8 çekirdek desteği beklemeyin!

Eğer Windows Phone'lu telefonların bu teknolojiye destek vermesini bekliyorsanız, fazla ümitlenmeyin

  • Zeynel A. Öztürk
Windows Phone'a 8 çekirdek desteği beklemeyin!

Microsoft'un mobil platformu, Windows Phone 8.1 güncellemesiyle birlikte Android karşısında güç kazandı. Ancak görünen o ki Microsoft, rakipleriyle çekirdek yarışına girmeyi, sekiz çekirdekli işlemcileri desteklemeyi düşünmüyor.

iPhone 5S, çift çekirdekli işlemcisiyle akıcı bir performans sunuyor, Microsoft ise mevcut Windows Phone'larında herhangi bir performans sorunu yaşamıyor. Dolayısıyla aslında sekiz çekirdekli işlemcinin faydaları tartışmalı. Microsoft'un Hindistan dalının Windows Phone bölümü başkanı Vineet Durani, firmanın şu an sadece Qualcomm donanımını desteklediğini ve yakın gelecekte bunun değişme ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Hindistan pazarındaki sekiz çekirdekli işlemciler, MediaTek tarafından üretiliyor. Samsung da Galaxy S4 ve Galaxy S5 gibi üst uç ceplerinde sekiz çekirdeğe yer veriyor.

Qualcomm şu an sekiz çekirdekli işlemciler üretmese de, duyurduğu iki sekiz çekirdekli işlemci var: Snapdragon 615 ve Snapdragon 810. Bu işlemcilerin yıl sonunda üreticilere sunulması bekleniyor. Bu işlemcileri kullanan telefonlar ise 2015'te piyasaya sürülecek. Durani, diğer yonga seti üreticilerinin işlemcilerini kullanmayı planlamadıklarını vurguluyor. Bu yüzden 2015'ten önce sekiz çekirdekli Windows Phone'lu ceplere rastlama olasılığımız oldukça düşük.

Okuyucu Yorumları

Toplam 24 Yorum

8 çekirdek bence bir telefon için abartılı, stüdyoda video render yaparken bize 4 çekirdekli Mac pro fazlasıyla yetiyor. Hem 8 çekirdek gerektiren bir işlem en az 4-5 gb ram gerektirir.

@01 May 2014 13:37 mac pro farklı windows farklı aynı işlemi bide windowsda 4 çekirdekde dene

@01 May 2014 20:56 Windows'u nasıl kullandığına bağlı. Eğer anti-virüsler gibi arka planda yüksek kaynak kullanan programlar açıksa aradaki fark büyük olur. Windows da Mac OS de kaynaklardan iyi yararlanan sistemler. Ancak onlara yüklenen her program işletim sistemini de etkiler. İlk kez kurulmuş Windows' la Mac arasında fark çok azdır. Ancak birisi tek makineye, diğeri tüm x86 platformuna optimize ediliyor. Yani Mac' in önde olması kadar doğal bir şey yok.

Windows Phone için 8 çekirdek işlemci gereksiz 2 çekirdek bile fazlasıyla yeterli.şuan 4 çekirdekli işlemcileride destekliyor zaten fazla çekirdek demek bataryanın da daha çabuk bitmesi demek

wp 8li telefonlar tek çekirdekte çift çekirdekte bile yeter 8 çekirdek gereksiz takır takır çalışıyor.

@01 May 2014 14:00 çalışır tabi uygulama mı var kasacak

@01 May 2014 16:41 TABİ CANIM UYGULAMA BİZDE NE ARAR ZATEN BİZ SIRF GÖRÜNTÜ OLSUN DİYE ALIYORUZ !

@01 May 2014 16:41 Allah rızası için google play storede veya appstoredeki tüm uygulamaları telefonuna mı yüklüyorsun yoksa kullandığın bir kaç uygulama mı var!

2 çekirdek bile fazlasıyla yeterli,8 gereksiz.

Doğru ihtiyacımız yok. 8.1 yükledim buradan tel taş gibi http://www.windowsphone8haber.com/windows-phone-8-1/windowsphone8-1-prewiev-on-izleme-yukleme-yontemi/

Çift çekirdekle tıkır tıkır çalışıyor

zamanında 4 çekirdek için de gereksiz diyip s800 lü telefonlar çıkaran wp mi bunu söylüyor ?

Wp8 için çift çekirdek bile yetiyor grafik yongasını geliştirseler yeter

Wp8 için çift çekirdek bile yetiyor grafik yongasını geliştirseler yeter

O değilde qualcomm un yaptığına tükürdüğünü yalamak denmez artık tükürdûğü balgamı yalamak denir düne kadar 64 bi gereksiz dedi kendide yaptı 8 çekirdek gereksiz dedi onu da yaptı aç bunlar aç doymuyor .

Tek çekirdek wp = dört çekirdek android

Lumia 520 ile 920 aynı hızda çalışıyo ne gerek var sekiz çekirdeğe :D

fazla çekirdek bataryanın hızlı tükenmesine yol açmas aslında onu daha güçlü yapar snapdragon 810 20 nm tasarımla yapıldı hemem hemen 801 le güç tüketimi aynı kalkıpda nokia 2015 801 işlmeçisi kullanırsa büyük bi hata yapar yapçanıda sanmıyorum ordaki mühendislerr bizden 10larça katt daha iyi bilirler artı bide 810 da sürekli 8 çekrdek aktif diil intel işlemçilerdeki gibi gerek duyuldugunda 8 çekirdek aynı anda aktif oluyo

Siz hiç Lumia 1520'yi denedinizmi telefon uçuyor uçuyor o samsungun 8 çekirdekli telefonlarına bin basıyor. Gereksiz 8 çekirdek Lumialar için zaten yeterince hatta fazlasıyla hızlı :)

@01 May 2014 21:13 sen öyle san... az çekirdek az güç tüketir diye kendinizi kandırın...

@01 May 2014 21:13 Android Market gibi (Google Play Store) düzeyinde program desteği var mı? Program yoksa uçsa ne olacak ki? Akılsız telefonlar da uçuyor o mantıkla....

Gün gelir 8 çekirdek ihtiyaç olursa onu da en iyi wp kullanır. Telefonda render yaparız artık.

Windows phone için tek çekirdek bile yeter..zira tek çekirdeği bile 4 çekirdek işlemci ile çalışan androidden 4 kat daha hızlı ve stabil. lumia 1320 ye 68 tane uygulama yükledim..zerre kadar kasma yok..

Benim Lumia 820 telefonumda yaklaşık 200 uygulama ve 21 oyun (bu oyunlardan 4'ü baya büyük oyunlar)bulunuyor qualcomm denen firmanın çift çekirdekli işlemcisini kullanıyor hızı da gayet yeterli çoğu uygulamayı arka planda sürekli çalıştırıyorum evet benim için tek sorun şarj sorunu yedek batarya ce mobil şarj cihazıyla halletmeye çalışıyorum o işide diyeceğim şu uygulama yok bahanesini artık söylemeyin 2 yıl önceki Windows Phone çok gerilerde artık sistemde bazı aptalca eksiklikler var evet ama görmezden gelinebilir ve ya elzem ihtiyaç değiller yani. Windows Phone 9 mobil dünyayı değiştirecek diye düşünüyorum wp8.1 bile henüz tam yayınlanmadı

Sen de yorum yaz