8 yıllık davada zafer Google'ın oldu!

Tam 8 yıl önce Google'a karşı açılan bu dev davanın kazananı, en sonunda internet devi oldu!

8 yıllık davada zafer Google'ın oldu!

Google'ın, üniversite kütüphanelerindeki kitapları tarayarak online olarak ulaşıma açma fikri ilk kez ortaya çıktığında, yazar birlikleri isyan etmişlerdi. Ancak Google'ı bu projeden vazgeçiremeyen yazarlar, sekiz yıl önce internet devine dava açarak, telif haklarını ihlal ettiği için cezalandırılmasını istemişlerdi.

Sekiz yıldır süren davada nihayet sona gelindi ve ABD mahkemesi, Google'ın telif haklarını ihlal etmediğine karar verdi. Mahkeme yargıcı kararında Google'ın, bilimsel gelişime ve sanat eserlerinin gelecek nesile taşınması için bir hizmet verdiğine ve bu sırada eser sahiplerinin haklarını koruduğunu ifade ederek davayı Google'ın lehine sonuçlandırdı.

ABD'li yargıç, Google'ın hizmetinin yazarların eserlerinin dikkat çekmesi ve kolayca bulunması için bir fırsat yarattığını ifade ederek, bunun alışılmış kitapçıların işleviyle aynı olduğunu da belirtti.

Google, karardan memnuniyet duyduğunu belirtirken, ABD'li yazarlar birliği dava sonucunu üst mahkemeye taşıyacağını açıkladı. Bakalım Google, yazarlarına telif ödemeden kütüphanelerdeki kitapları online olarak yayınlamaya devam edebilecek mi?

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 2 Yorum

Google haklı herkes kütüphane ye gitmeye vakit bulamıyor kitaplar tek tıkla elinin altında. Telif hakkı istenirse anlaşılır ödenir.

bence google hakli zaten insanlara sunmussun kutuphanede duruyor orda kullanirken neden telif hakki demiyorlar peki? madem oyle kutuphaneye de vermesinler o zaman...

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir