802.11n Wi-Fi taslak olmaktan çıktı

Laptop'u olanlar, Wi-Fi kullananlar; bu haber sizi yakından ilgilendiriyor: İşte N'de son durum...

Kablosuz ağda N nihayet taslak olmaktan çıktı
Wi-Fi'da 802.11n Wi-Fi daha uzun yıllar hizmet verecek

En son kablosuz standardı olan 802.11n Wi-Fi uzun zamandır kullanımda. Bununla birlikte uzun süreden beri "draft" yani taslak olarak kullanılıyordu.

Bu standart 2.5 yıldır Wi-Fi Alliance tarafından değerlendiriyordu. Aslında 2.5 yıldır taslak özellikleri kullanılıyordu. Ancak bu standardın ilk ortaya atılması 7 yıl öncesine kadar dayanıyor. Nihayet 802.11n, final sürüm olarak kabul gördü.

Peki, hali hazırda kullanılan bu standardın resmen onaylanması ve tamamlandı damgasının vurulması ne ifade ediyor? Gelecek 11n ürünlerin, mevcut donanımlar ile uyumlu olacağı anlamına geliyor. Taslak haldeki 11n araçlar, mevcut en son standarda birebir uyuyor, bu da kullanıcıların gönlünü ferahlatıyor. Kısacası 300Mbps veri aktarım hızıyla mevcut en hızlı Wi-Fi teknolojisi daha uzun yıllar kullanımda olacak.

Hali hazırda 802.11n Wi-Fi standardına sahip dizüstü bilgisayar kullananların, arkalarına yaslanmak dışında bir şey yapması gerekmiyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 9 Yorum

N'i olmayanlar nereye yaslanacak :)

biz veri aktarım hızını geçtik, kapsama alanları artsa..

bu teknoloji yeni almış olduğum laptopum da var güzel bir haber teşekkürler chip

yani bende kafamı dağlara taşlara mı vurayım mac'im yok n yok diye. Acaba kaç kişi 300Mbps hızında kullanıyor kablosuzunu. Benimkiside 802.11 a/b/g. Tabi çok şey kaybediyor muyum, bunu ttnete sormak lazım. benimkide 54 mbpsye kadar destekliyor ancak gel gör ki hızımız hala 1mbps.

Kardeşim, altındaki arabayı Ferrari yapsalar ne yazar önünde keçi yolundan beter patikadan başka yol olmayınca... Bizim 811 b,g,n veya başka harflerle işimiz yok ki. Hiç internetim 811 n hızında ama modemim yavaş diyen var mı?

300Mbps bağlantı hızı şimdilik bilgisayarlar arası ağ iletişimi için, servis sağlayıcıyı bunlar bağlamaz kiii 300Mbps internet bağlantı hızı için henüz çok erken bir rakam. Benim sevindiğim konu kabloyla yarışıyor olması:)

a, b, g, n yi bırak ttnet e bak :)

Ne olursa olsun kablolu adsl'den vazgeçmem geçersem bile vdsl2'ye geçerim 16 32 megabit...

Yeni Wifi 1 gbps ne zaman draft olacak acaba?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir