9 eğlenceli ve akılda kalan "oyun açığı"!

Call of Duty, Battlefield, Mortal Kombat ve fazlası... İşte oyun zevkini yerle bir eden 9 oyun açığı

  • Zeynel A. Öztürk

Oyunlarda bulunan açıklar, sizi rakibinizin karşısında çaresiz bırakabildiği gibi yetenek, güç ve tecrübe kazanabilmeniz için kolay bir yol da sunabiliyor. Bazı açıklar ise meydana getirdiği komik durumla sizi güldürebiliyor. İşte bazıları kızdıran, bazıları güldüren, bazıları ise efsaneleşen 9 "oyun açığı":

1. World of Warcraft - çatılarda dolaşma

World of Warcraft'ın ulaşması pek de kolay olmayan çatılarında dolaşmak, bir zamanlar oldukça eğlenceliydi. Ancak bunu yapmak, 2006'dan itibaren sunuculardan engellenmek için yeterli bir sebep haline geldi.

2. Call of Duty: Modern Warfare 2 - Javelin numarası

Call of Duty: Modern Warfare 2'de yer alan küçük bir hata, oyuncunun FGM-148 Javelin'i gerçekten ateşlemeden ateşlemesine izin veriyordu (el bombasını atarken FGM-148'i çıkarıp, farenin tuşunu basılı tutarak ve daha sonra ateşlemek için bırakarak). Hatadan faydalanabilmek isteyen oyuncu sadece ortalıkta dolaşabiliyor ve düşmanlarına fiziksel olarak vurabiliyor, ancak kendisini güçlü bir intihar komandosu haline getirebiliyordu.

Elder Scrolls 2: Daggerfall, Diablo, Diablo II...

3. Elder Scrolls 2: Daggerfall

Elder Scrolls serileri, görünüşe bakılırsa her seferinde oyuncuların işine yarayacak sağlam bir açıkla geliyor. Örneğin Daggerfall'da bir mağazaya girip kapanana dek beklediğinizde satıcı gözden kayboluyor ve taşıyabildiğiniz kadar pahalı takımı alabiliyorsunuz. Normal bir saatte geri dönerek, satıcıya kendi ürünlerini geri satmanız da mümkün.

4. Diablo ve Diablo II

Diablo'nun ilk oyunu, çoklu oyuncu oturumlarını Blizzard sunucularında değil sizin bilgisayarınızda saklıyordu. Bu ise sadece kendi karakterinizi inanılmaz güçlerle donatmanıza izin vermiyor, diğer oyuncuların karakterlerini PC'nize kaydederek onlarla oynamanızı da sağlıyordu.

Diablo II'de ise bot'ları sunucuda başarılı bir biçimde çalıştırabiliyor ve boss'ları öldürebiliyor, ödülleri daha sonra gerçek karakterinizle toplayabiliyordunuz.

5. Quake

Ünlü "Stanford Stoogebot", oyun ile sunucular arasına yerleşiyor ve karakterinizin hedefi ile ateş edişini denetliyordu. Böylece çevredeki düşmanları bir anda yok edebiliyordunuz.

Quake, Star Wars: The Old Republic...

6. Battlefield 3

Oyunun yayınlanmasının ardından kısa süre sonra oyuncular, multiplayer karşılaşmalarda kendi EOD bot'larını dost mühendisler tarafından vurdurarak inanılmaz derecede deneyim kazanabildiklerini keşfettiler.

7. Star Wars: The Old Republic--/getdown

Oyunda bir düşmanınız sizi herhangi bir güçle hedef aldığında sohbet penceresine "/getdown" yazabiliyor ve karakterinizi dans ettirebiliyordunuz. Bu komutunuz, düşmanınızın saldırısını da kesiyordu.

8. The Legend of Zelda: Twilight Princess

Wii oyunu The Legend of Zelda: Twilight Princess'daki bir açık, sistemin SD kartında kişisel bir kod çalıştırmaya izin veriyordu. Bu ise kullanıcılara Wii'nin işletim sistemi yerine kendi yazılımlarını çalıştırmalarını sağlıyordu.

9. Mortal Kombat

En yeni Mortal Kombat, diğer dövüş oyunlarında da bulunan "sonsuz combo" açığına sahipti. Bunu bulmak zor olsa da, bulduğunuzda rakibinize sonu gelmeyen acılar yaşatabiliyordunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Mortal Combattaki Sonsuz Kombo çok güzeldi

mortal kombattaki kombo nasil yapiliyoR..

mortal kombattaki kombo nasil yapiliyoR..

Sen de yorum yaz