A'dan Z'ye NOD32 Antivirus

CHIP Online, ESET'in başarılı güvenlik yazılımı NOD32 Antivirus'u mercek altına aldı.

Güvenlik yazılımlarının önemi günden güne artıyor
ESET'in NOD32 Antivirus yazılımı, profosyonel güvenlik çözümü arayanlar için biçilmiş kaftan.

Dünyanın gün geçtikçe küçülmesine neden olan ve dünyanın neresinde olursa olsun, her kesimden insanı tek bir tıklamayla bir araya getirmeyi başaran iletişim devrimi internetin kullanım alanı her geçen gün biraz daha genişliyor.

Örneğin alışverişin internete kaymaya başladığı günümüzde, insanlar bir ürün alacaklarında ilgili ürünün özelliklerini yakından inceleyip o ürünü kullananların yorumlarını da okuyarak tercihlerini belirleyebiliyorlar. Benzer şekilde bankacılık işlemleri de yine bankaların şubelerine gitme zahmetine girmeden, yine tek bir tıklamayla evden kolayca halledilebiliyor.

Her ne kadar internet, hayatımızın çok önemli bir parçası olsa da, insanlığın hayatını kolaylaştıran internetin aslında birçok riski de içerdiğini bilmek gerekiyor. Söz bankacılıktan açılmışken, bu işlemleri şubeye gitmeden gerçekleştirmekten bahsetmiştik. Ancak herhangi bir güvenlik zaafı söz konusu olduğunda; diğer bir deyişle bilgisayarınızı gerektiği gibi korumayı başaramadığınız durumlarda, gerçekleştirdiğiniz bu işlemlerin maliyeti dudak uçuklatabilir.

Sık sık işittiğimiz gibi keylogger'lardan trojan'lere, virüs'lerden spy'lara kadar birçok tehdit unsuru internet üzerinde cirit atıyor ve kurbanlarını bekliyor.

Virüslere karşı etkili çözüm: NOD32 Antivirus

Bu nedenle internette bulunulan süre içerisinde güvenliğinizin maksimum seviyede sağlanması gerekiyor. Bunun için ise geliştirilen birçok güvenlik yazılımı mevcut. Daha önce incelemesini yaptığımız Norton Internet Security 2009 ve Kaspersky Internet Security 2009'dan sonra bugünkü incelememiz de yine alanında gayet başarılı olan ve dünya genelinde yoğun bir şekilde kullanılan ESET'in NOD32 Antivirus yazılımı.

Güvenlik dendiğinde akla ilk gelen güvenlik yazılımlarından olan ESET'in NOD32 Antivirus yazılımı, kullanıcıları internetin tehdit unsurlarından maksimum seviyede koruması için geliştirilen ve kullanımı gayet pratik olan başarılı bir uygulama.

Yeni sürümle birlikte (3.0.642) spyware, virüs, trojan, worm, adware ve rootkit'lere karşı tam koruma sağlayan NOD32 Antivirus, sistem kaynaklarını da olabildiğince az tükettiğinden dolayı diğer sistem kaynaklarını sömüren güvenlik yazılımlarına göre de kullanıcıların gönlünü almayı başarmış bir uygulama.

NOD32 Antivirus yazılımını indirmek için tıklayın.

NOD32 Antivirus ile performans kaybına son

Kuruluma geçmeden önce yeni sürüm NOD32 Antivirus'un kullanıcılara ne gibi fonksiyonları sunduğuna bir göz atalım:

Gelişmiş temizleme - Yazılımın bu yeni sürümünde sık sık tespit edilen zararlılar, artık kullanıcıların bilgisine danışılmadan otomatik olarak temizlenebiliyor. Böylelikle bu tür zararlılar hem sisteminizde barınamıyor, hem de sizi bu zararlıları silmek derdinden kurtarıyor.

Arkaplan Tarama Modu - NOD32 Antivirus'un diğer güvenlik yazılımlarına nazaran sistem kaynaklarını çok daha az tükettiğini belirtmiştik. Bu nedenle arkaplanda yapılan bir virüs taraması esnasında, kullanıcıların performansı olumsuz etkilenmediğinden dolayı, sistemde bir yavaşlık meydana gelmez.

Küçük güncelleştirme dosyaları - Bilindiği gibi bir güvenlik yazılımının olası yeni tehditlere karşı sık sık güncellenmesi gerekir. NOD32 Antivirus yazılımı da bu konuda oldukça başarılı bir yazılım ve güncelleştirmeler küçük partiler halinde yapıldığından sistemde daha az yer kaplar.

Popüler Email araçlarında koruma - NOD32 Antivirus ile artık yalnız MS Outlook değil, Outlook Express ve Windows Mail email araçlarında gelen mail'lerinizi taratabilmeniz mümkün.

Programın kurulumu

Şimdi isterseniz NOD32 Antivirus yazılımının kurulumuna geçelim.

Yazılımın yükleme dosyasına çift tıkladıktan sonra 'Typical Mode' ve 'Custom' yükleme seçeneklerini göreceksiniz. Buradan 'Typical' olanını seçip Next ile devam edin. Ardından karşınıza gelen yeni ekranda Username (kullanıcı adı) ve password (şifre) bilgileriniz istenecektir.

Sonraki pencerede ise yanındaki kutucuğu işaretli olan 'Enable ThreatSense.Net Early Warning System' seçeneğini göreceksiniz. NOD32'nin bu fonksiyonunun ayrıntılarına inmek için ise dilerseniz 'Advanced Setup...' butonunu da kullanabilirsiniz.

Next ile devam ettiğinizde 'Detection of potentially unwanted applications' ekranına geleceksiniz. Bu fonksiyonun tespit ettiği istenmeyen uygulamalarin sadece zararlı yazılım olması gerekmez; işletim sistemini olumsuz yönde etkileyen bir yönü bulunan hemen her yazılım bu fonksiyonun alanına girer. Bu nedenle 'Enable detection of potentially unwanted applications' seçeneğini işaretleyip Next ile devam etmenizde yarar var.

Bir sonraki adımda ise programı yüklemeye başlamak için 'Install'a tıklayın.

Programın kullanımı (1)

Programı sisteminize kurduktan sonra, artık NOD32 Antivirus yazılımının nasıl kullanıldığına geçebiliriz.

Eğer sisteminizi hızlı bir şekilde taramadan geçirmek istiyorsanız programın ana penceresinde yer alan Computer Scan'a tıklayın ve Standard Scan'i seçin. Ardından ise tarama işlemi başlayacaktır; tarama süresi HDD'nizin doluluk oranına ve kapasitesine göre değişiklik gösterecektir.

Computer Scan seçeneğinin altında yer alan Update ile de yazılımınızı en güncel konuma getirebilirsiniz. Ancak eğer ürünü lisansıyla beraber edinmediyseniz güncelleme işlemini yapamazsınız; zira güncelleştirme işlemi için NOD32, sizden kullanıcı adı ve şifrenizi isteyecektir, ve elbette bu bilgileri ancak ürünü satın aldığınızda oluşturabilmeniz mümkün.

Setup kısmında ise bilgisayarınızın güvenlik seviyesini belirleyebilirsiniz. Eğer Advanced Mode aktif durumdaysa, antispyware korumasını da karşınızda göreceksiniz.

Tools kısmından ise log dosyalarına ve karantina bölümüne ulaşmanız mümkün. Fakat hatırlatmak isteriz ki bu bölüm sadece Advanced Mode aktif durumdayken kullanılabiliyor.

Programın kullanımı (2)

Eğer NOD32 Antivirus yazılımı koruma modüllerinden herhangi birinde bir problem tespit ederse, Protection status penceresinde yazılımın bu konuda size bir rapor sunduğunu göreceksiniz. Söz konusu problemin çözüm yolu da yine bu raporun içerisinden ulaşılabilir.

Ancak raporda yer alan çözüm yöntemleri işe yaramazsa, ana menüde yer alan Help and Support kısmına girip yardım dosyalarından veritabanında bir arama yapmanız gerekebilir. Eğer yardım dosyalarının arasında da aradığınız çözüm bulunmuyorsa, ESET Customer Care (müşteri hizmetleri) ulaşmayı düşünebilirsiniz.

Proxy Sunucusunun ayarlanması

İnternete bağlanırken Proxy sunucusu da kullanıyorsanız, programın Advanced Setup kısmından bazı ayarların yapılması gerekiyor. Proxy Server'a ulaşmak için ana menüde yer alan Setup kısmından 'Configure Proxy server...'a tıklayın. Bu bölümde dilediğiniz Proxy ayarlarınızı yapabilirsiniz. Ancak eğer girdiğiniz Proxy ayarlarında bir problem olursa, 'Detect Proxy server' butonuna tıklayarak da otomatik olarak Proxy ayarlarına ulaşabilmeniz mümkün.

Programın kullanımı (3)

Karantina(Quarantine) özelliğinin ana görevi zararlı dosyaları güvenli bir yerde muhafaza etmektir. Dosyaların tamamen sistemden temizlenememesi durumunda bu dosyaların karantina bölgesine alınması gerekir.

Bunun yanında kullanıcılar dilerlerse kendi belirledikleri dosyaları da yine karantinaya alma şansları var. NOD32 Antivirus'un tespit edemediği zararlı bir dosyayı kullanıcı kendi fark ettiğinde, bu fonksiyon gerçekten faydalı olabiliyor. Elbette karantinaya alınan dosyalar ile ilgili ayrıntılı bilgiler analiz için ESET'in virüs laboratuarına da gönderilebiliyor.

Ayrıca karantinaya alınan dosyalar, tehlikeli bulunmadığı takdirde tekrar eski yerine geri döndürülebilir. Bunun için ise yine Quarantine bölümünden 'Restore' fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Sistem Gereksinimleri

Sonuç itibariyle NOD32 Antivirus, güvenlik çözümü arayan kullanıcıların ihtiyacına göre hazırlanmış başarılı bir güvenlik aracı.

Ancak NOD32 Antivirus'ten tam verim almak istiyorsanız programın lisansını da edinmeniz gerekiyor. 30 günlük deneme sürümünden yola çıkarak incelediğimiz yazılımın lisanslı sürümünde daha birçok fonksiyonu bir arada bulabilirsiniz.

Son olarak da isterseniz NOD32 Antivirus'un sistem gereksinimlerine bakalım:

Windows 2000, XP - 400 MHz 32-bit/64-bit (x86/x64) işlemci, 128MB sistem belleği, 35MB boş disk alanı

Windows Vista - 1 GHz 32-bit/64-bit (x86/x64) işlemci, 512MB sistem belleği, 35MB boş disk alanı

Selim Öztürk

Okuyucu Yorumları

Toplam 82 Yorum

şahsen ben nod32den bir verim alamadım keşke alsaydım ne gzl kasmıyordu

2 yılı askın bir süredir kullanıyorum we hiç wirüsle felan ugrasmadım gercekten cok güzel işini yapıyor nod32

nod 32 harika bence, oldukça uzun süredir kullanıyorum.
ne sistemde herhangi bir yük oluşturuyor, ne de norton gibi sürekli mız mızlanıyor. gayet kendi halinde, aktif, lüzumsuz uyarılardan arınmış temiz kullanışlı bir arayüzle her türlü beklentimi karşılıyor.
tabi neredeyse, şu spybot gibi temizleme özelliklerinide barındırsa tadından yenmez.

Avast 4 ten sonra Eset Smart Security'e geçtim. Daha önceden Norton ve Kaspersky'i de denedim. Eset SS'nin üzerine stabil ve sistemi yormadan tam koruma sağlayan bir antivirüs programı şu an için bence yok. Bu benim kendi deneyimim ve düşüncem. Vista hantal XP forever diyenleri çok duyuyoruz, ama nedense Kaspersky'nin kağnı arabası gibi çalıştığını kimseden duymuyoruz (yani abartılı bir fanatizmden söz ediyorum, herkes profesyonel tester oldu ya :) PC'niz seri ve stabil olsun istiyorsanız Eset Nod32-Smart Security tam ilacı.

Ayarları iyi yapılınca yakalamadığı yok! Bilgisayarı hiç kasmıyor!

Nod 32 kasıyomu? Hahahahhaha :D dalgamı geciyosunuz :D

gerçekten güzel program ama temizleyemedikleri elbette var bazı solucanları temizleyemiyor

memnun edici bir ürün. herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebilirim. benzerlerine göre bir çok açıdan üstünlükleri var, fiyatıda ucuz sayılır.

henüz bitdefender ile tanışmayanlar nod32yi beğenebilir bunu onlara çok görmem ama gerçektende iyi bir antivirüs arıyorlarsa bitdefender kullanmalılar

ben bi bilgiyi düzeltmek istiyorum son versiyonu v3.0.642 değil
v3.0.667 dir kullanıcam inşallah:)

ben denedim eski verim alamadım tamam kasmıyor ama hiç de faaliyet göstermiyor virüsleri habersizce karantinaya alıyor ve önemlisi internet sayfalarındaki çoğu trojenleri vb. görmüyor

kasperi tek geçerim adam gibi antivirüs

nod32 uzun zamandır kullanıyor, bence sınıfında en iyi olanı.

nod32 2.7 yi kullanıyordum.biraz arayüzü karışıktı.sonra nod32 smart security 3.0 i yükledim dehşet bişi arayüzü harika kullanıcı dostu arayüzleri var ve pc hiç kasmıyor.hele norton internet security 2008 ile karşılaştırırsanız tahmin bile edemeyeceğiniz bir performans artışı var ;)
hızlı ve güvenli bir program."hayallerimin beyaz atlı antivirüsü" diebilirim :D

nod32 yi neredeyse ilk çıktıgından beri kullanıyorum. internet cafe işletirken rus forumlarında bahsediyorlardı oradan tanışmıştım kendisiyle... yaklaşık 8 yıl olacak :). çok iyi bir birlikteliğimiz oldu. normalde antivirus kullanmıyorum ama bilgisayarımı ufak kardeşim ve babam ile ortak kullanınca bazen zorunlu olarak AV kurmam gerekiyor. Nod32 ve kaspersky alaninda lider markalar. Nod32 her türlü sisteme uygun, kaspersky vasatin üstünde makineler için uygun :)

bende eset smart security kullanıyordum fakat avira yı kurdum ..4-5 adet virüs buldu .. avira kullanın arkadaşlar virus yağmurundan ancak aviranın şemsiyesi korur.. ne güzel cümle kurdum ama..

kaspersky i 4 yıldır kullanıyorum, hiçbir sorun yaşamadım, tavsiye ederim . . .

virus programıçok güzel en iyi virus programı bence

NOD32 pis...

Sevdiğim bir programdır kendileri...

A V I R A PE P R E M I U M + C O M O D O P F P. Anlatılmaz yaşanır. expert mode ayarlarını yapın o iş tamam olsun.

Ah bide temizlemelerde sorun yaşamaza.Birde Güvenlik Duvarı na pek güvenmiyom.Bunlarda olmasa tadından yenmez.

antivir kurdum nod32 zaten yüklüydü. antivir 4 adet virüs buldu nod32 mışıl mışıl uyuyordu. :)

yalnış alarmdır onlar

Bir NOD 32 aldı gitti.Sanki diğerleri çok kötü.Çok reklama kaçıyor!!!

antivir kurdum nod32 zaten yüklüydü. antivir 4 adet virüs buldu nod32 mışıl mışıl uyuyordu. :)
________________________________
buldukları virusun ne olduklarını da söyleseniz?

sadece üç ihtimal veriyorum ya false alarm ya çerez dosyaları yada temp klasöründen tmp uzantılı(yine false alarm) dosyalardır o aviranın buldukları.

avira premium security suite en iyisi bence.. dünya kadar denedim kararım bu.

arkadaşlar şunu belirtmeliyimki 5-6 aya yakın bir süre Nod32 & Eset Smart Security'i kullandım. tamam hiç kasmıyo sistemi falan virüs falan buldumuda direk kanrantinaya alıyo amaaa.. gel görki birçok spy ve trojanı görmüyo. Ben şuan Kaspersky 2009 kullanıyorum sistemimi kasmıyo ve gayet başarılı diyebilirim. eset ten sonra kurdum 7-8 tane zararlı buldu sistemimde. Velhasılı şuan için Kaspersky diyorum en mantıklısı... ;)

bu nod 32nin robotu top mu ne acayip bişey ya

Eset smart security en son sürüm kullanıyorum.
veri tabanı güncel.
taramalarda virüs yok diyor.
ama bilgisayarımdaki bazı dosyaları harici diske kopyaladığımda, bu esnada tarayıp trojan uyarıs verdi.
aslında favori güvenlik yazılımım olmasına rağmen soru işaretleri oluştu.

kasperskyi avast, avg, norton, bit defender, panda vsb hepsini kullandım norton en kötüsü kaspersky ve avg en iyisi idi. eset daha iyi gibi.

mevcut antivirüs yazılımların neredeyse hepsi (nod32 de dahil) usb hazfıza aygıtları üzerinden sistemlere sızan truva atlarına karşı ayakta uyuyor.

USB Disk Security kurdum, sorun sona erdi.
şiddetle tavsiye ederim.

Kaspersky daha iyi bence

En iyi kaynak kullanan antivirüs yazılımı. Biraz kullanımı kötü geldi.

kaspersky daha hantal fakat biraz daha fazla güvenlik nod32 sanki var yok gibi hiç kasmıyor:) ama kaspersky a yakın bi güvenliği var

Ben de oldukça uzun bir süre hem işyerinde hem de evde NOD32 kullandım. Ama işyerindeki bilgisayarıma Zapchast bulaşmasına seyirci kalınca yeni arayışlara girmek zorunda kaldım. Epeyce araştırdıktan sonra Avira Antivir Premium Security ve Kaspersky'nin özellikle Spyware ve Trojanlarda NOD32'den çok daha başarılı olduğuna karar verdim. Şu anda işyerinde KIS 2009, evde Antivir kullanıyorum.

Virüs konusunda NOD32 oldukça başarılı hakkını yememek lazım. Ama diğer malwareler konusunda maalesef sınıfta kalıyor.

antivürüs programları hikaye bence para tuzağı ben kullnamıyorum.

Hergün yüzlerce binlerce kötü niyetli program yazılıyor ve siber ortama bırakılıyor. Bu seneye kadar anti-virüs programları sadece keşvedilmiş olanları engeleyebiliyorlardı.Bu sene Symantec,Kaspersky,Eset ve Avast gibi firmalar programlarına program hareketine göre karar verebilen dedektörleri koymaya başladılar. Şu anda Norton 2009 internet security beta'yı deniyorum bakalım ne kadar başarılı olacaklar...

interneti aldıgım şu 1.5 seneden beri kasperskyı kullanıyordum ama internetten bazı arkadaşların yorumlarını ve eset bir kaç sene üst üste ödül aldıgını duyunca bu programı kullanmaya karar verdim ve 2 ay kullandım herhangi bir sorunla karşılaşmadım yine bir gün bilgisayarı açtım sorun yoktu birden bire bazı sitelere girmemeye başladı ve durup durmadık yerde otamatik güncelleştirmeler kapandı çok ugraşmama ragmen yapamadım ve yine kaspersky kurdum virüs taraması yaptırdım ve gözlerime inanamadım 443 trojan ve 2 tane virüs buldu hepsini sildi ve sorunum tamamen çözüldü nod 32 gibi ödüllü bir program bu kadar zararlı yazılımı nasıl bulamadı anlamadım

eset derim ççünkü ilk başta kasmıyor ve sürekli güncelleniyor.ayrıca yeni çıkmış virüslerde çok başarılı çünkü benim başıma gelidi.

uzun süredir kullandığım bir program.kaspersky gibi sistemi yavaşlatma olayı yok.4gb ramlik bir sistemde bile kasan bir programı da kurmanın alemi yok zaten.bütün bunlar bir yana bir bilgisayar için en büyük tehlike kullanıcının kendisidir zannımca,bilmediği kapıları açmaya çalışırsa günün birinde hangi antivirüs programına başvurursa başvursun çare bulamayacaktır...saygılar.

kaspersky ile kıyasa giremez bile , en basit virüse bile bazen yenik düşüp virüs tarafından kapatıldığı oluyor. Kaspersky bu tip şeylere yenik düşmez, ancak şu varki spyware olarak kaspersky yetersiz kaldığı sık görülmüş bir durum, bu nedenle kaspersky genelde yanında antispyware programı kullanmak daha uygun olur.

bazi arkadaslar herseyi uyari olarak soran sunu yapayIm mI bunu yapaimmi diyen antivirus programini iyi olarak degerlendirior 7 aylik sistemde vista ve nod32 son surumunu kullaniorum onceki surumude kullandim makinanin tamamen arka planinda calisior ve zorlamior hic kasmior sistemi ayni zamanda herseyi sormuyor real time oldugu icin tarama geregi bile duymuyorsunuz bence kesinlikle nod32 kaspersky iyiydi ama taa5 personal surumu zamani suan fazla sistem bellegi kullaniyor ve asiri kasior nod32 deneyin bence..

NOD 32 kullanıyorum memnunum ama kaspersky daha iyi çünkü onda malwere filtresi var! (kaspersky 8)

Virüsü tespit edebiliyor ama silemiyor :) kendi başına takılan henüz silebildiği bir virüsü göremediğim antivirüs programıdır. Çok sık güncelleniyor ama sanırım indirdiği updateler sadece göstermelik. Başarısız bir antivürüs bana göre..

1 seneyi aşkın zamandır nod32 kullanıyordum ta ki geçen gün pc den şüphelendim nod 32 yi silip avira anti vir yükledim. ve inanın 5 tane virüs buldu hemde banka virüslerinden nod 32 yi severdim ama hainlik yaptı bana

NOD32 profesyonelce kullanıldığında başarılı bir antivirüsdür. Bazı arkadaşlar virüsü silemiyor diğerek yazmışlar ancak yanılıyorlar.. NOD32 doğru ayarlarla kullanıldığında virüsleri profesyonelce temizleyip silebiliyor!!

bilgisayarınıza format attıktan sonra NOD32 kurunki daha iyi anlayın virüsü kolay kolay sokmuyor..ama gayet iyide siliyor..

Berbaqt bir antivirüs bana göre

Ben de 1 yılı aşkın süredir Avira antivir Premium kullanıyorum, bilgisayarımda gariplikler oluyordu. Ben de Avira yı kaldırıp NOD32 yükledim inanın bana en az 10 tane trojan bulup sildi. NOD32 den şaşmayın derim ben.

Aynen katılıyorum. Nod32 berbat birşey. Virüs bulsada silemiyor. bullguard, kaspersky, trend micro bunlardan şaşmayın..

bazı virüs programları pclerden denetim masasından program ekle kaldıra girip ordan kaldırmak isteselerde kaldırılmıyor ama nod32 yeni versiyonu kullanımı profesyonelce kullanıldığında çok rahat ve keyifli bir tane virüs bile bırakmaz örneğin win32/trojan adlı virüspclerin baş belasıdır.

anti vürüs programı varmı

Virüsü silemiyormuş .)
Virüs sistem dosyalarina girmişse silinmez :)Silsen, aç kapa yapınca geri gelir ;)
İnternetten dosya indirirken, virüs uyarısı verip, sil buttonu olmaz, ama engeller indirilmesini :) Bu yüzden de bi nevi silmez... Anlamadim başka neyi silmiyor ?
Tek sevmedigim yani, çoğu crack i virüs olarak göstermesi ve engellemesi :D KasıverSky dan iyi oldugu kesin, en azından msn programını açmaya engel olmuyor :D Ya da zırt pırt, sağ altta baloncuk açıp, bilmem şu .exe engellendi demiyor :) Bilimsel araştırmalara bkaın isterseniz ? Hangisi önde diye, kendi kafanıza göre siliyor silmiyor demeyin :)

Tüm arkaşların yazılarını okudum sayılır.Şu kanıya vardım ki antivirüs programlarının yetersiz olduğudur.Çünkü yorumcu arkadaşların fikirlerinde farklılık var.Ben şunu kesin söyleyebilirim ki hiçbir antivirüs geçilmez ve yenilmez değildir.örnek olarak; Siz ne yaparsanı yapn kış geldimi gripten kaçamazsınız çeşitli ilaçlarla sadece rahatlayabilirsiniz.Pc de de bu böyle eninde sonunda virüs talan ediyor.Antivirüsler sadece zaman kazandırıyor.Hemen hemen bütün antivirüsleri,sistem bakım araçlarını denemişimdir.Özellikle sistem bakım yazılımlarının sistemi bozan yönleri var.Sİstem kurtarma yapıyor fakat birşeylerde gidiyor.Son olarak bütün yazlımlar sonuçta geçildiğine göre en doğru olanı sistemi kasmayan ikide bir uyarı vermeyen bir yazılım tercih edebiliriz.Tabi güvenlik benim için çok önemli diyenler ise kaspersky den şaşmasınlar.Avast ve nortondan hiç birşey anlamadım.Eset veya kaspersky deneyin derim.Son yaptığım araşrmaya göre Rus yapımı kasperskynin önde olduğudur. Piyasasa en çok kullanılan yazılım olarakta eset geliyor.

Bir arkadaşımın bilgisayarında Nod 32 vardı. Tabiri caizse önüne geleini içeri almış. Daha sonra Nod 32'yi kaldırıp yerine AVG8 kurdum. Sonuç: 8 ad virüs, 27 ad. trojen ve 1 tane de Ware tespit etti ve bloke etti. Daha tarama yapmadan önce de kendisi kurulur kurulmaz 3 tane keşif etmişti. Şu an AVG8 küresel anlamda en fazla indirilen programdır. Ayrıca belleğinde 1.500.000'den fazla antivirüs ve 100.000'den fazla antispyware bulunmaktadır. Diğerleri ( Özellikle Nod 32 ) AVG8'in yanında at arabası gibi kalır!! Bir araştırın ve görün!

herhelde nod32'yi kötülemek için para aldınız bende bilgisayarımda nod32 kllanıyorum uzun zamandır ve gayet memnunum bence süper. bilgisayarım çökseyine onu yüklerim çünki virüs, trojan, solucan yeni eski olan herşeyi buluyor bence nod32'den şaşmayın bilgisayar kullanmasını bilmeyende yorum yapmasın kardeşim...

bakalım nasıl bilşi

son nokta.. LÜTFEN SABIRLA OKUYUN VİRÜSLERDEN KURTULUN
bu yazıyı okumanızı tavsiye ederim çünkü ben aşağıdaki işlemleri gerçekleştirmeden önce haftada en az 2-3 defa format atmak zorunda kalıyordum şimdi inanın yaklaşık 2 ay oldu daha bir kere bile format atmadım bu yazımı ***-warrior.org da yayınladım chip okurlarının da yararlanmasını istediğim
arkadaşlar bir şey tavsiye edeceğim:
1. kullanmak istediğiniz programları eksiksiz bir şekilde kurun(isterseniz güncelleme yapabilirsiniz)
2. size kis 2009 ve antiloggeri tavsiye ederim (isteyenler farklı bir güvenlik yazılımı da yükleyebilir.
3. bu güvenlik yazılımlarını bilgisayar açılışta otomatik başlasın seçeneğini iptal edin.
4. xp kullanıcıları masaüstünü d: sürücüsüne yönlendirmesi gerekir (bu işin nasıl yapılacağını netten araştırarak bulabilirler regeditten yapılıyor burada uzatmaya gerek yok. vista kullanıcılarının işi daha kolay kullanıcı klosörüne -belgelerim klosörüne benziyor ama değil- bu klosörün içine girip buradaki özellikle masaüsütü klosörünü seçip sağ tıklayıp özellikler konum seçeneğinden c:\ yazan yeri d:\ yapmanız yeterli olcaktır.)
5. şimdi deepfrezinin son sürümünü yüklemenizi tavsiye ederim vista kullanıcıları için.
6. deepfreze yüklenirken hangi sürücüleri koruma altına almak istediğinizi soracak siz c:\ yi seçin d:\ sücüsünü boş bırakın. tamam deyin açılışta şifre girmenizi soracaktır -yes- tuşuna basın unutmayacağınız bir şifre girin deepfreze ile ilgili sorularınızı attabot.com ya da google da aratabilirsiniz.
7. deepfreze çalışmaya başlamadan önceki bütün c:\ deki bilgileriniz koruma altına alındı. bilgisayarınız her açılışında sistem sıfırlanacak ve yaptığını tüm değişiklikler ve bilgisayarınıza bulaşan virüsler ortadan kalkacak .
8. internete girmeden önce sadece kis2009 ve antilogger (bu yazılımlar benim tercihim) çalıştırırsanız daha fazla güvenliğinizi artırmış olursunuz.
9. bu yazılımların güncellemesini kapatınız çünkü bilgisayarınızı yeniden başatınca güncellemeler de ortadan kalkacaktır. güncelleme yapacaksanız (ben haftada bir yapıyorum) deepfrezeyi devre dışı (shift tuşu basılıyken deepfreze simgesine çift tıklayın) bırakın bilgisayarı yeniden başlatın. deepfreze simgesinin üzerinde kırmızı çarpı işareti yanıp sönecektir. bu esnada dikkat etmelisiniz deepfreze devre dışı olduğu için güncelleme yapasıya kadar lütfen internette girmeyin neyime lazım virüs bulaştırmanızı istemem çok değil 3 dk beklersiniz.
10. güncelleme yaptıktan sonra deepfrezeyi tekrar aktif hale getirin(shiftte basılı halde dfreze simgesine çift tıklayın şifrenizi girin açılan ekranda boot frozen seçeneğini tıklayıp yes dedikten sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın.
11. eğer bir program yükleyecekseniz deepfrize açıkken denersiniz eğer bir sıkıntı yoksa deepfrezeyi devre dışı bırakıp programı bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz.
12. eğer bu yazıyı sabırla okuduysanız bilgisayarınıza gereksiz yere format atmaktan, birçok virüslerden ve hatalı kullanımlardan doğan sorunlara büyük bir çoğuncalık engel olmuş olursunuz.
13. eğer oyun oynuyorsanız save dosyalarınızını d:\ sürücüsüne kopyalayın yoksa oynadığınız yerleri tekrardan oynamak zorunda kalırsınız :) vesselam

kasmadığı için nod32 kullanıyorum ama kaçırdığı zararlılar var....

arkadaşlar nod 32 yı kullananlar belki memnundurlar ama şuda bır gerçek nood 32 nın kacırdığı bı suru sey var..şöyle bişey yapın..ilk önce nod 32 kurun sonra kaldırın peşine kaspersy kurun bı bakın..göreceğiniz şudur kaspersky nod 32 nın bulamadığı zararlıları bulabılıyor..demek oluyorki en iyi kaspersky

Ben kullanıyorum sistemi kasmayan hızlı bir program ama tek başına yetmez tabii ki

Bende nod 32 kullanıorum.Gayette memnunum ama şuda bi gerçek hemen hemen her antivirüs programı bişiyler kaçırıo...:S

Şu sitede hala AVG8 programı incelenmiyor!! İnanamıyorum! Hala da NOD32 denir! Ben şahsen kendim kaç tane bilgisayara NOD32'yi kaldırıp yerine AVG8 kurdum. Yığınla virüs temizliği yaptı! Bir zahmet şu AVG8'i inceleyin yaaa... bir de biliriz diye geçinenler var!!!

kasperskynin yaptğının fazlasını yapıo bence nod32 hem sistemi kasmıyor hemde güncel tehtitleri algılıyor bi sistemde çok zararlı bulmak önemli deil sonuçta kasperskyin bulduklarının çoğu keygen den ibaret antivirüsü değerlendiriken 3 şey önemli performans,hız,ve güncel veritabanı bu üçünü aynı anda en iyi şekilde yapabilen Nod32

avast profesyonel mi daha iyi yoksa nod 32 mi size hangisi

arkadaşlar bende lisanslı nod 32 var.ama nerden geldiyse turuva atı yedim.bu program bu virüste işe yaramıyor.güvenli mod da program çalışmıyor.temizlemiyor temizlemiyor.Bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaş varsa tavsiyesini bekliyorum.yardım

arkadaşlar msn de dosya transferi yaparken transferi hızlandıran güzel bir program yokmu burda tam sürüm ama?

ah evet nod32 yi bende kullanıyorum pc yi kasmadan güvenliği sağlıyor.
şuana kadarda bir sorunum olmadı her seferinde virüs girişnde uyarı verip güvenliği etkili hale getiriyor.

Bir analiz yapsak en fazla kullanılan antvirüs yazılımları arasına girer ama eminim bunu kullananların birçoğu ne derecede güzel olup olmadığını bilmiyorlardır.Ben bir yazılımcı olarak konuşuyorum ve Nod32'yi hiçkimseye önermiyorum.Çok daha güzel kaliteli antivirüs yazılımları mevcut.Örnek isterseniz Antivir ve avast! ücretsiz ve donatılmış sürümleriyle her hitiyaçı karşılıyor.Nod32'nin kötü arabiriminden ve gereksiz olan uyarılarından kurtulun.

İki senedir Kaspersky Kullanıyordum. Makinayı Haddinden fazla kasıyor... Madem bu kadar kasacak makinayı kullanmanın bir anlamı yok.. Virüs girsin daha iyi.. Avg-Avast kullandım. Kesinlikle işe yaramazlar...Son 6 aydır Nod32 Kullanıyorum. Makinamın performansı %60 Arttı. Hiç kasmıyor kendini çok ii güncelliyor, Virüslü dosyayı daha indirmeden görebiliyor. Hiçbir virüsü Kaçırmıyor! Bazen şüpheleniyorum Makina o kadar hızlı çalışıyor ki devrede değil mi diye kontrol ediyorum. Kesinlikle Nod32 Tavsiye ederim. Çok memnun kaldım. Gerçekten güzel...

en iyisi nod32 liderdir kasmaz en çok ödüllü koruması en yüksek prğ microsoft işletim sistemi nod32 tercih etmiştir pc sini seven nod32 kullanır nod32 ayarlarını yapmadan nod32 hakkında yorum yapmasın kütfen

arkadaslar lısanslı eset smart securıty kullananlar yorum yapsın bence lısanssız nod 32 ve eset hıc ıyı koruyamaz bunu bılın

2yıl öncesine kadar nod2nin bir sürümünü kullanıyordum, bir ara baktımki bilg. çok hızlı güzel ama netimde bir kota sorunu olmaya başlıyor acaba dedim noluyor virüs felanmı taradım birşey cıkmadı.
sonra bi baktımki hiç anlamadıgım bi trojan yemişim ve nod32 bulamıyor geri yükleme yapmak istedim izin vermiyor,
sonra hemen format attım ardındanda kasperskyi kurdum bi şekilde upload ediyorum ve 2yıldır tek virüs yada trojan sorunu yaşamadım. tamam en iyi antivür bile %100 uyum saglamaz bizim için bilgisayarımıza uyacak en iyi antivirü seçmektir.
kasma oluyormu? ne kadar virüslerle ugrasıyorum, girdigim yerlerin güvencede oldugunu biliyormuyum, benden başkası pc yi kullanıyormu neyi gözden kaçırabilir?
son zamanlarda virüslerden cok trojan kötü yazılım gibi sorumlar daha cok ön planda o yüzden yükliceginiz antivürün firewall ına dikkat ediniz.
unutmayın en iyi antivür bizlerizdir.

2 seenden frazla zamandır kasperskynin son sürümlerini kullanıyordum hiç virüsle alakalı sorun yaşamadım.ama vista laptop , 1gb RAMle acayip kasıyodu.yeni pc alınca (4 gb) 30 günlüğünü yükledim kasperskynin ve hızını yarı yarıya aldı diyebilirim.ben de bu sene kaspersky yerine nod 32 (eset midir nedir) alayım dedim internet securitylisini işte.yükledim bugün.poteansiyel tehlikeli program falan dedi uyarıların bi bölümüne "sil" dedim.gidip toolbar dosyalarımı messenger dosyalarını firefow dosyalarını sildi program.bikaç program çalışmıyodu.sistem dosyalarını mı sildi diye ödüm zıttı resmen.anladığım kadarıyla silmemiş.ama niye messengerda falan bi potensiyel tehdit gördü de sildirtti bana bilmiyrum.canım sıkıldı.1 sene bu programı kullanıcam şimdi ben..hızlı falan ama..

maalesef eski nod32 yok artık bilgisayarıma trojan bulaşmış haberim yoktu taa ki bitdefender online tarama servisini kullanana kadar şu anda bitdefender internet security yükledim

antivirüs ve firewall çözümünde ilk terchim bitdefender 2010 internet security yazılımı nod32 yeterince koruyamıyor üstelik bitdefenderin bu versiyonu bilgisayarı da kasmıyor en az nod32 kadar hızlı

kaspersky ve nod32 eski kalitesinde değil özellikle ikiside trojan bulmada çok başarısız, şu anda bitdefender 2010 kurdum nod32 kadar hızlı ve ondan daha sağlam. bilgisayarımda 1 trojan buldu 2 tane de potansiyel tehlikeli yazılım uyarısı verdi

nod 32 güncel olsa bile yüksek düzeyde koruma sağlayamıyor ben norton kullanın derim

Adobe Reader,Windows Live Messenger,Flash Get vs. programların kendi exe dosyalarını virüs olarak gördü.Bozmuş kendini eset

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir