64-bit Chrome gerçek oldu!

Nasıl geliştirildi? Sırada ne var? Ve kendi 64 bit'lik Chrome'unuzu nasıl yaparsınız? İşte cevaplar.

  • Ali Güngör
64-bit Chrome gerçek oldu!
Chrome'un 64 bit sürümünde Windows'tan önce öncelik Mac ve Linux'a verilmişti

Google mühendisleri, özellikle de V8 takımı birkaç haftadır Linux üzerinde çalışan 64 bit'lik Chrome internet tarayıcı üzerinde çalışıyorlardı. Çabaları nihayet meyvesini verdi.

Linux için 64 bit'lik Chrome geliştirmekteki en büyük problem JavaScript motorundan kaynaklanıyordu fakat bu engel de aşıldı. Şimdi sıra Chrome'un 64 bit'lik Windows sürümünde. Chrome 64 bit'lik Windows sürümlerinde çalışıyor; ancak 32 bit olarak. İşte bu da yakında değişecek.

Google, Linux projelerinde meraklı programcılar için oldukça yararlı bilgiler yayınlamayı da ihmal etmiyor. Google mühendisleri Linux üzerinde açık kaynak kodlu bir proje olan Chromium ile programcıların nasıl 64 bitlik bir sürüm oluşturacaklarına dair detayları da paylaştı.Detayları ikinci sayfada bulabilirsiniz.

Kendi 64 bit Chrome sürümünüzü yapın...

Google Chrome gelişmeyi sürdürüyor

64 bit'lik Chrome derlemek isteyen programcılar üç adımda bu işi başarabilirler. İşte Google'ın yayınladığı yol:

1- Sürümünüzü çoklu mimari ve çıktı dizinleri için hazırlayın:
mv out out32
mkdir out64
ln -s out64 out

2- gyp'yi yeniden çalıştırarak 64 bit ile dosyaları oluşturun:
./tools/gyp/gyp -f make build/all.gyp -Dtarget_arch=x64

Eğer gcc 4.4 kullanıyorsanız gyp satırına şunu ekleyin:
-Dno_strict_aliasing=1 and -Dgcc_version=44

3- Oluşturun!
make -r -j6 chrome

Okuyucu Yorumları

Toplam 16 Yorum

güzel bir haber

Ya google'yi birakında windows için adobe flas player 64-bit ne zaman çıkıcak onu bilen yok mu:)

i love google !!!

İstedikleri tarayıcıyı çıkarsınlar flash player yok daha. Girdiğiniz sitelerden yararlanamıyorsunuz bunun için. Adobe uyan artık.

64 Bit Flash daha yoksa ne gereği var 64 Bit Chrome :D

Yakinda flash playerin 64biti cikacak diye dusunuyorum. Neden derseniz windows 7 ile birlikte 32 bit tarih olucak yeni bilgisayarlarin cogu 4gb ve yukari ram ile gelecegi icin ureticiler 32bit isletim sistemi ile degil 64bit windows 7 ile satisa sunacaklar.Suan bile mevut yeni cikan urunler 4-6gb ram ile satisa sunulmaya basladi ve hepsi Vista64 bitle geliyor.Bu durumda sanirim adobenin 64 bit gelistirmekte oldugunu dusunebiliriz.Yoksa windows 7nin satisa cikmasi ile birlikte bir cok yeni dizustlu ve masaustunun 64bit win7 ile gelmesi ile birlikte olusacak yeni pazardaki payini silverlighta kaptirir.

windows 7 yi beğenmedim ben

WinRar'da 3.90 ile 64 bite geçişini tamamladı 64 bit sistemde çalışan 32 bit sürümüne göre gayet hızlı ve seri çalışıyor).
Java birkaç ayı aşkındır hem 32 hem de 64 bit olarak kullanılabiliyor (32 ve 64 bit tarayıcılar için ayrı ayrı kurulum dosyaları mevcut).
IEde ve Windows Media Player çok uzun bir dönemdir 64 bit. Ancak 64 bit Media Playerı öntanımlı olarak sunmuyor MS. Kısayollar 32 bit sürümüne ayarlı, ufak bir ayarla 64 bit kullanılabiliyor elbette. Win7 ile kodek sorunu da ortadan kalktı (kısmen). Tabi MS cephesinde başka bir 32/64 bit sıkıntısı da Windows Live uygulamaları. Bakalım bu uygulamalarda 64 bite geçiş yapacaklar mı?
Firefox'un uzun zamandır 64 bit sürümü "Mozilla for Windows x64" olarak mevcut. Ancak chip'in de haber yaptığı gibi Firefox resmi olarak 64 bite destek vereceğini birkaç hafta bildirdi.
Chrome deseniz ununu elemiş eleğini asmış konumda habere göre (en azından linux için hazır ve windows'a hazırlanıyor).
E ne kaldı geriye diye insanın aklına soru takılıyor. Neden hala insanlar 64 bite tam geçiş yapmıyorlar. Sistemleri mi desteklemiyor? Hayır, şu anda piyasadaki hatta 4-5 yıl eski sistemler bile 64 bit işlemcili, özellikle amd kullanıcılarının hemen hemen hepsi 64 bit işlemcilere sahipler. Ama 32 bite geçiş gecikiyor. Neden?
Nedeni 2 Mb'lık bir yükleme dosyasına sahip Flash desek çok mu abartmış oluruz. Sanırım gayet mantıklı bir yaklaşım olur. Nedir en çok kullanılan program bir sistemde, web tarayıcısı (çoğu evde artık internet mevcut). İnsanlar bir çok web uygulamasını tarayıcıları vasıtası ile çalıştırırken, 64 bit flash'ın eksiliği o kadar fazla etkiliyor ki. 64 bit bir sistem kullanırken sırf Flash yüzünden 32 bir tarayıcılara mahkum kalmak gerçekten de sinir bozucu. Hele ki 32 bit uygulamalar 64 bit sistemlerde yavaş çalıştığından iş daha da "yeter artık" olabiliyor.
Artık Adobe "bi gayret" şu işi halletsin de bu kadar kullanıcı yollarına gül serptiğimiz Flash 64 bit'e kavuşsun.
Dip Not:
Adobe linux için 64 bit flash sürümünü uzun zaman önce yayınladı. Linux altında çok özel programlar dışında %98 64 bit işletim sistemi kullanabiliyorsunuz uzun zamandır.

snow leopard ve safari 64 bit

google firması isterse yapar yapamaz diye birşey yok ve adamlar öyle çakalki ms ile patent vs. kavgasına girmeden hallediyor.

Süper :) zaten chrome ...

ben 32 kullanıyorum

internet explorer 8 64bit var fakat flash dosyalarını oynatmadıktan sonra ben niye kullanıyım 32bit kullanıyorum.adobe flash destek vermiyor ve sitede 32bit tarayıcı kullanın diyor ?? adobe bir flash 64bit yapmaktan acizmi acaba çok merak ediyorum.

chrome hızlı açılıyor ama genel performansı firefox un altında. bir süre chrome u denedim, sonra firefox a döndüm. memnunum. chrome aslında iyi ama daha yol alması gerekli.

chrome ufak defek işler için az sekme kullanmak için iyi ama ciddi işler için pek memnun edici değil. Hızlı açılıyor kasmıyor ama hızlı giden at misali seyrek düşüyor. Firefox, Chrome ve İe kullanıyorum en çok sevdiğim , beğendiğim tarayıcı Firefox tek sorun biraz yavaş açılıyo ilk açılışta.

Şunun yapılmışını atın ya :D

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir