8 yaşındaki çocuklar, can sıkıyor!

Eğer siz de oyun oynamaları için çocukların eline telefon veriyorsanız, bu haberi dikkatli okuyun!

  • Levent Öztürk
8 yaşındaki çocuklar, can sıkıyor!

Microsoft tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre; İngiliz aileler, çocukları tarafından kullanılan akıllı telefon ve tabletlerde "yanlışlıkla" yapılan harcamalardan kaynaklı, ortalamada 34 pound gibi sürpriz bir fatura ödemek zorunda kalıyorlar.

Windows Phone UK tarafından gerçekleştirilen çalışmada çıkan sonuca göre, ülke genelinde 30 milyon pound gibi bir para; çocukların, ailelerinden izin almadan, oyunlar içerinde yeni bölümler açmaları, oyun parası satın almaları veya diğer oyun içi eşyalara sahip olmaları için harcanıyor.

Microsoft'a göre, ailelere en büyük zararı verenler, ortalamada 59 pound gibi bir harcama yapan 8 yaş grubu çocuklar. Yapılan bu "yanlış" satın alımlar öyle büyük bir etki yaratmış durumda ki, artık oyunlarda eşya satın alabilmek için bir şifre koyulması veya satın alma opsiyonunun kapatılması söz konusu.

Birleşik Krallık genelinde, oyun tasarımcılarının özellikle çocukları hedef alıp almadıkları konusunda bir araştırma da başlatılmış durumunda. Windows Phone UK"den Brett Siddons, "Aileler, uygulama ve uygulama içi alışverişlerin faturalarında yarattığı etkiden dolayı endişeli ve bu durum genel bir stres yaratmakta. Teknoloji giderek daha sezgisel bir hâl almakta ve aileler kullandıkları teknolojiye güvenebilmeliler" şeklinde bir açıklamada bulundu.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Apple sizi yolmak için özel yöntemler geliştirmiş... 8 yaşındaki sübyanlara iftira atmaya bile başlamışlar...

@grezimonk Yorum olsun diye saçmalamışsın.

@13 May 2013 18:13 gerçekler acıdır... Apple siz Apple fanboylarını söğüşlemek için türlü numara çekiyor... sizde yediniz...

açılım : telefonu çocuklarınıza almayın. reşit insanlarda telefon olsun.

8 yaşındaki çocuğa smartphone verirsen zaten haketmişsin demektir.

en iyisi hiç kimsenin telefonu olmamalı mecbursa en eskisi en dandiği olmalı

grezimon'a katılıyorum. Ben bile bu pazarlama hilelerinden yıldım. Çocukların telefonları ile uğraşılacağına, büyüklerin pazarlama hileleri üzerinde durulmalıdır (bankalar, yazılım firmaları, gsm firmaları bataklık gibidir). Lüksü onaylamamakla birlikte çoğu kimse çocuğunun eline telefon vermek zorundadır. Çocuklar ev-okul, okul ev yapmıyor artık. Şu güvensiz ortamda birden fazla yere kendileri gidip gelmek zorundalar.

Sen de yorum yaz