Pahalı ya da ekonomik: İşte upgrade rehberi

PC'nizin yaşlı donanımı "benden bu kadar" mı diyor? Öyleyse şimdi zaman upgrade zamanı...

Ekran kartı, bir oyun bilgisayarının kalbi...

Ekran kartı, bir oyun bilgisayarının kalbi...
Upgrade: En iyiyi alıp 5 Sene dokunmadan kullanmak mı? İki sene ortalamayla idare etmek mi?

Oyuncular için en önemli parça budur. Senelerce satıcılar işlemciyi pazarlayıp durdu ancak biliyoruz ki oyun performansının temeli ekran kartıdır. Sistemin kalan bileşenleri ortalamanın üzerindeyse, ekran kartına para akıtarak çok daha yüksek güçlü bir oyun bilgisayarı oluşturmak mümkündür. Ekran kartında dikkat edilecek nokta ve ezberinizi bozmanız gereken konu, ekran kartının gücünü bellek miktarı veya sadece tek bir özelliği ile, ismi ile ölçemeyeceğinizdir.

Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait. Şu sıralar Nvidia olan çekirdekler üzerinde çalışırken, AMD üst düzey çözümler için çok GPU'lu seçeneklere yöneldi ve başarılı oldu. Elbette bu başarı sürecek mi birlikte göreceğiz.

Günümüzde ekran kartlarını zorlayan unsurlardan biri de gittikçe büyüyen ekran boyutları ve artan çözünürlükler oldu. Çoğu ekran kartı 22 inç monitörlerde çok iyi performans sunuyor ancak bundan daha büyük ekranlarda, ekran kartınızın da gerçekten daha güçlü olması gerekiyor.

Hesaplı gitmek zorundaysanız, ekran kartınızdan oyunlarda iyi performans almak için 22 inç ekranın üzerine çıkmayın.

GeForce GTX 275 ekran kartı 24 inç bir ekranda ve en yüksek çözünürlükte 60fps verebiliyor. Ancak gün geçtikçe çıkan oyunların daha fazla sistem kaynağı gerektireceğini göz ardı etmemelisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

msi 770-c45 anakart amd955 be 3,2 işlemci sapphire 4830 1gb ekran kartı 3gb ddr3 bellek 1,5tb+250 gb seagate harddisk gigabyte 550w power supply 2 adet dvd rw kart okuyucu 19 inch samsung monitör nasıl sistem

wouu manyak sistem :D

Çok iyi bir makale olmuş tebrikler.
Ama süper sistem gerçekten çok pahallı maal oluyor. Eğer çok sağlam bir maaşınız varsa ve teknoloji manyağıysanız süper seçenek olan parçaları toplayabilir hatta daha iyisini bile yapabilirsiniz. Ancak ekonomik seçenek bile baya pahallıya geliyor. Bence önemli olan tek marka pc alan arkadaşları uyarmaktır çünkü parçaların kalitesine değil marka adına para veriyorlar kesinlikle bundan uzak durulması gerek. Bu yazıda kendi parçalarını toplamakta zorluk çeken arkadaşlara iyi bir rehber olur diye düşünüyorum.

eskiden hatırlarım power supply listede olmazdı artık oda listelere girer olmuş :) yakında kasanın vidalarınında performansa etkisi olursa hiç şaşırmicam :)

Power supply'nin etkisi var atabiki ama eskiden hiç koymazlardı :) Artık kasaların şeklinide koyacaklar :) Çok yakında.. :)

"Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait."

amd phenom x4 950 be iyi işlemci fiyat/performans olarak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir