88 saatte asrın deneyi evinizde!

CERN'in "asrın deneyini" sadece 81 saat harcayarak evinize taşımak ister misiniz?

88 saatte CERN evinizde!

Hüseyin Cem Köylü

Kopenhag Niels Bohr Enstitüsü'nden Danimarkalı fizikçi Sascha Mehlhase, herhalde CERN'deki meslektaşlarının Higgs bozonunu bulmakta gecikmiş olmalarına sinirlenmiş olacak ki, kendisi ATLAS deneyinin LEGO'lardan bir kopyasını yaptı.

ATLAS'ın 4.500 sayfalık taslak çizimlerini inceledikten sonra Lego Dijital Tasarlayıcı programıyla 48 saatte ATLAS'ın 3 boyutlu modelini çıkardığını söyleyen Mehlhase, 33 saat boyunca da parçaları uygun bir şekilde yerleştirmek için uğraştığını, bu sırada da öğrencileri ve eşinden yardım aldığını söyledi.

"Müon ve mıknatıs sistemlerinden tutun da, en iç piksel detektörlerine kadar en ufak detay atlanmadı. Ve umarım gelecek nesillerin de dikkatini çekecek" diyor Mehlhase, yaptığı eser hakkında.

Toplamda 9.500 LEGO parçasından oluşan maket yaklaşık bir metre uzunluğunda ve gerçeğiyle 1:50 oranında. Hatta içinde ufak fizikçi LEGO adamlar bile var.

"Çok sıkıntı çektiğimiz zamanlar da oldu ama genel olarak çok eğlenceli ve bilgilendirici bir çalışma oldu bizim için" diyor Mehlhase. Yaklaşık 2.000 euroya mal olan maketin maliyeti, Enstitü'nün fizik grubu tarafından toplanan paralarla karşılandı. LEGO'nun bu tarz projelere fon yaratarak destek olmasını ve gelecek maketlerin başka üniversitelerde de sergilenmesini umduğunu söylüyor Mehlhase; ayrıca yeterince sabrı -ve legosu- olan kullanıcılar için bir klavuz hazırladığını, bu sayede isteyenlerin bu modeli evinde de yapabileceğini belirtiyor...

Okuyucu Yorumları