konsolu işinden çekilme kararı alır herhalde. :) Tabi bunda bu Cell işlemcilerinin etkisi nedir oda tartışılabilir.

yapiyolar iste

Evet yapıyorlar hatta yaptılar bile.
Büyük bir odayı kaplayan boyutlardaki bir süper bilgisayarın performansını
Resimdeki bayanın elinde tuttuğu chip boyutlarına sığdırmayı bile başarmışlar.
Bunu biliyormuydunuz.


http://video.google.com/videoplay?docid=-8933440859314393672

cell işlemcileri piyasaya yutturmak zor gelirde ondan :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir