A'dan Z'ye ceplerdeki gürültü azaltma işlevi!

Üst seviye akıllı cebinizdeki en müthiş işlevlerden olan "gürültü iptal etme" nasıl çalışıyor?

Cebinizin en müthiş işlevlerinden gürültü azaltma!

Günümüzün akıllı telefonları, veri aktarım hızı, performans ve depolama alanında yarışıyorlar. En son teknolojileri üzerinde barındıran bu cihazlarda karşı tarafla konuşma konusunda da geliştirmeler yapılmasını beklemeniz normal. Ancak arka plandaki sesleri azaltmakta kullanılan teknoloji, dışarıda yaptığımız telefon görüşmelerini sessizce geleceğe taşıdı.

Bu yazımızda orta ve üst seviye ceplerde bulunan gürültü azaltma teknolojisi hakkında bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

Bilmediğiniz ilk şey, telefonunuzun bir değil iki veya daha çok mikrofona sahip olduğu. Çoğu telefon, iki, bazı durumlarda üçüncü bir mikrofona sahiptir. Bu mikrofonlar, telefon üzerinde "stratejik noktalara" yerleştirilmiştir. Tam burada basit matematik ilkeleri kullanılarak geliştirilen bir algoritma kullanılır. Böylece gürültü, sesten ayırt edilir ve kaldırılır.

İlk mikrofon, sesinizi kaydetmek üzere ağzınıza yakın bir yerde bulunur. Bu mikrofon doğal olarak etrafınızdaki gürültüleri de duyacaktır. Tek mikrofonlu bir telefonda, mikrofona gelen tüm sesler, karşı taraftaki kişiye olduğu gibi gönderilir.

Okuyucu Yorumları

Toplam 10 Yorum

LG G2 de Audio Zoom teknolojisinden de bahsedilseydi keşke

Nokıa N8'de de kameranın hemen altında konumlandırılmış bir mikrofon bulunuyor.Ayrıca bu ek mikrofonlar video kaydı veya ses kaydı yapılırken stereo ses kayıt imkanı sunuyor.

Güzel bir makale. Devamını bekleriz ama ;)

Güzel bilgiler..Teşekkürler. .

Benim üç yıllık motorola atrixte de çift mikrofon ve bu gürültü azaltma işlevi var. İşlev çok güzel, karşı tarafa sadece sizin sesiniz gidiyor, arka plan sesleri sizde duymuyorsunuz karşı tarafta. Ancak burda bahsedilmeyen kötü bir tarafı var, o da arkadaki mikrofon el (yanlışlıkla) kapatıldığında yada kirlenip girişi tıkandığında karşı tarafa çok boğuk ses gidiyor. Karşı taraf sesin gelmiyor deyince anlıyorsunuz ki ya eliniz ile kapatıyorsunuz ya da kirlemiş, tıkanmış.

teşekkürler yüzel yazı olmuş

bu cift mikrofon ve gurultu azaltma islemi benim uc yillik lg optimus 3g de bile var. telefonumdan her yonden cok memnunum. Lg telefonu cikardgi zamanin otesinde ozellikler koymuski bugun bile her ihtiyacima rahatlikla cevap veriyor. telefonumu cok seviyorum

birii biliyorsa açıklayabilirmi lütfen GM discovery de olduğu biilgisi bazı sitelerde var ama ben cihazda saklı yada açıkta ikinci bir mikrofon göremedim hatta yabancı bir sitede ikinci bir mikrofon olduğu yazıyor Active noise cancellation with dedicated mic olarak yazıyor

Nokia kamera da olduğu gibi bu konuda da uzmanı bu işin.

Ben bi aydr j5 kullanıyorum gürültü önleyici özellik var deniyor ama ben henüz nereden etkinlestirildigini bulamadım bilen varsa yazabilir mi?

Sen de yorum yaz

 Bu konuda okuyacaklarınız
CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir