67 milyon farklı kişi her ay bu oyunu oynuyor

Genç nüfusun teknolojiye olan ilgisi ile birlikte Türkiye'de ve dünyada oyun sektörü hızla gelişiyor

67 milyon farklı kişi her ay bu oyunu oynuyor

Genç nüfusun teknolojiye olan ilgisi ile birlikte Türkiye'de ve dünyada oyun sektörü hızla gelişmeye devam ediyor. eSpor'un dünya ve Türkiye'deki öncülerinden Riot Games'in yaptığı açıklamaya göre, 2013 yılı içerisinde League of Legends dünya genelinde her gün 27 milyon farklı kişi tarafından oynanıyor. 2012 yılının Ekim ayında ise bu sayının 12 milyon olduğu ve bugün iki katına çıktığı görülüyor.

Bu esnada League of Legends'ın anlık oyuncu sayısı ise 7.5 milyon oyuncuya çıktı. 2013 yılında 5 milyon olan bu sayı, bir sene içerisinde yaşanan %50 artışı gözler önüne seriyor. Ayrıca League of Legends bir ay içerisinde 67 milyon farklı oyuncuyu aynı platformda buluşturuyor. Eğer League of Legends bir ülke olsaydı, aylık aktif 67 milyon oyuncusu ile dünyanın en kalabalık 45. ülkesi olurdu. Bu verilerle beraber League of Legends dünyanın en çok oynanan oyunu ünvanını da sürdürmüş oluyor.

Türkiye'deki oyun pazarı araştırmalarına göre pazarın büyüklüğü 200 milyon dolar seviyesinde. Türkiye'de ise 5 milyonu Free 2 Play olmak üzere 20 milyon oyuncu bulunuyor. Elektronik sporlara büyük ilgi gösterilen ülkemizde 2012 yılından bugüne League of Legends için 3 milyondan fazla hesap yaratıldı ve 30.000 oyuncu ise League of Legends liglerine kayıt yaptırdı.

Teknolojinin her geçen gün gelişmesi ve genç kuşağın teknolojiye olan ilgisi, oyun sektörü ve eSpor'un 2014 yılında da hız kesmeden gelişeceğine işaret ediyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Okuyucu Yorumları

Toplam 6 Yorum

Geneli şuursuzca oynuyor.

@25 Mar 2014 00:48 DOĞRU DEDİN.

Bu oyun için baya bir reklam yapıldı, kendim de bizzat oynadım gerçekten güzel bir oyun. Dota'yı geçen galiba ilk oyun.

oYUN FİLAN BUNLAR BOŞ VAKİT KAYBI ÜRETELİM, ÜRETELİM BAŞKA NE YAPABİLİRİZ.

@25 Mar 2014 13:20 Oyun üret o zaman

Az sabredin 29 Mart'tan itibaren Elder Scrolls Online gümbür gümbür geliyor! :)

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir