Savaş sonrası büyük ekran televizyonlar...

Bundan 70 yıl önce dev ekran TV dendiğinde, bakın insanların aklına ne geliyormuş...

  • Levent Öztürk

O zamanın "dev ekranları" geliyor...

O zamanın "dev ekranları" geliyor...
En büyük sorun, küçük boyutlardı...

Ancak sadece fiyatın düşmesi değil, ekranların da büyümesi var olan beklentiler arasındaydı. Projeksiyon TVler, o sıralarda üreticiler tarafından ev sineması ile karşılaştırılıyorlardı, 

Radio-Craft dergisinin Şubat 1944 tarihli yazısına göre, Emerson mühendisleri tarafından planlanan televizyon ürünü yaklaşık olarak 18 inç genişliğinde ve 14 inç yüksekliğinde olacaktı. Bu ürün, radyo ve televizyon ünitelerini birleştirecek ve plastik bir lens sistemi ile görüntüyü 15 x 20 inçlik bir yüzeye yansıtacak idi. İşte, o zamanlar "dev ekran" dendiğinde, akla bu boyutlar geliyordu.

Ancak ne yazık ki, insanların düşlediği ucuz televizyonlar savaştan hemen sonra ortaya çıkmadı. 1946 tarihinde ABD genelinde sadece 20.000 televizyon vardı. Yerel olarak ise sadece altı televizyon kanalı bulunmaktaydı. Bu kanalların üçü New York City, biri Schenectady, biri Chicago ve bir diğeri Philadelphia'da yer almaktaydı.

Ancak tahmin edebileceğiniz gibi bütün bunlar birkaç yıl içerisinde değişti. ABD'deki televizyon sahibi sayısı, 1955 yılında 30.5 milyona ulaşmıştı ve evlerin yüzde 64'ünde televizyon bulunmaktaydı. Columbia History of American Television kitabının belirttiği üzere, savaş sonrası dönemde televizyon alan insanlar küçük ekranlar ile uğraşmıyorlardı. Televizyon sahiplerinin yüzde 77'si, 16 inç ekrana sahip televizyonlardan daha azına razı olmuyordu...

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Neredeyse 100 sene geçti ama TV fiyatları o kadar düşmemiş demek!

Bizim de 1985 te bir televizyonumuz olmuştu, yerel ve toplam tek kanal vardı. Ama artık işler değişti, duble yollar yaptık, köprüler yaptık, tohumları bile israilden alıyoruz. Var mı kan bize yan bakan heeeeyyyttt.

Bir zamanlar 17 inç ya da 21 inç monitörlere de büyük monitör demiyor muyduk? Şimdi daha büyükleri çıkmadı mı?

Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
1
2
O zamanın "dev ekranları" geliyor...
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir