76 model Apple I'e servet döktüler!

Elinizde 1976 model bir Apple I varsa, büyük bir hazinenin üzerinde oturuyor olabilirsiniz...

76 model Apple I'e servet döktüler!
Çalışır durumda olması çok önemli...

Eskiyen bilgisayarlarımızı genelde ya satar ya da tanıdık birilerine veririz. Fakat bazı bilgisayarlar var ki yıllandıkça değerleniyorlar...

Bu duruma verilecek en iyi örneklerden bir tanesi, yakın zamanda "Sotheby" isimli açık arttırma merkezinde satışa çıkan orijinal Apple I bilgisayar olacaktır. Cihaz, tam tamına 640.000 dolardan alıcı buldu. Fiyatın bu kadar yüksek olmasındaki en önemli etken ise, kuşkusuz, bilgisayarın sorunsuz bir biçimde çalışıyor olması.

Apple I tek başına çok büyük bir para anlamına geliyor, orası aşikar... Ama günümüzde cihazın en ufak parçaları bile inanılmaz rakamlardan alıcı bulabiliyor. Duruma verilecek en iyi örneklerden bazılarıysa şöyle: Geçtiğimiz yaz, tam teşekküllü çalışan Apple I ana kart, tek başına 374.500 dolardan alıcı bulurken, aynı açık artırmada Steve Jobs'un henüz Atari'de çalışırken kendi el yazısı ile kaleme aldığı not, 27.500 dolardan alıcı bulmuş durumda.

Apple toplamda 200 adet Apple I bilgisayar üretmişti. Tüm bu cihazlar ise Steve Wozniak'ın elleriyle hayat bulmuştu. Günümüzde varlığı bilinen toplam 50 adet cihaz bulunurken, bunlardan sadece altı tanesinin yüzde yüz oranında çalıştığı biliniyor. Satılan bilgisayar da, bunlardan biri.

1976 yılında ilk kez satışa çıkan Apple I, güç kaynağı, ekranı, klavyesi ve kasası hariç 666.66 dolara satılıyordu. 

Ertuğrul Süngü

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

Apple marka bi cihazım yok ancak tornado marka ekran kartım var. Çok eski

666.66 dolara satılıyordu. şeytan

vay be 1976 senesi, ben o dönemde 82 yaşındaydım!

ölüsü bile yeter ölüsü!!....

toshibanın bilgisayalarından bahseden yok tutturmuşlar bir amerika aşkı rüyada gibiler kardeşim teknoloji=japan programlaamada steve jobs çok iyi işler başardı ama teknik alt yapı japon firmalaı yaptı.

Yolda gorse bir garibana ekmek parasi vermeyen bu kodaman tayfasinin savurganligi ve pervasizligini gordukce. Zenginlikten ve insanlari somurerek zengin olan bu asalak tayfaya olan nefretim katlaniyor arkadas. Parayi nereye harcayacagini bilemeyen bu guruhun kisa surede belalarini bulmalarini temenni ederim. 1 kurusa muhtac kalirlarsa da ayrica bir guzel olur.

64 dolar bile vermem

Zaten 1976 senesinde Apple 1 sahibi olacak kadar zengin biri emin olun şu an da servetine servet katmıştır. eskiden teknoloji çok daha pahalıydı...1976 'da Apple sahibi olabilenler zaten zengin insanlardı.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir