80'li yıllardan İnternet hakkında makaleler

Kağnı hızından bile yavaş olan internetten, 80'li yıllarda böyle bahsediyorlardı. Hepsi haberimizde!

1988 yılında internet için bunları düşünüyorlarmış

Washington Post gazetesinin arşivlerindeki makalelerden biri, 1988 yılında toplumun internet hakkındaki düşünceleri ortaya serdi.

Clifford Stoll imzalı 20 Kasım 1988 tarihli makale şu sözlerle başlıyor: "Bilgisayarların düşünmeye başlayacağı sanılıyor ancak bu yanlış. Bilgisayarlar iletişim araçlarıdır ve bilgisayar ağları da bu iletişimi sağlar." 

Makalenin devamında ise o günlerde internetin dünyadaki durumu, halkın internete bakışı ve kullanıcıların interneti kullanma amaçları hakkında bilgi alabiliyoruz: "17 ülkede İnterneti kullanan binlerce erkek ve kadın birbirleriyle iletişim kuruyorlar, yemek tarifleri alıp veriyorlar, marangozluk sırlarını paylaşıyorlar veya bilmedikleri detaylar hakkında sorular sorup cevaplar alıyorlar. Ancak internette aynı zamanda on binlerce bilgisayar 24 saat boyunca birbirine bağlı çalışıyor ve bu da bilgisayar virüslerinin yayılma riskini arttırıyor. Virüsler giderek daha büyük bir risk haline geliyor. Bu da insanların internete güvenini sarsıyor. Komşunuz sizden şüphelenmeye başlarsa artık sizi daha az ziyaret eder ve sizinle çok daha az şey paylaşır. Virüsler nedeniyle insanlar internete işte böyle yaklaşıyor."

Kısacası virüsler, 1988 yılında da büyük bir problemmiş. Ve bu problemi, ne yazık ki, 25 yıldır çözemiyoruz...

Cem Şancı

Okuyucu Yorumları

Toplam 8 Yorum

chip kardeş, her sayfayı açtığımızda zırt pırt çıkan dergi reklamınız canımı sıktı, moralimi bozdu, bendeki reytinginizi düşürdü haberiniz olsun...

adblock eklentisini kullanın reklamların kökünü kurutun.

@06 Ara 2013 17:28 Chip`in bu reklamlarına Adblock bile işlemez, siteyi kullanıyorsun nasıl haberiniz olmaz! Ayrıca yeni bir modaları başladı; Chip Online`ın bulunduğu sekmeyi kapatıyorum bir başka sekmede yine açılıyor hatta Chip Online`ın açık olduğu tarayıcı kapatıyorum tarayıcıyı sadece Chip Online olan şekilde yeniden açıyor, artık iyice kendilerini şaşırdılar!

"Kısacası virüsler, 1988 yılında da büyük bir problemmiş. Ve bu problemi, ne yazık ki, 25 yıldır çözemiyoruz..." LİNUX DİYE BİR TEKNOLOJİ VAR OLDUĞUNU HATIRLATMAK LAZIM! ;)

@06 Ara 2013 19:38 Keşke şu linux çular içinde bir adblock eklentisi olsada yırtık dondan çıkar gibi yazdıkları yorumları hiç görmesek. BU NE KARDEŞİM ? ALAKALI ALAKASIZ HER KONUYA LİNUX KULLANIN , LİNUX KULLANI DİYE FERYAT FİGAN.....?

@06 Ara 2013 19:38 bi bitmediniz bee öff linux da yaygın bi işletim sistemi olsun bak nası virüsler saldırıo adamlar uğraşmıyolar çünkü yaygın değil -ki yaygın olmadığı halde virüsler yazılıyo ve başa bela oluyo bi tutturmşunz linux türküsü gidiosunuz kendi içinizde yaşayın şunu kirlilik yapmayın boşuna ya...

@ALPEREN3 soru sordunuz cevap vereyim: Linux ile bilgisayarımız VİRÜSLERDEN ETKİLENMİYOR, sizlerin iyiliği için tavsiye veriyoruz, bir feryat yok insanlarının %90`ı paralı işletim sistemi kullanmasına rağmen sorunlu sistem kullanırken ve bu sorunlardan yakınırken, bedava sorunsuz olan linux`dan habersiz olması; yardıma gereksinim olduklarını gösterir. linux kullanın tavsyelerinden böylesine rahatsız olacağınıza chip online gibi güvenilir bir siteden bile virüs kapma olasılığı olmasından, ve her girdiğin sitede "acaba güvenlimidir? risk mi alıyorum?" sorularıyla meşgul olmaktan rahatsız olmanız gerekirdi!

Hepsi bu mu haberin

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir