"Ay Ayakkabısı" Olarak Ünlenen 9 Ayakkabı Modeli!

Büyük firmaların ürettiği, "Ay Ayakkabısı" olarak ün salan dokuz büyüleyici ayakkabı modeli... Hepsi yazımızda!

  • Levent Öztürk

Adidas Kobe Two "uzay Ay ayakkabıları"

Adidas Kobe Two "uzay Ay ayakkabıları"
Tumblr/Y2K Aesthetic Institute (Adidas Kobe Two)

Eski NBA süperyıldızı Kobe Bryant için tasarlanan Adidas Kobe Two'nun NASA veya Apollo 11 ile aslında bir ilgileri bulunmasa da, görünüşleri dolayısıyla "uzay Ay ayakkabıları" olarak bilinir hale geldiler.

General Electric "The Missions"

General Electric (The Missions)

General Electric, 2014 yılında Apollo 11'i "The Missions" adlı sınırlı üretim boğazlı spor ayakkabılar ile onurlandırmaya karar verdi. GE, NASA'nın 1969 Ay keşiflerinde önemli bir rol oynamıştı ve firma, katkılarını kutlamak için yarı-saydam, termoplastik tabana sahip, gri renkli ayakkabıları tercih etti. Ayrıca GE'nin söylediğine göre Missions, jet motorlarında kullanılan hafif karbon-fiber ile aynı malzemeleri içeriyordu ve rüzgar türbinlerinin pervanelerinin donmasını önleyene benzer bir hidrofobik kaplamaya sahipti. GE, Apollo 11 Ay inişinin 45. Yıl dönümünü kutlamak için sadece 100 çift üretmişti ve bunlar her biri yaklaşık 200 dolara satıldı.

Nike "Moon Shoes" (Ay Ayakkabıları)

Nike

Belki de bu listenin en önemli üyesi, Nike'ın efsanevi ortak kurucusu Bill Bowerman tarafından 1969 yılında tasarlanan "Moon Shoes" oluyor. Nike, ayakkabıların bu ismi toprakta bıraktıkları, Armstrong ve Aldrin ile ünlü olan ayak izlerine benzeyen belirgin iz ile kazandığını söylüyor. Bu iz, Bowerman tarafından Apollo 11 görevi ile aynı yıl bulunan ızgara ilhamlı dış taban deseni ile ortaya çıkmıştı. Bu ayakkabı, bu teknolojiye sahip olan ilk ayakkabı olmakla kalmıyor, aynı zamanda da Nike'ın bir marka olarak ilk ayakkabısı olarak da öne çıkıyor.

Bu ayakkabılardan sadece 12 adet bulunuyor ve kültürel önemi o kadar yüksek ki, bir çiftin bir Sotheby açık arttırmasında 100.000 doların üzerinde bir fiyata satılması şaşırtıcı değil.

Okuyucu Yorumları

İlk yorum yapan siz olun
Sen de yorum yaz

 


Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play