6 klasik ve modern HTML5 oyunu!

HTML5'in neler yapabildiğini merak mı ediyorsunuz? Öyleyse bu 6 oyuna mutlaka göz atın!

  • Zeynel A. Öztürk

Flash'ın etkileşimli web içerikleri üretmekte kullanılan tek araç olduğu günler geride kaldı. Flash'ın yerini tam olarak alacak bir alternatif yakın bir zamanda ortaya çıkmayacak olsa da HTML5'i kullanarak ses, video ve oyunlar sunan web sitelerinin sayısı giderek artıyor.

HTML5 spesifikasyonu, henüz tamamlanmamış bulunuyor, ancak bugün yine de oldukça iyi çalışan HTML5 uygulamaları mevcut. HTML5, birçok son sürüm web tarayıcısı tarafından destekleniyor. HTML5, < audio >, < video > ve < canvas > gibi etiketlerle web geliştiricilerinin işini kolaylaştırıyor.

Bu yazımızda ise sizlere HTML5 ile meydana getirilen birkaç klasik ve modern oyunu tanıtmak istiyoruz. Bu oyunlar, gelecekte ne gibi web içerikleriyle tanışacağımızın küçük bir işareti olabilir.

Command & Conquer: Tiberian Dawn

Klasik gerçek zamanlı strateji oyunu Command & Conquer: Tiberian Dawn, tarayıcınız içerisinde çalışan 69KB'lık bir JavaScript ile yeniden hayata döndürülmüş. Proje, henüz tamamlanmamış olsa da HTML5'in oyunlardaki potansiyelini görmeniz açısından iyi bir örnek.

Wolfenstein 3D, Google Pac-Man ve Cut the Rope

Wolfenstein 3D

Oynanabilir bir oyun olmaktan ziyade bir HTML5 konsepti olan Wolfenstein 3D'de hareketsiz düşmanlarınızı vurmaktan başka pek bir şey yapmıyorsunuz.

Düşmanlar kımıldamasa da oyun, HTML5 ile yapılabileceklerin bir göstergesi
Google Pac-Man

Pac-Man'in 30. yıldönümü için Google tarafından yayınlanan popüler oyunun bu sürümü, aynı zamanda Google'ın ilk oynanabilir "doodle"ı (Google logosu). Oyun, HTML5 desteklemeyen tarayıcılarda Flash ile sunuluyor.

Düşmanlar kımıldamasa da oyun, HTML5 ile yapılabileceklerin bir göstergesi
Cut the Rope

Internet Explorer 9'u tanıtmak amaçlı geliştirilen port, diğer web tarayıcılarında da oynanabiliyor. Popüler oyunun bu HTML5 sürümü, canvas ile işlenmiş grafikler, tarayıcı tabanlı ses ve video, CSS3 stilleri ve WOFF fontlarının nasıl kullanılabildiğini gözler önüne seriyor.

Pirates Love Daisies ve WordSquared

Pirates Love Daisies

Pirates Love Daisies, Plants vs Zombies'i temel alan bir kule savunma oyunu. Hoş arayüzü, harika ses efektleri ve göz alıcı görselleriyle dikkat çeken oyun, HTML5'le yapılabileceklerin iyi bir örneği. Oyunun Internet Explorer 9'da daha hızlı çalıştığını söyleyelim.

Papatyalarınızı çeşitli düşmanlarınızdan korumanız gerekiyor
WordSquared

WordSquared, HTML5 ile yazılmış çok oyunculu bir "Scrabble" kopyası. Yapmanız gereken, elinizdeki harfleri kullanarak mümkün olduğunca uzun sözcükler meydana getirmek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

ctr güzel ama diğerlerinin grafik kalitesi kötü.ctr yi de microsoft yaptığı için....

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play