64 bit Windows 7'yi sevdik, ama...

Windows 7 ile birlikte 64 bit işletim sistemleri de altın çağına girecek. Acaba gerçekten öyle mi?

  • Ali Güngör
Windows XP'den bugüne 64 bit macerası
Vista ve Windows XP 64 bit sürüm

Windows Vista ile birlikte sorulan ve hala geçerli olan önemli sorulardan birisi şu: 32 bit mi? 64 bit mi? İşte Windows 7 kullanıcıları da bunu soruyor.

64 bitlik işletim sistemleri daha fazla RAM destekliyor. Yazılım ve donanım geliştiriciler hala 64 bit sistemlere yetişmeye çalışıyor. Peki yetişebildiler mi? Hayır. Windows 7 64 bit'e geçen kullanıcıları da 32 bit bir dünya bekliyor.

Windows 7'nin 32 bitlik ve 64 bitlik sürümleri görünüşte de işlevde de aynı. Aradaki fark RAM'den öte geleceğe yönelik altyapıda yatıyor. 64 bit daha fazla veri işleme kapasitesine sahip olduğu için geleceğin sistemi. Daha iyi grafikler için, 64 bit şart olacak.

Sorun başta da belirttiğimiz gibi yazılım geliştiricilerinin yavaşlığından kaynaklanıyor. Bu yeni imkanlardan henüz yararlanmayan geliştiriciler yüzünden bilgisayar dünyası hala 32 bit.

Windows XP 64 Bit Edition

Yaygınlaşamayan bir sürüm

Windows XP'de bile bulunan 64 bit desteği Vista ile birlikte Microsoft tarafından yaygınlaştırılmak istendi. Ancak Vista'nın donanım gereksinimleri yaygınlaşmasını engelleyince, yazılım geliştiriciler yaygın olan işletim sistemi olan Windows XP'ye ağırlık vermeyi sürdürdüler. Windows XP'nin 64 bitlik sürümü pek yaygın değildi, hala da değil.

Bu açıdan bakıldığında kullanıcıların daha gelişmiş grafiklere ve güçlü yazılımlara kavuşmasında Windows XP'nin yaygınlığının ve uzayan ömrünün bir engel teşkil ettiği de söylenebilir. Bunun sebebi olarak Vista'nın başarısızlığı da gösterebilir.

Elbette bütün bunları değerlendirir ve yazılım geliştiricilerinin yavaşlığını vurgularken piyasa gerçeklerini göz ardı etmemek gerek. Tüketiciler 64 bit talep etmiyorsa, ve 64 bit işletim sistemi pazarda başarısız oluyorsa 64 bit yazılım geliştirmek için harcanana para, zaman ve kaynak boşa gidecektir.

Tarayıcılar hala 32 bit

64 bit dünyasına halen geçmemiş olduğumuzu kanıtlanan en büyük örnek internet tarayıcıların neredeyse tamamının 64 bit sürümlerinin inanılmaz sorunlu olması. IE'nin 64 bit sürümü düzgün çalışsa da Chrome, Firefox ve Opera kullananlar 32 bit kullanmaya mecbur. Elbette burada kafası karışabilecek bazı okuyucularımıza 32 bit yazılımların 64 bit işletim sisteminde sorunsuz çalıştığını hatırlatalım.

Firefox'u 64 bit kullanmakta ısrarcı davranan kullanıcılar ise Firefox 64 bit'i çalıştırmak için XP Mode kullanmak zorunda kalabiliyor. Daha kötüsü bazı kullanıcılar ancak Administrator olarak sisteme girdiklerinde çalıştırabildiklerini belirtiyorlar. Internet Explorer'ın kendisi düzgün çalışsa da internet üzerinden film izlemek için en yaygın kullanılan Adobe Flash formatı 64 bit'te yok ve tek geliştirilen 64 bit sürümü de sadece Linux için geliyor.

Peki geçiş zamanı mı?

Yazıcılr ve tarayıcılar sürücü açısından en sorunlu donanımlar

64 bit'te karşılaşılan en büyük sorun donanımla ilgili. XP devrinden kalan yazıcı ve tarayıcıların 64 bit sürücüleri pek bulunmuyor. Elinizde çok eski bir donanım varsa 64 bit'e geçmeden önce sürücülerini kontrol etseniz iyi olur. Yeni bir sistem satın alıyorsanız hiçbir sorun yok. Aslında Windows 7 eski donanımlarla uyumlu çalışmasıyla ve sürücüleri otomatik indirmesiyle ünlü, ama bazı yazıcı ve tarayıcılar istisna oluşturuyor.

Öte yandan yazıcı ve tarayıcılar uyumluluk konusunda Windows XP çıktığında da sorun çıkartıyor, kullanıcıları delirtiyordu. Yeni bir yazıcının, yeni bir kartuşa yakın fiyata olduğu düşünülürse değiştirirseniz karlı çıkarsınız. Eski şirket yazıcıları da bütün ofis çalışanlarının tecrübe ettiği üzere, çıkarttıkları arızalarla yeni bir yazıcıdan daha çok masraf çıkartıyorlar.

Şimdilik 64 bit yazılımlar yaygın olmasa da, birkaç donanım sorunlu olsa da bu mimariye geçişin kaçınılmaz olduğunu da belirtelim. Windows 7'nin 64 bit sürümüyle birlikte yazılım ve donanım üreticileri de 64 bit'e yöneldi ve çok yakında 64 bit'in gerçek gücünü kullanan daha fazla ürünle karşılaşmak mümkün olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

evet w7 64 bit İE 8 güzel çalışıyor fakat flash olmaması kullanılmaz hale getiriyor,bugün web sitelerinin heralde % 95'inde en az bi tane flash var ve buda büyük eksik anlamına geliyor

konu 64 bit windows ama resimdeki bilgisayarlar mac :))))))))))
microsoftun reklamlarında kullandığı ibook lar gibi...

winamp da V64 de duzgun calismiyordu onca yıldan sonra QMP ye gecmek zorunda kaldım

Maalesef yeni Win7 kullanıcısıyım ve bir çok donanımım tanınmadı. Henüz çok eski olmamasına rağmen Hp Photosmart 1315 yazıcım ve Umax Astraslim se scannerimi kuramadım. Tanımıyor. Ancak bir virüs gibi bulaştı vaz geçemiyorum. Donanımları yenileme kararı aldım.

windows7 ile 64 bit e geçen biriyim. 4 gb ram ile beraber kullanıyorum programların çoğu 32 bit. sadece crysis warhead 64 bit ve şimdilik performans artışını hissedemedim.Ama bu gibi sorunları bahane edip 32 bit e dönüş yapmayacağım herkes benim gibi düşünürse 64 bit teknolojisi bir hayli hızlı gelişecektir.

şahsen 3 gb ram sıkıntısı dışında 32 bit sistemin bir eksikliğini görmedim.

Canon lazer yazıcımın (alalı 1,5 yıl oldu) 64 bit driverını aradım bulamadım. Canon avrupa temsilcileriyle konuştum çıkarmayı düşünmediklerini söylediler çok tartıştım demediğimi bırakmadım. Ama sonuç tabiki fiyasko. Şimdi yazıcıyı kullanabilmek için bilgisayarımda Virtualbox üzerinde sanal XP çalıştırıp yazıcının USB kanalını sanal XP ye yönlendiriyorum. Sanal 32 bit XP den çıktı alıyorum. :) 64 bit sürücüleri olmayan USB li donanımlara virtualbox, vmware gibi sanal uygulamalarla bu şekilde yama bir çözüm yapılabilir. Bizi bu hallere düşüren şirketler utansın :)

konu 64 bit windows ama resimdeki bilgisayarlar mac :))))))))))
microsoftun reklamlarında kullandığı ibook lar gibi...
------------------------------------
Benim bildiğim mac pc lere ikinci işletim sistemi olarak windows kurulabiliyor, mac sistemde windows olmaz diye bir şey mi var.

Eski model mac lere kurulamıyordu, uzun zamandır kurulabiliyor diye biliyorum.

micorosoft reklamlarında bile Mac kullanılıyor zaten.

internet tarayıcılarının sınıfta kalması adobe yüzünden flash ın 64 bit sürümü yok kimse de flash çalıştıramayan bir internet tarayıcı istemez heralde

aslında var.
bu konuda start64.com u ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

vistada 64bit kullandım şu an windows 7 dede 64 bit kullanıyorum.bi işe yaramasada uyumluluk sorunu hiç yaşamadım onun için yeni teknoloji kullanmakta bi sakınca görmüyorum.bence herkes kullanmalı.yeni bilgisayar alındığında yanında 32 bit işletim sistemi yerine 64 bit işletim sistemi verselerdi daha çok yaygınlaşırdı.

haberin sayfasındaki fotoğraf ta işletim sistemi nin kutusunu gösteriyor...peki içi açılmış şeklinde gösterilmiyor...taklit edilir korkusu mu var..ancak içinden neler çıktığı hala bahsedilmiyor....kullanma kitabı ve öğretici görsel video su bu çıkıyor mu....kutu ve kaplaması var başka hiç bir şeyi yok işletim sisteminin devrim niteliğinde yenilendiğini kutusuyla anlamak imkansız..belki büyük ve hacimli olması sayesinde kullanıcı bunu kitaplığına yerleştiriyor olabilir en azından içindekiler kırılmıyor diyebilirler.keşke içinden flash disk çıksaydı bununla günceleyebiliyorsunuz deselerdi..yani bir işletim sistemini güncellemek için flash disk storage ihtiyacınız var demeliyidiler.yani flash disk i laptopunuza takıyorsunuz ve güncelleme otomatikman başlıyor hem yedekliyor flash diske hemde makinanızı güncelliyor herşeyini...ince fikri beğenen varsa bir tık atabilir....yoruma yorum yazabilir...teşekkürler...chip.com.tr

sadece o makinaya özel flash disk olursa olur...başka makinaya takılınca neler olacağını deneyenler fark etmeli...

Ben Vista nın da WindowsXp nin de 32 bit ini kullandım...Windows 7 RC nin 64 bit ini kullanıyorum şu anda ve uyumsuzluk problemi yaşamadım...

bende kurdum ama bır sorun var modemı gormuyor ve ınternete ğıremıyorum:s neden olabılır acaba modem ısıkları sorunsuz yanıyor epsı ama bı turlu modemı ğörmüyor:s yardımcı olan olursa sevınırım

64bit problem demek.32 bit driver entegreli yazılımlar hiçbir surette çalışmıyor.xpmode dedikleri de vmwareden farklı değil.

Windows 7 Pro kullaniyorum ama bu mikrozoft her seferinde isletim sisteminden birseyleri cikartiyor uyuz olmaya basladim. Xp de Fax uygulamasi vardi vista'dan cikartilmis business ve uzerindendeki surumlerine konulmustu yalnizca. Windows 7de Windows Email ve Calendar uygulamalari gitmis bu ne mantik . Bunlari kullanmak icin MS ofis mi alacagiz :s Bu arada 24.99 dolara oem anahtari aldim ebaydan canavar gibi calisiyor. Almak isteyenler guvenilir kullanicilardan alsinlar lisansli win 7 pro icin 25dolar bence cok uuygun.

bence hiç de yavaş değiller hp nin sitesine girdim yazıcıların windows 7 64-bit driverları indirilebilir durumda bence biraz araştırma yapın :)

yorumlara bakınca herkes 64 bitten mutlu mesut :)

64 bit win 7 kullandım. yazılım uyumsuzluğ konusunda sadece eski 32 bitlerde sorun yaşadım. 64 bit windows 7 daha hızlı geldi bana sanki. ama bir çok popüler uygulamanın ve oyunun bile 64 bit ini bulmak oldukça güç. hem de microsoft bir sonraki işletim sisteminde 128 bit e geçmeye karar vermişken, 32 bit devrini kapatma kararı almışken. gerçekten de yazılım dünyası bu konuda yavaş kalıyor

eger 2008+ bir makineniz varsa kesinlikle 64 bit kullanın derim zaten 32 bit oyunlar calısıyor herhangi bir problem sıkıntınız cıkmıyor dikkat( eger 64 te gecmeyi dusunuyorsaniz once driverlarinizin destekliyip desteklemedigine bir bakin) 64 te sadece sıkıntı driver driver driver 4 gb raminiz varsa 32 bitte 3 bucugunu kullanabiliyorsunuz bunu goz ardı etmeyin

Sen de yorum yaz