9 dolara mini mini bir PC: CHIP

Sadece 9 dolara minik bir PC: Karşınızda CHIP! Ve hayır; bizimle hiç bir ilgisi yok!

  • Cem Şancı
9 dolara mini mini bir PC: CHIP

Hacker'ların ve yazılımcıların büyük ilgi gösterdiği 25 dolarlık bilgisayar Raspberry Pi'yi duymuşsunuzdur. Tek bir devre kartından oluşan ve üzerine gerekli diğer donanımların ve yazılımların yüklenmesiyle tam bir bilgisayara dönüşen bu minik devreler belli çözümler için ucuza bilgisayar ihtiyacı olan insanların da işlerini görüyor.

Şimdi pazara yeni bir isim daha giriyor. Bizimle hiç bir bağı olmasa da adı CHIP olan yeni devre bilgisayar şu anda Kickstarter üzerinde fon topluyor ve sadece 9 dolara satılacak. Elbette bu fiyata işletim sistemi, sabit disk, monitör, klavye gibi bileşenler dahil değil. Ancak cihazın kendi dahili depolama alanı bulunuyor ve kullanıcılar ücretsiz bir işletim sistemi kurarak, çok ucuza bir PC sahibi olabiliyorlar. CHIP, basit oyunları çalıştırmaya veya LibreOffice gibi ofis yazılımlarını çalıştırmaya, Web'de gezinti yapmaya yeterli oluyor.

1GHz işelmci, 512MB RAM ve 4GB depolama alanı CHIP'i belirli bir görev için veya yazılım geliştirme projeleri için ideal, ucuz, kullanışlı bilgisayar adayı yapıyor. Kickstarter'da ortaya çıkan CHIP'in, ayrıca bir cep modeli de gelecek ve bu modelde minik bir ekran ve pil de yer alacak. Böylece kullanıcılar onu mobil olarak da kullanabilecekler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Telif davası açın :D

ilk tepkim: wtf? 25 tl la bu?

çok başarılı bir proje raspery pi için ideal bir rakip

Chip de derginin hediyesi olarak Rasperry verse...

Harika bir şey olacak gibi

Türkiyeye satışı 29 dolar ne anladım bu işten

ben öğrencilerime arduino ile robot yaptırmaya başladım, seneye de bu kartı kullanırız artık... iyiymiş bu fiyata...

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play

Turhost

İlginizi çekebilir

Turhost