A'dan Z'ye "Süper Firefox" rehberi

Firefox internet tarayıcıyı, Chrome, Opera ve IE'nin en güçlü özellikleriyle donatma rehberi...

  • Ali Güngör
Süper Firefox oluşturma rehberi
Bütün internet tarayıcıların gücünü Firefox'ta toplayın!

Internet Explorer'dan sonra dünyada en yaygın kullanılan internet tarayıcı: Mozilla Firefox. Çok güçlü bir tarayıcı olan Firefox'u, benzerlerinden ayıran, kullanıcıların gözünde ayrı bir yere koyan ise eklenti desteğidir. Mozilla'nın ve gönüllülerin hazırladığı eklentiler, kişiselleştirilmiş bir internet tarayıcı ortaya koyar.

Kişiselleştirmekten kasıt sadece kozmetik değil, işlevseldir. Google Chrome OS üzerinde çalışadursun, Firefox kullanıcıları internet tarayıcılarını gerekli pek çok işlemi yapabilecek güçlü bir araca eklentiler ile dönüştürebiliyor.

Sistem kaynakları kullanımı alanında ve açık alanında da sık sık eleştirilen bir tarayıcı olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Ama bu makalemiz bu tarayıcının bir değerlendirmesi değil, o iş için ayrı bir makalemiz, testimiz mevcut. Bu makalemizde tartışmaları bir kenara bırakıp hep birlikte Firefox'u nasıl güçlendiririz, rakip tarayıcıların en iyi özelliklerini nasıl Firefox'a ekleriz hep birlikte keşfedeceğiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 26 Yorum

Sistem Kaynaklarını Tüketmiyor Eğer Çok Fazla Eklenti Kurulursa Doğal Olarak Biraz Geç Açılıyor Ayrıca ie'nin yeni sekme açma özelliğini kimden aldığını unutmamak gerekir birde açıklarından söz etmişsiniz olabilir ama biz diğer tarayıcılarıda gördük örneğin safari'yi ve internet explorer'ı hiçbirisi kendini açıklara karşı firefox gibi güncelliyemiyor.

edipciftci gelsin ben öyle yorum yazıcan :)

edipciftci ve pis tilkisi hakkındaki gereksiz yorumunu bekliyoruz, çokta eğleniyorus :D

Memoryfox Eklentisi ile firefox sadece 16MB sistem RAM i yiyor ve FF4.0 6ay sonra çıkacak ki kendisi süper hızlı olacağını Mozilla Blog dan testlerle belirtildi.

bu pis tilki aynı çirkin bir kadını makyaj banyosu yaptırarak güzelleştirmeye çalışmak olur ki bunun sonucu ancak palyaçoya dönüşmek gibi birşey olabilir...!!!

unutmayın ki birbirinden habersiz ve kabiliyetlerinin ne derece olduğu belli olmayan kişiler tarafından yazılan kodların bir arada bütünlük içerisinde stabil çalışması beklenemez...!!!

ayrıca yine herzamanki gibi bir uyarım var...!!!
bu eklentilerden bazılarını yüklediğinizde dışarıdan saldırıya açık teşkil eden bazı durumlar ortaya çıkmakta, buda lamer ve hacker' ların ağzına layık, hemde ağızlarının sularını akıtacak...!!!

ama üzgünüm sizlere hangilerini bir araya getirdiğinizde açıklar oluşuyor bunu söylemeyeceğim... :(

tek söyleyebileceğim şey şu; firfox yükleyerek bal tuttuğunu zan edenler parmaklarını yaladıklarında ağızları yanacak, çünki bal değil süs biberi ezmesi tutuyorsunuz...!!!

INTEL PC İLE HAYAT BULARAK - NVIDIA İLE EN GÜZELİNİ GÖREREK - IBM' İN MUHTEŞEMLİĞİNİ - WINDOWS AİLESİNDE YAŞAMAK DURURKEN...

ne diye pis kokana bir tilkinin peşine takılıyorsunuz...???

unutmayın ki tilkiler ve çakallar huy olarak çok ihanet eden karekterlere sahip yaratıklardır...

saygılar...!!!

http://www.chip.com.tr/konu/web-tarayicilar-testte-sonuc-firefox-icin-fotofinis_16993_8.html

Dün son sürümünü indirdim güzel eklentileri var mesela girdiğin siterden istediğin videoyu indirebiliyordu hoşuma gitti vede çok hızlı idi bu özelligini beğendim AMMA merak ettim görev yöneticisini açtım birde ne göreyim işlemcinin %50 kapasitesini çalmış ve kapattığım halde hala işlemcim %50 de çalışıyordu.Kimbilir arka planda ne casuslar vrdır dedim ve kaldırdım makinem normale döndü.IE nin gözünü seveyim normalde makinem %5-6 işlemci tüketiyor.Hiç beğenmedim...

dipciftci, reklamcı ol diyeceğim ama reklamlarda başka markalar kötülenmez. O yüzden unut gitsin bu dediğim mesleği.

Sen sanırım dünyanın en güvenli ve stabil tarayıcısını yazdın ki bu kadar emin konuşuyorsun. Opera, Firefox ve diğerleri, hiç birini savunmuyorum. Ama Opera, Firefox kadar çok kullanılsaydı hackerlar ve lamerlar Opera'ya da abanırdı. Tıpkı Windows'da virus olayının olduğu ve Linux'de olmadığı gibi.

edipçiftçiye

o bilmediğin açıkları söylede bizde bilelim.herkes kendi uzmanlık alanında konuşursa daha isabetli olur.aynen senin ip'den oturduğun yerin adresinin tespit edildiği ve bilgisayarının robot pc olduğu gibi...

linux'ta virüs olmamasını az kullanılıyor olmasına bağlayan "uzman"(!) arkadaşların dikkatine...

linux bir unix benzeri sistem olduğu için daha en başından beri güvenlik ön planda tutulmuştur. bir kere "root" yani yönetici olmayan kullanıcı linuxta /home/KULLANICIADI dizini dışında hiç bir dizine dosya yazma hakkına sahip değildir ve hatta istenirse o dizinlerdeki dosyaları okuması bile engellenebilir. bu yüzden her isteyen istediği anda linux sistemlerine program kuramaz... windoze sistemlerinin güvensizliği, vista'ya kadar her önüne gelenin zaten win32 klasörüne elini kolunu sallaya sallaya girebiliyor olmasından kaynaklanmıştır. virüsler bir kollarını win32 klasörüne sokarak kendilerini sürekli çalışır kılarlar. ayrıca linux sistemleri açık kaynaklı olduğu için yönetici tarafından uyarlamalar yapılarak, bir dağıtıma girmesi mümkün olan bir düşman yazılımın uyarlama yapılmış bilgisayara girmesi de engellenebilir. lütfen en az 1-2 yıl bolca linux kullanın ve ondan sonra bunu konuşun.

sayın "Bugün 12:23" yerimin tespit edilmesi gibi bir korkum yok ve pc' me gelince; üzgünüm ama "robot pc" omasına imkan yok, eğer bu kadar emin isen burada benim oturduğum şehri ve semti, hatta adresimi bile vereblirsin...

ben senin gibi "ziyaretçi" isminin arkasına saklanarak ona buna desteksiz sallayan biri değilim kusura bakma...

yazan benim gerçek ismim, ya senin ki...???

eğerk kaale alınmak istiyorsan kişilere önce gerçek isminle yazacaksın, yoksa sadece yorumunu yaz git...!!!

bir daha sana cevap yazmayacağım "BAY HİÇ"

INTEL PC - NVIDIA - IBM VE MICROSOFT EN İYİSİDİR, GERİSİ BUHAR VE SU BİRİKİNTİSİNDEN BAŞKA BİRŞEY DEĞİLLER...!!!

saygılar

arkadaslar herkes bir tarayici yada isletim sistemini kotulemek veya ovmek istemis.aslinda hepsinin ayri bir guzelligi ve kusuru var.kusursuz isletim sistemi veya tarayici yoktur.hacker larin yapamayacagi hicbirsey yoktur.cunku hersey kodlara baglidir.cozulmesi imkansiz kodlamada su an evrende yoktur.aciklar hep olacaktir.onemli olan o urunun sahipleri hizli ve saglam guncellemelerle kullanicilarinin guvenligini saglayabiliyor mu mesele budur.kiminin acigi cok kiminin az.sonucta iyi olan hep kazanir.iyi olani secmekten baska care yok.

ayrica bende bir ubuntu kullanicisiyim uc yildir laptopumda xp ve ubuntuyu dual boot olarak kullaniyorum.linux su an az kullanildigi icin virus uretecileri fazla uzerinde durmuyorlar ve viruslerin yuzde 95i windows sistemine gore uretiliyor.internete baglanan pc lerin yude 95 veya daha fazlasi windows tabanlidir.yoksa adamlar niye linuxla ugrassinlar.hepsinin ayri bir menfaati var bu iste.menfaati olmayanla niye zaman para guc kaybetsin.on yil sonra linux yayginlasinca goreceksiniz virusleri linuxta.tabi linuxun windowstan biraz daha guvenli bir sistemi var ama imkansiz degil.

Ben Edip Çiftçi'nin hiç bir yorumuna katılmıyorum ve onun yazdıklarını okuyunca tüylerim resmen diken diken oluyor.

Yalnız bir konuda Edip Çiftçi'yi çok takdir ediyorum, hem duygularını vererek düşündüklerini yazıyor, bu hoşumuza gitmiyor ama kişilerle asla uğraşmıyor, dikkat edin yalnızca beğenmediği ya da çok sevdiği Microsoft'a rakip olabilecek ürünlere karşı çok acımasız....

Dozajı biraz kaçırabiliyor, Windows haberlerine değil, rakip haberlerine yazıyor. Mizah yapıyor da olabilir...Ön yargılı olmayalım derim.

Ya bana bakın. Chip diyorki " Bu makalemizde tartışmaları bir kenara bırakıp hep birlikte Firefox'u nasıl güçlendiririz, rakip tarayıcıların en iyi özelliklerini nasıl Firefox'a ekleriz hep birlikte keşfedeceğiz."

Niye gereksiz tartışma yapıyorsunuz. İsteyen istediğini kullanır kime ne. Ne hoşuna giderse onu kullan. Artık bu tip tartışmalardan gına geldi. Sayın chip yönetimi bu gereksiz tartışmalara karşı sıkı bir önlem almalısınız.

bende isterim ki çok iyi programlar üretilsin ve bizlerde kullanalım hemde ucuza ve kimse "tekel olamasın"...!!!

ama maalesef kişiler veya kurumlar program yazarken ve piyasaya sürerken gereken hassasiyeti göstermiyorlar, ve bu sonuçta biz son kullanıcıların "kaz gibi yolunması" ANLAMINA GELİYOR Kİ buna ben dayanamyorum...!!!

neden MICROSOFT' bu kadar seviyorum...!!!...???
ÇÜNKİ işlerini hakikaten iyi yapıyorlar ve WINDOWS her ihtiyaca cevap verecek şekilde "kolaylıklar diyarı" olarak üretilmiş...

ayrıca bu kurum teknolojisiyle yarışıyor ve ortaya "NATAL" projesi gibi muhteşem yenilikler çıkartıyor vede bu yenilikler boş işler değil...

ama opera ve mozilla etrafta boş boş ve hileli haberler yapıp mahkemelerde teknolojinin önünü kapatıyorlar, bu yapılan bütün insanlığa büyük bir düşmanlıktır...!!!

MORTİRİK mozilla yöneticileri her gece başka bir hatunla - barlarda diskolarda, sizler de gece gündüz firefox kurun, eklenti arayın bulursanız kurun hata verince bekleyin, ama onlar beklemiyorlar ve her gece rengine göre dizinledikleri hatunları programlıyorlar...!!!

hemde ortaya bol kepçe hatalara dol bir yazılım çıkartıyorlar (gayet normal).

peki size sorarım :
gecenin bir yarısında görev aşkının verdiği sorumlulukla beni evimden arayan MICROSOFT YETKİLİSİ daha önce anlattığı yöntemlere istinaden "sonuç nasıl oldu virüsü temizleyebildiniz mi..." diyor ve daha da yardımcı olmaya çalışıyor...!!!

peki bunu benim giriş seviyesi dizüstü bilgisayarımda oem gelen VISTA STARTER için yaptığını biliyormuydunuz...???

mortizilla tilkisi sizi kaç defa aradı da destek verdi...???
YAHU ONUN ormanına gitseniz onu gene bulamazsınız, bulsanızda dönüp yüzünüze bakmaz...!!!

siz Windows' lara istediğinizi kuruyorsunuz ve çalıştırıyorsunuz, hatta para bile kazanıyoruz değil mi...???

ben kişi ve kurumların ceplerini doldurmak pahasına teknolojiye vurdukları darbelerden şikayetçiyim, YA SİZ...!!!...???

ve sadece şikayetçi de olmayacağım, çözümün bir parçası olmak durumundayım, YA SİZ...!!!...???

ati ekran kartı yüzünden işten atılan grafiker arkadaşlarım oldu geçmişte ve hiçbir suçları da yoktu...!!! --- ben farkına varabildiklerimi kurtardım ve yanlış anlamaları elden geldiğince düzelttim... SONRA DA bütün makinaların ekran kartlarını NVIDIA yaptım ve probemlerimiz tamamiyle çözüldü...!!! (olayların detaylarını sormayın zaten uzun yazdım)

daha bir süü örnek verebilirim, geçmiş yorumarımda da mevcut...

amd unutmayın ki son kozlarını oynuyor, kriz zamanı bu kadar çok yükleniyor millete kartları satılsın diye, çünki çok büyük bir nakit ve kredi sıkntısı içerisinde, ama sırf bu durumda diye millete eksik teknolojili dandik kartları satmasını da doğru bulmuyorum, kimse kusura bakmasın...!!!

INTEL PC hayatımla - NVIDIA görselimle - IBM muhteşemliği - MICROSOFT ailesinde birlikteliğin mutluluğunu herkese dilerim...

saygılarımla...

Mozilla'dan beni kimse gecenin bir yarısı aramadı... Sorun yaşamadım ki!!!
M$'tan ararlar tabii... tamamen duygusal!!!
ancak şu var, açık kaynaklı yazılımda teknik destek için bir şirkete muhtaç değilsiniz, yerel bir kurum/şirket de destek verebilir (özellikle Avrupa ve ABD'de bu çok mümkün, bizde çok gelişmedi) hatta programcılıktan iyi anlıyorsanız kendiniz de halledebilirsiniz...

bu arada 3 yıldır ubuntu kullanan arkadaşa...
arkadaşım merak etme M$ Linux'u kendine ciddi bir rakip olarak görüyor sizin amaan kaç kişi kullanır Linux'u demenizin aksine, sürekli Linux aleyhinde kampanyalar düzenliyor, davalar açıyor... ellerinden gelse tüm Linux makinelerini göçertecek hackerlar tutar virüsler yazdırırlar

Okuyorumda ne saçma sapan, gereksiz, insanların gözünü boyuyacak laflar kullanarak yok inteli öven, yok amd yi öven, yok açık kaynağı öven, saçma sapan yorumlar var. Madem herkes kendine niçin bu kadar hırpalanıyorsunuz ? Demekki birileri bu işten bir şey kazanıyor. Ama acıyorum! Acıyorum çünkü açık kaynağın gücünü görebiliyor fakat sırf para uğruna onu ezmeye çalışıyorsunuz. Madem MS en iyisini yapıyor o zaman kodlarını neden açmıyor. Neden herkesin güvenini kazanmıyor ? Şimdi diyeceksinizki başkası alıp aynısnı yazmasın diye. Evet!b ama şöyle bir durum var: Eğer en iyisini yapacağını düşünürsen zaten her zaman seninkisi kullanılacaktır. Akıl var mantık var bunlar boş işler. Yazılım dünyası özgür yazılım ile gelişir. MS iyi birşey bile yapsa (veya apple veya diğer kapalı kaynak yazılım firmaları) bunlar sadece o şirket içinde kalır kimseye bir faydası olmaz. Oysa açık kaynakta kodları tüm dünyaya verilmek zorundadır (lisan icabı). Herkes yararlanır. Herkes kendine göre uyarlar. Tüm dünya gelişir. Sadece bir şirket değil. MS nin pazar payının yüksek olmasının sebebi ticareti iyi becermeleridir. Zaten süper bilgisyarlarda ve serverlardaki linux üstünlüğü önemlidir. Yoksa ben napıyım yoldan geçen insnaların ne kullandığını. Bu neyi gösterir ki ? Linuxun daha iyi olduğunu her türlü gösterebiliriz. Bazı konularda ms ve apple programları daha hızlı çalışır onunda sebebi: esnek olmamalarıdır. Hangi sisteme farklı masaüstü yöneticisi yükleyip hiç yeniden başlatmadan diğer masaüstüne geçiş yapabilirsiniz ? :) Hangi sistem hem robotlarda hem fotomakinelerinde, playsatationlarda, cplerde, maclerde, ceptellerde vs çalışabiliyor ? Hangi sistemde 5 sene önce aldığım anakartla hediye gelene ekran kartı ile masaüstünü 3 boyutlu yapabiliyorsunuz benime evimdeki gibi, hangi sistemde istediğiniz kadarprogram yüklüyorsunuz sistem sadece o programlar kullanıldığı sürece şişmiyor, hangi sistemi alıp live cd de kullanabiliyorsunuz, hangi sistemde herşeyin bir alternatifi olması mümkün kılınıyor, hangi sistemde dosyalar hdd ye birleşmiş vaziyette en az ntfs hızında kopyalanabiliyor, hangi sistemde tüm programlar birbirinden bağımsız çalışabiliyor, hangi istemde masaüstünüzü artık yeter bu kadar ayrıntı dedirtecek kadar kişiselleştirebiliyorsunuz? Sadece Linuxta. Linuxun şu anda pazar payı çok az olduğu için iyi destek veremiyor bu bir gerçek ama diğer kapalı kaynak firmar olmasa zorunlu olarak linuxun pazar payı artacak o zaman linuxu son kullancıya hitpa eden yazılımlar çıkacak. O zaman gelin tartışalım. Sonuç olarak:
Lİnux daha iyidir, ama yazılım firmaları üstüne program yazmadıkları için kullanılmaması çok doğaldır. Windows ve apple sistemleri kötüdür ama pazar payını ele geçirdikleri için yazılım firmaları onlara göre program tasarlar ve onları bu yüzden kullanma zorunluluğumuz vardır. Bu kadar basit.
Yıllardır aynı ve boş muhabbetler. Herkes kendi çıkarı için yorum yazar veya duymadan bilmeden yorum yazar. Ne boş adamlarsınız! İşinizi biraz para için memfaatiniz için değilde birazcık ta zevk alarak yapmayı deneyin. Linux kullanırkenki zevki ms de alıyorum diyene de zaten hiç diyecek lafım yok. İnsanlar linux yüklüyor sürücülerim tanınmadı diyor napıyım linux kötü işte... Bu şekilde bir mantıkla hiçbir yere varamazsınız. Linux drivlerleri otomatik tanır. İtsediğiniz kadarsürücü olsun sistem ağırlaşmaz. Bu da güzel başka bir yanıdır. Ama windows hiç tanıyamaz sürücüleri ama donanım firmaları onlara exe olarak sürücüleri extradan tanıtmak için kendilerini hırpalardar diye Windows daha iyi diyorsanzı size sadecegülerim! Bu windowsun iyi değil ancak pazar payının büyük olduğunu gösterir. Linuxa program sürücü yazsalar tek tıklamada yüklersiniz. Deb paketi indirin bakalım Ubuntuya kurun. Saece dosyası açık ve kur tuşuna tıklamanız yeterli :) Ama program firmalarının deb paket yapamamsı linuxun kötü olduğu anlamına gelmez. Lütfen biraz akıllı ve mantıklı düşünelim! Firefoxa gelince Firefox saf hali ile gelir. Linuxun dünyasında herşey böyledir. yüklersin ve ve daha sonra kendine göre uyarlarsın yani eklentilerini kurarsın. Alternatifler olmadan linux gelişemez bunu unutmayın.Ama şunu söyliyim linux ortamında sorunsuz çalışan 5-6 tarayıcı vardır yükle hepsini (nasılsa sistem yükledikçe şişmiyor ) kur eklentileri her birine ayarla kendine göre her türlü sistemi kullanırsın kısacası. Yeterki iste! Zaten şua dna diğer tarayıcıların artan pazra payı onalrı da korkutmuş durumda. Bu yüzden gellişimi hzılanacaktır. Üstelik nedendir söylemek istemiyorum ama kapalı kaynak olan adobe flashsız sitelerde hzılı çalışıyor çok ilginç. nedenini sizin mantığınıza bırakıyorum. Şunu da ekliyim linuxtaki firefox her türlü windowstakinden daha kararlı ve hızlı çalışıyor. Bne linuxta yıllardır sorunla kaşılaşmadım 12 eklenti kullanıyorum. Sistemim 512 rami var çok fazla değil herlade. Windows vistada masaüstünde hala görselliğinin bir fakrını bulmaya çalıştığım aeroyu devreye sokmak için kaç GB isteniyordu biri yazsın ya unumuşum da ?

Ay bana neler oluyor böyle üçüncü defa oluyor artık Edip Çiftçi'ye aynen yine katılıyorum....

Hangisini seçeceğine güvenemeyeceğiniz ve her gün kontrol etmeniz gereken eklentiler çöplüğü Mozilla Firefox...

Ucube eklentiler gecekondu gökdeleni Mozilla Firefox...

Ya ben IE8'de bile tüm eklentileri kaldırıyorum, devre dışı bırakıyorum, Firefox'ta niye eklenti arayacağım. Ya bir eklenti bilgisayarıma zarar verirse, sonradan ortaya çıkarsa ne olacak...

O kadar eklentiyle Firefox nasıl çalışacak?

Geöin bunları ürün geliştirmesi böyle olmaz, Mozilla yanlşış yoldadır.

Firefox'u bırakıyorum ve Opera'yı deneyeceğim. Böyle saçmalıklarla uğraşacak zamanımn yok benim. Benim zamanım değerli...

Ha bir de Edip Çiftçi'nin değerini de yakında anlarsınız, ben onun her düşüncesine tabii ki katılmıyorum ama dikkat ettiniz mi hiç acaba, o kişilerle değil, kötü ürünlerle biraz kantarın topuzunu kaçırarak uğraşıyor, bu yüzden bazen tepki toplayabiliyor.

Herkese saygılar...

Eklenti indirirken Firefox "bilgisayarına zarar verirse ben karışmam, sen sorumlusun" diyor.

İndirdiğim yer kendi sitesi, ama sorumlu değilmiş.

Yazan da sorumlu değil.

Ben sorumşuymuşum.

Tabii ki hiç bir eklentisini kabul etmiyorum ve indirmiyorum.

Siz bugüne kadar böyle gülünç hiç böyle bir ürün duydunuz mu?

Fierfox'un yayınlayıp da sorumluluğunu reddettiği hiç bir eklentisi ile öğünmeye hakkı yoktur.

Tam tersine utanması gerekir.

Firefox eklentileri ile vardır. Bunun neresi kötü. Mesela benim opera kullanmamamın tek sebebi bir sürü hiç kullanmadığım boş özelliklerinin olması. Menüler bana firefoxa nazaran daha karışık geliyor. Oysa firefox sade hali ile geliyor isteyen üzerine istediğini keliyor. İşte özgür yazılımın farkı burdadır. Üstelik ben olmazsa olmaz diğer tarayıcılarda karşılığını hiç bulamadığım 12-15 tane eklenti kullanıyorum. Henüz hiçbir sorun ile karşılaşmadım. Çökme yaşamadım. Bir kere olsun liste yaptım her formattan sora o listeye baka baka resmi sietsinden hepsini kurmam 5 dk mi almıyor. 512 ramimle gayet ama gayet rahat firefoxun son karalı sürümün flash player son versiyonla kullanabiliyorum. Eklentiler olmazsa olmaz benim için . Peki firefox olmasa ne yapacağım ? Biri onuda açıklasın. Üstelik firefoxun türevleri de vardır gayet iyi çalışıyorlar. Onları da deneyebilirsiniz.

Sevgili arkadaşım, ben Firefox düşmanı değilim, çok uzun süredir kullanıyorum, ama RAM kullanımını düşüren eklenti haberi beni çileden çıkardı. İyi bir tarayıcı olsa idi bu kendi özelliği olurdu, joseph'in, david'in sorumluluğu Firefox tarafından reddedilen, sorumluluğu kabul edilmeyen UFO gibi eklentisi değil... Bu önemli bir konu değil mi?

pis tilkiyi hızlandırmanın bir yolu var;
kuyruğunun altına, başladığı yere neft yağı sürün bakın nasıl da hızlanıyor...:D)

saygılar...

Kardşeiş öncelikle o eklenti, henzü yapım aşamasında eminimki tam oturduğu sürece firefoxta kendine zorunlu olarak entgre edecektir (ki bence hiçbir zman tam oturmayacak çünkü olsaydı zaten kodları açık olan ekletileri zaten kendileri yararlanıp kullanırlardı :) - veya zaten öyle olacak) .
Sorumluluk meselesi ise çok normal. Kaç tane eklenti var hepsi ile ilgilenilemez. Ama başlıcalarına (en sık kullanılanlarına veya en çok terchi edilenlere) zaten muhakkak destek vardır.

edip bey gercek yazılımcılar oalrak (sertıfıkalı mıcrosofttan ) sadece okurken gulduk

MS den sertefikalı olunca gerçek yazılımcı mı olunuyor acaba gerçekten merak konusu oldu şimdi. Ne demek yani gerçek yazılımcılar MS den sertefikalı olarak gerçeksiniz. Diğer sertefikasızlar hayal mahsulu mu?

Sen de yorum yaz