6 kullanıcıdan biri cebini kaybetti!

2013'te her 6 kullanıcıdan biri mobil cihazını kaybetti ya da çaldırdı... İşte ilginç bilgiler...

Veri cihazdan değerli

Veri cihazdan değerli

Bu rakamlardan da anlaşılacağı üzere, kullanıcılar mobil cihazlarında her türlü bilgiyi saklıyor ve bu veriler çoğu zaman cihazın kendisinden daha değerli kabul ediliyor.

Bu verileri kaybetmek ise üzüntü verici olmanın da ötesine geçiyor. Hassas verilerin kötü amaçlı kullanıcıların ellere düşmesi halinde sonuçlar, felaket boyutlarına varabiliyor: Şirketinizin gizli bilgileri bir anda yayılabiliyor; sosyal ağ siteleri, e-posta hizmetleri ve çevrimiçi bankacılık sistemlerindeki hesaplarınıza sızılabiliyor.

Kaspersky Lab, ciddi krizler yaşama riskini önemli ölçüde azaltmanın güvenilir ve uygun yollarını kullanıcılarının hizmetine sunuyor. Kaspersky Internet Security for Android dünyanın en popüler mobil platformunu korumak için geliştirilen bir çözüm. Yazılım, siber tehditleri tespit edip engelleyen gelişmiş teknolojilerinin yanı sıra, değerli kullanıcı verilerinin yanlış ellere düşmesinin önüne geçen bir dizi fonksiyonu da içine alıyor. Hatta kayıp veya çalıntı bir cihazın bulunması ve geri alınmasına dahi yardımcı olabiliyor.

-  Kilitle & Yerini Bul (Lock & Locate) fonksiyonu kayıp bir cihazı bloke ederek akıllı telefon veya tabletin GPS'inden elde edilen verileri kullanarak yerini tespit edebiliyor.

-  Veri Sil (Data Wipe) cihaz üzerinde saklanan tüm verileri tamamen siliyor,

-  Sabıka Fotoğrafı (Mugshot) fonksiyonu gizlice kayıp cihazı kullanan kişinin fotoğrafını çekerek polise gönderebiliyor;

-  SIM İzle (SIM Watch) modülü, SIM kartı çıkartılmış dahi olsa sahibinin mobil cihazı bloke etmesine veya belleğini silmesine imkan veriyor.

Uzaktan çalıştırılan özelliklerin tümüne, sahibinin kayıp cihaza bir bilgisayar veya diğer herhangi bir mobil cihaz üzerinden erişebilmesine imkan veren bir web tabanlı kontrol merkezi olan Hırsızlığı Önleyici Web Yönetimi üzerinden erişilebiliyor. Ne yazık ki, çalıntı veya kayıp cihazın ve üzerinde saklanan bilgilerin meşru sahibine geri verilmesi her zaman mümkün olmuyor. Bununla birlikte, Kaspersky Internet Security for Android bu değerli kişisel bilgilerin yanlış ellere düşmesini engellemeye yardımcı oluyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
Veri cihazdan değerli
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir