9 Web Sitesi, Yıllar Önce Böyle Görünüyordu

Büyük web siteleri, 90'larda nasıl görünüyordu? İşte yaklaşık 20 sene öncesinin siteleri...

9 Web Sitesi, Yıllar Önce Böyle Görünüyordu

İnternet, son 20 senede şaşırtıcı ölçüde büyüdü. 90'larda Apple, bugünkü gibi rahat bir durumda değildi. AOL büyümekte olan bir servis sağlayıcısı iken Microsoft, Windows 98'i yayınlamaya hazırlanıyordu.

Neyse ki Wayback Machine sayesinde web sitelerinin geçmişine dönüp, onlara tekrar göz atabiliyoruz. Eğer 90'larda bilgisayar ve internet kullandıysanız, bir miktar nostalji yaşayacağınızdan eminiz.

1. YouTube

2005'te PayPal için çalışan üç Amerikan gencin kurduğu YouTube, videoları internete yüklemeyi çok daha kolay bir hale getirmişti. İlk video olan "Me at the zoo", kurucu ortak Jawed Karim tarafından yüklenmişti.

2. eBay

eBay'in adı, 1995'te ortaya çıktığında AuctionWeb idi. Sitede ilk satılan şey, 14,83 dolara bozuk bir lazer işaretçisiydi. Site 1996'da 250.000 açık artırmaya ev sahipliği yaptı.

3. Apple

Şu an dünyanın en değerli firmalarından biri olan Apple, 1990'larda güçlükler yaşayan bir bilgisayar firmasıydı.

4. Google

İlk arama motoru Google değildi ancak Larry Page ve Sergey Brin'in geliştirdiği sayfa puanlandırma formülü, arama motorunu öne çıkardı. Az bilinen bir bilgi: Google'ın çok basit bir tasarımla başlamasının nedeni, kurucularının HTML'i fazla bilmemesiydi.

5. Yahoo

1997'lerde Google henüz ortalarda yokken Yahoo gibi arama motorlarından faydalanıyorduk. Yahoo o zamanlar oldukça basit görünümlü bir arama motoru ve web diziniydi.

6. Microsoft

Windows 98'i geliştirmekle meşgul olan Microsoft'un web sitesinde "Bugün nereye gitmek istiyorsunuz?" sloganı dikkat çekiyordu. Sitede farklı ürün ve hizmetleri görebiliyorduk. Sitede bugün rakipleri tarafından geride bırakılan Internet Explorer'ın övülmesi ise ilginç bir detay.

7. Amazon

1995'te işe kitap satarak başlayan Amazon, birçok iyi internet firması gibi bir garajda kurulmuştu. Jeff Bezos tarafından kurulan Amazon, iki ayda 20.000 dolarlık kitap satışına ulaşmayı başarmıştı.

8. AOL

AOL'nin ana sayfasında zamanla çok popüler hale gelen AOL Instant Messenger'ın beta sürümünü görüyoruz. AOL'nin deneme sürümü ise birçok kullanıcın internetle ilk defa buluşmasını sağlamıştı.

9. GeoCities

90'larda internette dolaştıysanız, GeoCities'i duymuş olma ihtimaliniz yüksek. GeoCities ile kendi web sitenizi oluşturabiliyordunuz. Siteyi hazırlama ve tasarım işi size kaldığından, web siteleri genellikle korkunç görünüyordu. GeoCities 2009'da kapansa da gerçekten unutulması, çok daha önce gerçekleşti.

Okuyucu Yorumları

Toplam 1 Yorum

Kim ne derse desin o yıllar güzeldi :)

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play