Pahalı ya da ekonomik: İşte upgrade rehberi

PC'nizin yaşlı donanımı "benden bu kadar" mı diyor? Öyleyse şimdi zaman upgrade zamanı...

Güç kaynakları

Güç kaynakları
Upgrade: En iyiyi alıp 5 Sene dokunmadan kullanmak mı? İki sene ortalamayla idare etmek mi?

İşlemciler daha verimli hale geldi ama performans isteyenlerin elektriğe kıyması gerekiyor. Güçlü bir işlemci, güçlü bir ekran kartı ve çok hızlı RAM'ler ve hatta hız aşırtma demek, büyük güç ihtiyacı demek. Bilgisayarınıza taktığınız birden çok sabit diskin de istikrarlı çalışmak için iyi bir güç kaynağına ihtiyacı var. Güç kaynağı sisteminizin istikrarlı çalışmasını istiyorsanız, saçma sapan ve sebebi anlaşılamayan sorunlar istemiyorsanız pek cimri olmamanız gereken bir parça.

Artık 300W güç kaynaklarının yeterli olduğu günlerde değiliz. Çevre için çok endişelenen olduğunu sanmasak da güç kaynaklarının verimliliğinin yüzde 80'in üzerine çıkmış olması sevindirici bir haber.

Bir güç kaynağı alırken yaşayacağınız en büyük sorun sisteminiz için seçtiğiniz parçaların harcayacağı güç miktarını bilemediğiniz için ihtiyacınızı belirleyememektir. Bu kadar güç yeter dersiniz ve yetmeyebilir. Sisteminizdeki bir parçayı değiştirmeniz durumunda daha fazla güç çeken bir parça takmış olabileceğinizi göz ardı etmeyin.

Peki nasıl hesaplarsınız? İşte kolay yolu www.corsair.com/psufinder ve işte zor yolu http://www.extreme.outervision.com. Ölçümden sonra üstüne gelecek güncellemeler için 50 veya 100W'lık bir ihtiyat koymayı unutmayın ve buna göre alışveriş yapın.

Süper: Hesaplamakla uğraşmak istemiyorsanız Thermaltake Thoughpower 1,500W PSU ile bilgisayarınıza soba bile taksanız güç sıkıntısı çekmeyeceğinize emin olabilirsiniz. (Sakın soba takmayın!)
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Ekonomik:
Gerçekçi olursak 500W'lık bir güç kaynağı yeter de artar bile. Paranıza değecek bir özellik güç kaynağının sessiz çalışması olacaktır. İşte bu yüzen OCZ StealthXStream 500W Silent oldukça uygun bir seçenek.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Alternatif: Uzun vadede elektrik faturasından tasarruf etmek istiyorsanız yüzde 90'dan daha yüksek verim sunan güç kaynaklarını beklemelisiniz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

msi 770-c45 anakart amd955 be 3,2 işlemci sapphire 4830 1gb ekran kartı 3gb ddr3 bellek 1,5tb+250 gb seagate harddisk gigabyte 550w power supply 2 adet dvd rw kart okuyucu 19 inch samsung monitör nasıl sistem

wouu manyak sistem :D

Çok iyi bir makale olmuş tebrikler.
Ama süper sistem gerçekten çok pahallı maal oluyor. Eğer çok sağlam bir maaşınız varsa ve teknoloji manyağıysanız süper seçenek olan parçaları toplayabilir hatta daha iyisini bile yapabilirsiniz. Ancak ekonomik seçenek bile baya pahallıya geliyor. Bence önemli olan tek marka pc alan arkadaşları uyarmaktır çünkü parçaların kalitesine değil marka adına para veriyorlar kesinlikle bundan uzak durulması gerek. Bu yazıda kendi parçalarını toplamakta zorluk çeken arkadaşlara iyi bir rehber olur diye düşünüyorum.

eskiden hatırlarım power supply listede olmazdı artık oda listelere girer olmuş :) yakında kasanın vidalarınında performansa etkisi olursa hiç şaşırmicam :)

Power supply'nin etkisi var atabiki ama eskiden hiç koymazlardı :) Artık kasaların şeklinide koyacaklar :) Çok yakında.. :)

"Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait."

amd phenom x4 950 be iyi işlemci fiyat/performans olarak

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir