9 yaşında ama tam bir yazılım uzmanı!

Yaşıtları boya kitaplarıyla uğraşırken, 9 yaşındaki bu çocuk iPhone uygulamaları geliştiriyor.

  • Ümit Öncel
Dahi çocuk iPhone uygulaması yazdı
İşte Lim'in binlerce kez indirilen uygulaması Doodle Kids.

Daha önce buradan, Microsoft'u bile şaşırtan 8 yaşındaki dahi çocuğu sizlerle tanıştırmıştık. Şimdi de sıra iPhone hayranı diğer bir küçük dahi ile tanışmaya geldi...

Singapurlu 9 yaşındaki Lim Ding Wen henüz bir 4. sınıf öğrencisi. Kendi geliştirdiği iPhone uygulaması ise Doodle Kids adlı bir boyama programı. Lim'in geliştirdiği Doodle Kids, 2 hafta önce Apple'ın iTunes online mağazasına yüklendiğinden beri tam 4000 kez indirildi.

Bu eğlenceli program, kullanıcıların dokunmatik ekran üzerinde parmaklarını değdirerek çizim yapmalarını salıyor. Ekrandaki çizim ve boyalamaları silmek istediğinizde ise tek yapmanız gereken telefonu sallamak. Lim'in 3 ve 5 yaşlarında iki küçük kız kardeşi var ve bu programı boyama yapmayı çoseven kız kardeşleri için geliştirdiğini söylüyor.

Lim'in iPhone uygulaması geliştirmesi ise tesadüf değil. 2 yaşında bilgisayarlarla tanışan Lim, şu anda 6 farklı bilgisayar programla dilini biliyor. Lim'in babası da teknoloji konularıyla uğraşıyor ve o da iPhone uygulamaları yazıyor. Lim'in babası, küçük çocuğun her akşam babasının mı yoksa kendi yazdığı uygulamaların mı daha çok indirildiğini kontrol ettiğini söylüyor. Lim'in şu anda üzerinde çalıştığı bir sonraki projesi ise "Inwader Wars" adlı bir oyun olacak.

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

helal olsun bizim ülkemizdede böyle genç yeteneklere çok ihtiyacımız var

iphone nin ve o programın reklamı oldugu bellı... 8 yasında sistem uzmanı 9 yasında 6 farklı proglamlama dili bilmesi yok deve yakınsa 5 yasındakı cocuk assembly dilini en iyi bilenlerden olursa sasırmam

Şimdiden böyleyse onu büyüdüğü zaman görmek lazım :)

bizim ülkemizden çıkacak hala yok ya..

Şimdiden böyleyse onu büyüdüğü zaman görmek lazım :)

bizim ülkemizden çıkacak hala yok ya..

Bitanede Türkiyeden çıkmazki böyle IQ su yüksek biri

Doğru ailelerdeki çocuklar böyle şeyleri tabi ki yapabilirler. Bizdeki aile yapısını bilioruz:
Kendi istediklerinin yapılması..

oha :D bizimkiler daha toplama yapamıyor

Eee bizde çocukların eline silah veriyolar... kurtlar vadisi nesli çıkar bizden, 9 yaşında silah uzmanı olur çocuklarımız..

ÇKSA BILE BENIM OĞLUM DOKTOR OLCAK MANTIĞIYLA BILGISAYAR OYNATMAZLARR COCUĞA

Ülkemizden cıkması zor. Sabah programlarına iki psikolog cıkar o yaştaki cocugun dısarda arkadaslarıyla top oynaması lazım der ustune birde aileyi suçlar, okumuş adam yalanmı söyler denir cocugun bilgisayarı kaldırılır.

bizdende çıksa iyi olurdu ama olsun yinede başarılar...

yemin ediyorum kıskandım

belkide yüzyılın dahisidir.

ben inanıyorumki bizim ülkemizdende çıkıcak böyle çocuklar.tabi bazı şeylerin değişmesi koşuluyla.ilk öncevelilerin pc yi öcü olarak görmesinin değişmesiyle.

benim de iphone um olsa bende yapardım küçükken..
Türkiyede Böyle Fırsatlar Yok Ki..

amerikan ve psikopat filimleri oluk gibi kan döker yillardir millet oturur seyreder icinde azicik milliyetcilik ve milli ufacik bir cümle gecen bir film gördükleri zaman (TERÖRIST SEVERLER)konusmaya baslar kurtlar vadisi zararliymista bilmem ne.. sadece kurtlar vadisimi zararli arkadasim? sanki kurtlar vadisini kaldirinca hersey güllük gülüstanlik olacak kurtlar vadisi geldide tecavüz vakalari artti öylemi? magazin programlari carsaf degistirir gibi kadin degistirenlerin pesinde yayin yapiyor aile facialari sabah öyle aksam hodri meydan tv de birde kanli filimler eklenince sonuc oratada..
hergün tecavüz haberleri hergün ölüm haberleri eksik olmuyor bunlari cocuk yasta cocuk beyinlere asililiyanlar birde baslik atiyor
BIZE NE OLUYOR???
bu yayinlari yapanlarada ne yapiyorsun kardesim zararli dendigindede yayin özgürlügümüzü kisitladilar bizi susturdular basliyorlar verip veristiriyorlar..

ben o yaşlardeyken babama ateri yi aldırcam diye göbeğim zıngıldadı ki şimdi nesil şanslı adamlarda bilgisayardır iphonedur almaya imkan var çocukta hevesli olunca sonuç böyle oluyor.
bu kullandığım bilgisayarda ablamın burslarıyla alındı. yani bizde program geliştirmek için o ebeveyn desteği yok. şimdi iphone değil 100 tl lik telefon için bir ton dil dökmek gerekir. bizde işte kendi çapımızdabazı symbian programları çevirmeye uğraşıyoruz. benim şimdi uygulamayı geliştirmek için program yazmayı öğrenmemiz için össyi sallamak gerekiyor ama sallayanı sallıyorlar.

helal ne dyelim bizede 2 yaşında şeker top almasalardıda bizde böle olsaydık:D

Bizde bunun olması imkansız gibi bir şey. Çocuk dördüncü sınıfa gidiyor. bizde dördüncü sınıflara bilgisayar dersi seçmeli ders olarak veriliyor. ve bu dersin seçilmesi bile okul müdürlerinin inisiyatifinde. böylece çocuklarının küçük yaşlarda bilgisayarla tanışması zorlaşıyor.

9 yaşında 6 programlama dili . Bu çocuk büyüğünce Microsoftun tahtını elinden alır demedi demeyin.

oradakiler zengin. oradakiler çocuklarına 1 yaşında iphone bile alırlar.ben bilgisayarla tanıştığımda daha 10 yaşındaydım....

ben lisede 3 yıl bilgisayar-yazılım bölümünde okudum o kadar şey öğrenemedim 9 yaşındaki çocuk program yazıyo vay anasını.
o programı babası yazmadıysa noluyum bide gelecekteki projesi bir oyunmuş yok ya!!

BENDE BİR I PHONE ALACAM..

adamlar 10 bin kişiyle zor yaptılar iphone uygulamaları bu tek mi yapacak bide böyle düşünün

Sen de yorum yaz

 

CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play