A'dan Z'ye Messenger Discovery Live

Windows Live Messenger'ın vazgeçilmezlerinden olan Discovery Live'a tamamen hakim olun.

Windows Live Messenger'ı zenginleştirin
Messenger Discover Live ile daha önce yapamadığınız pek çok şeyi yapabilirsiniz.

İnternetin hayatımızın bir parçası olmasıyla beraber özellikle iletişim alanında internetten çokça faydalanmaya başladık. Anlık mesajlaşma yazılımlarının bugün milyonlarca kayıtlı kullanıcısının olması da ancak bu şekilde izah edilebilir.

Anlık mesajlaşma yazılımları arasında öne çıkan pek çok yazılım olsa da, Microsoft'un hizmeti Windows Live Messenger, dünya genelinde sahip olduğu kullanıcı sayısıyla hakimiyetini perçinlemiş durumda.

Windows Live Messenger'ın bu denli yaygın kullanım ağına sahip olmasıyla beraber, yer yer bu yazılım için geliştirilen eklentilerle karşılaşıyoruz. Örneğin Messenger Plus! ve MSN Discovery Live, bu anlamda Windows Live Messenger'a sayısız özellik katan kullanışlı iki yazılım paketi olarak öne çıkıyor.

Biz bu makalemizde hakkında kafalarda çokça soru işaretleri olan MSN Discovery Live'ı inceliyoruz. Bu yazımızdan sonra artık siz de MSN Discovery Live'ın sayısız nimetinden faydalanabileceksiniz.

MSN Discovery Live'i yükleyin!

MSN Discovery Live, önceki sayfada dile getirdiğimiz üzere Windows Live Messenger için tasarlanmış bir yazılım paketidir. Bu paketle Windows Live Messenger'a yaklaşık 150 farklı özellik katma şansınız var.

Ancak biz, bu makalemizde bu paketin kullanışlı ve de göze çarpan özelliklerinin üzerinde durmaya çalışacağız. MessengerDiscovery 1.4 sürümü yayınlanan programın özellikleri ise basitçe şöyle:

-Yavaş dosya transferi düzeltmesi
-Aile kontrolleri
-Kişi çevrimdışı görünüyor uyarısı
-Birisinin sizi silmesi durumunda bundan anından haberdar olmanız
-Vista stilinde ayarlar arayüzü...

...ve bunun gibi pek çok opsiyona MSN Discovery Live'ı sisteminize kurarak ulaşabilirsiniz.

Öncelikle MSN Discovery Live'ı indirmek için buraya tıklayın.

Discovery Live ve Kişi listesi

Discovery'i kurduktan sonra Windows Live Messenger'ınızı yeniden başlatın. Beraberinde Discovery yazılımı da açılacaktır ve Windows saatinin olduğu panelde simgesini görebilirsiniz. Bu simgeye sağ tıklayın ve listesinden en yukarısındaki 'Contacts' butonuna klikleyin.

Resimde de görebileceğiniz gibi çıkan yeni pencerede Messenger'ınızda bulunan kişileri göreceksiniz. Çevrimiçi ve dışı olanları beraber görmek için sekmelerden 'All'a tıklayabilir, ya da sadece çevrimiçi olanlarla ilgilenmek için 'Online' sekmesinde kalabilirsiniz.

Bu pencerede listenizdeki bir kişiye tıkladığınızda sağda o kişiyle ilgili bazı ayrıntılı bilgilerle karşılaşacaksınız. Bunlar örneğin en son bu kişiyle ne zaman konuştuğunuzu ve yazı fontu gibi pek çok ayrıntıya ulaşmanız mümkün. Bunun yanında 'Delete contact' ile bu kişiyi listenizden silebilir, 'Send instant message' ile mesaj gönderebilir, 'steal display picture' ile de bu kişinin avatarında kullandığı resimi aynen kendi avatarınıza alabilirsiniz. Diğer bir deyişle 'Steal display picture' yani 'resim çalma' özelliği ile Print Screen ile resim çekme zahmetinde bulunmadan, direkt olarak bu fonksiyon sayesinde karşınızdaki kullanıcının resmini alabilirsiniz.

Discovery'e Türkçe dil desteği

Discovery simgesine aynı şekilde sağ tıklayın ve bu sefer 'Contacts'ın hemen altındaki 'Settings' butonuna klikleyin. Açılan yeni pencerede Discovery'nin hemen her ayarını bulabilirsiniz.

Öncelikle uygulamayı Türkçe'leştirmek için bu pencere açıkken Messenger Discovery > Genel Ayarlar'dan 'Dil seçimi' bölümünden 'Turkish'i seçmeniz gerekiyor. 'Uygula' butonuna basar basmaz Discovery'i Türkçe olarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Messenger Discovery > Görüntü Ayarları'na geldiğinizde burada Discovery'nin görselliğiyle ilgili bir takım ayarları göreceksiniz. 'Windows Live Messenger'da MessengerDiscovery sembolünü göster'in yanındaki kutucuğu işaretlediğinizde Live Messenger'ınıza Discovery'nin sembolünün yerleştiğini göreceksiniz. Aynı şekilde diğer ayarlar da Discovery'nin Live Messenger'a entegre olmasıyla ilgilidir.

Çoklu oturum özelliği

Windows Live Messenger'da çoklu oturum özelliği de kullanıcılardan yoğun talep görüyor. Birden fazla hesabı aynı anda açmak isteyen kullanıcılar bunun için 3. parti yazılımlara başvuruyorlar. Ancak internet üzerinde bulunan bu tür uygulamaların çoğu risk içeriyor. Bilmediğiniz exe dosyalarını kesinlikle açmamanızı öneriyoruz.

Discovery Live, Messenger Plus!'da olduğu gibi çoklu oturum özelliğini bünyesinde barındırıyor. Bunun için Discovery > Settings penceresindeyken Windows Live Messenger > General Settings'e girin. Resimde gördüğünüz kutucuğu işaretleyin ve 'Uygula'ya basın. Bundan sonra artık Windows Live Messenger'da çoklu oturum özelliğini kullanabilirsiniz.

İkon ekleme/kaldırma

Şimdi de Settings bölümündeyken Windows Live Messenger > Message Interface/Contacts Interface'e girin. Bu pencerede Windows Live Messenger'ınızdaki istemediğiniz ikonları kaldırabilirsiniz.

Örneğin Windows Live Messenger'da sohbet penceresi açıkken gördüğünüz 'Davet', 'Paylaşılan Klasörler', 'Görüntülü Arama Yap' ve 'Kişiyi Ara' gibi sembolleri bu bölümdeki ayarlarla tek tek kaldırabilirsiniz.

Daha da önemlisi, 'Reklam yazısı'nın yanındaki kutucuğu doldurduğunuzda, artık Messenger'ınızdaki reklamlardan kurtulabileceksiniz.

Çevrimdışı olanlar anlaşılabilir mi?

Messenger Discovery Live'i sistemine yükleyen kullanıcıların büyük bölümü, Discovery'nin 'çevrimdışı olanları gösterme' özelliği yüzünden sistemlerine Discovery'i kuruyorlar.
Ancak belirtmek isteriz ki Discovery'nin böyle bir iddiası yok. Çünkü çevrimdışı olanları anlamanız %50 oranında mümkün ve bu da sizin elinizde olan bir şey değil.

Burada asıl üzerinde durulması gereken konu karşıdaki kullanıcın sizin pencerenizi açması ve Discovery'nin bu durumdan sizi haberdar etmesi. İşte bütün olay bu aslında. Discovery, %100 bir çözüm sunmasa da, karşıdaki kullanıcının size pencere açıp açmadığını size haber verebiliyor ancak dediğimiz gibi bu raporun bir kesinliği yok. Çevrimdışı görünen bir kullanıcı da şayet size bir pencere açarsa işte bu takdirde bu kullanıcının aslında Live Messenger'ının açık olduğunu ve size pencere açtığını anlarsınız. Ancak o sizin pencerenizi açmadığı müddetçe onun çevrimdışı olduğunu anlamanız mümkün değil.

Şimdi bu özelliğin ayarlarına bakalım. Settings'deyken Uyarılar > Alerts kısmına girin. Bu pencerede pek çok opsiyonu fark edeceksiniz.

Örneğin sizi o an listesinden silen biri olduğunda bundan haberdar olmak için 'Beni silen kişi'nin yanındaki kutucuğu doldurun. O an çevrimdışı olan kullanıcılardan anında haberdar olmak içinse 'Çevrimdışı olan kişi'nin yanındaki kutucuğu işaretleyin.

Şimdi 'Bir konuşma bağlantısı talep edildi'yi işaretleyin. Hemen altında iki farklı seçenek daha göreceksiniz: Katı ve Hassas... Katı özelliği size daha tutarlı ama daha az haber verecektir.Hassas ise sık sık size pencere açıldığına dair haber verecek ancak tutarlılığı büyük ölçüde düşük olacak. Sizin için hangisi önemliyse bu ayarı seçin.

Bir sonraki adımda 'Bir konuşma bağlantısı kapatıldı'yı seçin ve uyarıları ne şekilde almak istediğinize karar verin. Kapatılan konuşma bağlantısından konuşma penceresi içinden mi haberdar olmak istersiniz yoksa sadece uyarı şeklinde mi? Bu kararı da size bırakıyoruz.

'İleti yazıyor' özelliğini kapatma

Bilindiği gibi Live Messenger'da yazışırken karşınızdaki kullanıcının size o an yazıyor olup olmadığını 'İleti yazıyor' özelliğiyle anlıyoruz. Ancak istenildiğinde bu özellik de kapatılabiliyor.

Bunun için Settings'den Anlık İletiler > Genel Ayarlar'a girin. 'İleti yazıyor mesajımı kaldır'ın yanındaki kutucuğu işaretleyin. Bu takdirde artık karşınızdaki kullanıcılar siz o an yazıyor olsanız bile bunu bilmeyecekler. Aynı şekilde 'Ses klibi kaydediyor mesajımı kaldır'ı işaretlediğinizde o an ses klibi kaydederken karşınızdaki kullanıcı bunu fark etmeyecektir.

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 27 Yorum

Çok teşekkürler bende kullanıyordum ama birşey gönderirken aktarım hızını yavaşlatıyor diye duydum ve öylede olmuştu silmiştim. Şimdi chip güveniyorum ve indiriyorum tekrar teşekkürler...

süper bir program tavsiye ederim

virus çıkma olasılığı nedir?

Güzel bilgiler ellerinize sağlık.

Peki, Plus ile Dscovery'i birlikte kulanabilrimiyiz,
Eğer kullanamıyorsak hangisi daha kullanışlı, hangisini tavsiye edersiniz.

Mutlaka her ikisinide kullanan arkadaşlar olmuştur. bu konuda fikir verecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Bu programı 1 yıla yakın kullandım ve kimseye tavsiye etmem.Kardeşim bilgisayarda oyun oynuyor ve MSN'i kapalı fakat discovery bana kardeşimin MSN'i hakkında "konuşma penceresi açıldı" mesajları yolluyor. Sonunda da AVG programda virüs bulunca sildim ama MSN'in eski haline dönmesi zaman aldı.Sakın yüklemeyin derim burda yazılanlara değmez ...

Bir sorun olmuyor plus ile discovery'yi beraber kullanabilirsiniz

trojan var. yüklemeyin.

Plus çok daha iyi bence disvovery çok hantallaştırıyo msnyi..

Plus ile Discovery i aynı anda kullanabilirsiniz,ben daha önce kullandım ve sorun yaşamadım.
Dİscovery virüs içermiyor,ancak bazı antivirüs programlarının virüs uyarısı verdiğini görebilirsiniz.(özellikle kurulum dosyasında)...

bu arada bir çok komut çalışmıyor bu sürümünde. Hatta hiç biri desem yeridir.
Bu komutlar;

!froogle
!google (google sayfasını açar)
!buzz (karşı tarafı buzz yapar)
!clipboard
!decode
!dictionary
!error (fake hata mesajları yollarsınız)
!elite
!elite on (karşı tarafın pencereyi açıp kapama)
!encode
!exit
!ff!googleimages
!googlenews
!ie
!imitate (karşındakinin ağzından yazma,işte en güzeli)
!info
!invisible (görünmez mod açma)
!invisiblemanage
!invite
!log

!nick yeni_nick (nick değiştirme)
!nickedit
!note
!notes
!numeric
!options
!preview
!previewinvite
!quote (alıntı yapma)
!randcolor (rengarenk yazı yazma)
!randcase (sırayla büyük küçük yazma)
!reverse tersten yazma
!signout (msni kapama)
!systray (minimize yapma)
!thesaurus
!triople
!visible (görünmez mod kapama)
!winamp on (ne dinliyorum açma)
!winamp off (ne dinliyorum kapama)
!worldclock (dünya saatleri)
!fakeapp (sahte uygulama başlatma daveti)
\n çoklu nick name (alt satıra da nick yazabilme)

Fakat linki verilen sürümde hiç birini çalıştıramadım.Çalıştırabilen olursa güzel şeyler var, bilginize ;)

bu discovery de çok virüs geliyo pc yi kasıyorr çok kullandım ama malesef virüs geliyoo seviyodum da ama virüs gelince bıraktım

Messenger sürekli hata raporu veriyor. Kurmayın derim..

kullanmayın. hiçbir özelliği düzgün çalışmıyor. baya dandik.

Yıllardır sorunsuz kullanıyorum. Messenger plus ve discovery beraber kullanıyorum. Benim için vazgeçilmezözellikler barındırıyor. Örneğin beni silenleri anında göstermesi en güzel özelliklerinden birirdir. Böylece beni silen kişileri bende hemen siliyorum. Listemde yer kaplamamış oluyor. Tabi bunlar benim kendi görüşlerim. Elbette artı ve eksileri var. Yükleyipyüklememk size düşüyor. Virüslü diyenlere katılmıyorum. Program virüslü değil...

evet virüslü değil ama trojanlı

ben kullanıyorum herkese tavsiye ederim !imitate komutuyla toplu görüşmeler çok komik oluyor

Messenger Discovery Live da çevrim dışı olanları anlamaının yolunu biz bulduk çok basit ama herşey sizin elinizde kişinin sizin pencersini açmasına da gerek yok kafayı çalıştırırsanız sizde bulursunuz ben söylemiyom bunu kendim buldum sonuçta buraya bir yazsak herkes kendi gibi bütünyerde anlatmaya başlıyor millet böyle olunca da yok abi bilgi.

Arkadaşlar Discovery Live'ın son ve ondan önceki 2-3 sürümü Messenger'ın hata vermesi online durumdayken kilitlenmesi yazdıklarınızın yada isteklerinizin karşı tarafa gidio gözüküp gitmemesi gibi hatalara sebep oluyor. Bunlardan önceki sürümleride Windows Live Messenger 8.5'e uyum sağlamıyor. Yani artık kullanılacak durumda değil bence Ama mükemmel özellikler barındırdığıda gerçek

yaw ben bu programı şimdi kurdum. fakat kişilerden kim çevrimdışı olduğunu görmek için tıkladığımda oturum açmış değilsiniz diyo halbuki msnden oturumum açık. bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

Çevrimdışı görünen biriyle konuşma penceresi açın, sistem tepsisinde diskovery layvın üstüne tıklayın, bağlantı bilgisi derseniz, kişiniz çevrimiçiyse adı yazıyor.

ya arkadaslar ben de yuklemistim fakat bir sure sonra norton 2008 adware.discoverylive uyarisi verip siliyo...

birisi beni sildiğinde göstermiyo.

Peki alternatif msn programları hakkında ne düşünüyorsunuz. emesene amsn, vs..vs

ben nod32 kullanıyorum downloadı bırak MSN Discovery nin sitesine bile girmemi engelliyor nasıl yüklicem bu meredi

ya benim sorunum bu diil benim msn discovery de face boook açma özelliği vardı o silindi nasıl düzelticem
???

indirmeyi başaramadım gecen yaz kullanıyordum format sonrası indiremedim yeniden neden olmuyor?

bende msn indirdim we baya bi kullandim ama suan acilmio tekrar o msni bulamadim

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir