8 çekirdekli Galaxy S4, 4 çekirdekliyi ezdi!

Galaxy S4'ün 1.6GHz sekiz çekirdekli sürümü mü daha hızlı yoksa 1.9GHz dört çekirdekli sürümü mü?

8 çekirdekli Galaxy S4, 4 çekirdekliyi ezdi geçti!

Galaxy S4'ün sekiz çekirdekli sürümünün dünyanın her bölgesinde satışa sunulmayacağını biliyorduk. Yeni yapılan detaylı hız testleri ise cebin dört çekirdekli sürümü ile sekiz çekirdekli sürümü arasındaki önemli farkı ortaya koydu.

SamMobile ve GSMArena, Galaxy S4 ile yaptıkları ayrıntılı hız testlerinde sekiz çekirdekli S4'ün dört çekirdekli modeli ezip geçtiğini ortaya çıkardı. Galaxy S4'ün Exynos Octa 1.6GHz sekiz çekirdekli işlemciye sahip uluslararası sürümü, Antutu hız testinde 28.018 gibi yüksek bir puan almayı başarıyor. ABD ve İngiltere'de satılacak 4G destekli 1.9GHz dört çekirdekli Galaxy S4 ise 23.607 puan alabilmiş.

Sekiz çekirdekli Galaxy S4'ün ARM'nin big.LITTLE teknolojisi sayesinde daha iyi bir güç verimliliği sunacağı da söyleniyor. Antutu'nun sıralamasına göre Galaxy S4'ün rakipleri Nexus 4, Note 2, Galaxy S3 ve HTC One X+ 20.000'in altında puanlar alıyorlar.

Zeynel A. Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 30 Yorum

yani gereksiz bir inceleme olmuş

tek çekirdek olsun s4 olsun yeter.

Bu nasıl iş la herkese aynı muamele yapılsa daha iyi olmazmıydı aradaki puan farkına bak 5bin , samsung bunun yüzünden müşteri kaybedebilir

diğer testlerdede snapdragon fark atıyordu.. ayrıca 1.6 ghz 4 + 1.2 ghz 4 = 8 çekirdekli ve aynı anda sadece 4 çekirdek çalışıyor apple ın kalesini yıkmak için hızlı olan 1.9 ghz, tr de ise yavaş 1.6 çekirdek 4+4 ü 8 çekirdekli diye satılıyor.. 1.6 / 1.9 dan daha hızlı denmesi bir pazarlama yöntemidir sammobile ın result larına bakınız..

@12 Nis 2013 17:22 Sadece Ghz'e bakarak puan verilseydi iPhone sonuncu olurdu ve Padfone İnfinity, Note 2'den aşağı kalmazdı.

4 çekirdekli modelde LTE desteği var ve LTE nin aktif olarak kullanıldığı ülkelerde bu modeli mecburen kullanmak zorunda. Bizim gibi LTE nin daha kullanılmaya başlamadığı yerde LTE desteği olmayan ama 8 çekirdeği olan daha hızlı modeli piyasaya sürüyor.

çakma plastikler savaşı.....

@12 Nis 2013 17:47 Plastik olması kapağının portatif olması sebebiyle. Hangi telefonun arka kapağı kırılınca yenisini takabilirsin?

s2 ilk çıktığı günden beri kulanıyorum ve halende işimi çok rahat görüyor ben s5 çıkınca yada s6 çıkınca yeni bir tane alırım. yok öle samsungu zengin etmek oligopol dünyanın kapitalist modelist sömergesinin komizinizims enteryalis pilist milist sisteme karşı duruyorum.. )))

@12 Nis 2013 21:03 yaşamın şifresi bulunmuş ve siyasi dengeler s2 den beri baya değişmiş s5 s6 ve ardışık modellerinin arkadaş tarafından alınması tüm dünyayı huzur içine sürükleyecek :)

@13 Nis 2013 02:28 decoder error.

lte nedir ki?

@14 Nis 2013 23:59 lte 4 g demek

@18 Nis 2013 09:20 Tam olarak oyle degil. LTE Amerika icinde kulalnilir, 4G Avrupa bolgesinde. Ikisi uyumsuzdur. LTE cihazlar Avrupa'da 4G olarak calismazlar, 3G olarak baglanabilirler ancak. Tersi de gecerli. Bizim icin farki yok, adam gibi 3G bile yok bizde. Fahis fiyat, habire kopar durur. Yani onlarin derdi bizi germesin. :D :D

@14 Nis 2013 23:59 LTE yüksek hızlı internet 100 mbps ye kadar çıkabiliyor ama ne yazıkki türkiyede bu uygulama yok ama 2014 yılında gelecek diyorlar üzülme

boş davadır lo

bence intel işlemciler dünya'nın en iyisi.

@17 Nis 2013 10:25 intel işlemcilerin en iyisi olduguna şüphe yok ancak güç tüketimi ile sorunları var mobil cihazlar için uygun degiller

Bilmeyenleri kandırın siz. 8 çekirdeği sanki her uygulama kullanmıyor. 8 çekirdek demek kısa pil ömrü demek boş iş bunlar çift çekirdek neyinize yetmiyor?

Sen herhalde apple kullanıyorsun ki böyle kıskanmışsın :=)

telefondan çok şey bekleyenler için gayet ideal bence ileride 8 çekirdekliden ben de alacam

Türkiye'ye gelecek mi 8 çitlek li :) versiyon

ama burada bir ikilik yaşanıyor. sonuçta türkiye' ye de LTE gelecek ve o zaman sonuç ne olacak 8 çekirdekli olan elimizde mi patlayacak. herkes tabi ki en hızlı olanı ve en iyiyi ister bu 8 çekirdekli de LTE özelliği var mıdır? Herhangi bir şeyi değiştirir mi var olup olması ?

şimdi hangisi daha iyi 8 mi 4 mü

S4 Türkiye'de de Exynos 5 işlemciyle satılacak. Yurt dışından S4 getirmeyi planlayanların ise bir daha düşünmesinde fayda var. Türkiye'de daha LTE teknolojisi kullanılmadığı için alacakları S4'lerin hiç bir artısı olmayacak, aksine daha yavaş olacaklar ve batarya ömürleri daha kısa olacak.

türkiye'ye getirelicek model 4 çekirdekli 1.9 ghz 8Gb benim arkadaşım yurtdıından getirdi daha zararlı çıktı hem 4 çekirdekli hemde nfc yapıştırması çıkarılmıştı hıztestinde 21.6XX tam hatırlamıyorum ama note 2 İM ise 23.549 puan (atutu da) alıcaksanız amerikedan tanıdığınız biriyle getirim daha karlı çıkarsınız

s5 iki dirhem bir çekirdek çıkacakmış

lte gelecek falan diyorsun ama sana şunu söyleyeyim lte türkiyeye anca 4-5 sene sonra gelir belki daha fazla daha avrupada bile yok nerdeyse ayrıca i9500 daha iyi bütün benchmark vb.testlerde daha yüksek puan aldı ve i9505'de ki gibi fazla özellik yok ve işlemciyi yerine göre kullanıyor o yüzden i9500 daha iyi

Amma attınız, gsmarenanın sonuçlarına bakmasam bu haberi yicektim. Hiçte aman aman bir fark yok. Hatta pil performansı 4 çekirdeklinin çok daha iyi.

Biz alirken 4 cekirdekle 8 cekirdegin farkini nasil anliyacagiz

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir