90 yıl öncenin tableti!

1924 yılında piyasaya sürülen bu ilginç cihaz için 90 yıl öncenin tableti dersek çok da yanlış olmaz

Gelecek bu radyoda!

Gizmodo sitesinin tarihin derinliklerinden bulup çıkardığı bu fotoğraf, teknoloji algımızın ne kadar çabuk değiştiğini, yeni teknolojik imkanların nasıl daha tam potansiyellerine ulaşmadan silinip kaybolduklarını gösteriyor.

Science and Invention dergisinin Kasım 1924 sayısında yayınlanan bu fotoğrafta, kulağında kulaklığıyla masa başına oturmuş, "kitabını" açmış ders çalışan ufak bir kız çocuğu görülüyor. Ancak bu kitap alıştığımız ders kitaplarından değil. İçinde "geleceğin eğitim teknolojisi" olan bir radyo bulunuyor. Radyonun iyice yaygınlaştığı, sadece bilim adamları ve mühendislerin değil neredeyse herkesin teknolojinin geleceğine ilişkin tahminlerde bulunduğu günlerden kalan fotoğrafın altında yer alan yazıda şu ifadeler yer alıyor: "Deri kaplı bir kitap görünümündeki set, hantal alfabelerin ve okuma kitaplarının yerini alacak. Ödevler ufaklıklar için eğlenceye dönüşecek."

Fotoğraf ve altında yer alan ifadeler, teknolojinin gelecekte sunacağı olanaklarla ilgili fikirlerimizin, günün kabulleriyle sınırlandırılmış olduğunu hatırlatan, neredeyse bir asır öncesinden gelen bir uyarı gibi görülebilir. Belki de teknolojinin sunduğu imkanlar üzerine tahminlerde bulunurken, bir gün tamamen aşılabilecekleri ihtimalini de akılda tutmakta fayda var.

Ender Duman

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Tabletler daha yeni çıkmaya başladı bu tablet değil daga çok akılsız cep telefonu gibi birşey.

@23 May 2013 20:01 okumadın demi haberi. sakın okudum deme.. ipad miş o resim:))

23:37 ipad mış.süper.Apple mahkemeye koş kasanı taklit etmişler

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir