Pahalı ya da ekonomik: İşte upgrade rehberi

PC'nizin yaşlı donanımı "benden bu kadar" mı diyor? Öyleyse şimdi zaman upgrade zamanı...

Uç noktada bir sistem veya ekonomik bir alternatif

Uç noktada bir sistem veya ekonomik bir alternatif
Upgrade: En iyiyi alıp 5 Sene dokunmadan kullanmak mı? İki sene ortalamayla idare etmek mi?

Anakart satın alırken kullanmayı düşündüğünüz özelliklerin, mesela FireWire çıkışının olmasına dikkat edin. Ancak tek bir özellik için de çok daha pahalı bir anakart almak yerine ek bir PCI FireWire kartı alabileceğinizi de unutmayın. Aynı şey ses kartı için de geçerli. Kaliteli bir ses kartı pahalı da olsa, tek zayıflığı ses çipi olan ama kalan özellikleri ve fiyatı iyi olan bir anakartı bu şekilde dengelemek çok daha iyi bir fiyat performans sunabilir.

Yine önemli kararlardan biri de ekran kartı seçiminizle ilgili. Nvidia SLI ya da ATI CrossFire kullanmaya, yani birden fazla ekran kartı takmaya niyetliyseniz, anakartınızın da bunu desteklemesi gerekiyor.

Süper: Fazla düşünmeden bütün özelliklere sahip olmak istiyorsanız Gigabyte GA-EX58-Extreme, FireWire, HD Audio ve 24GB'a kadar DDR3 RAM desteğiyle aradığınız anakart.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Ekonomik: AMD's Phenom II işlemciler DDR3 bellek desteklese de fiyat performans açısından DDR2 gönül rahatlığıyla seçilebilir. Asus M4A78 bütçeye uygun bir seçenek.
Detaylar ve fiyat için buraya tıklayın

Alternatif: Core i5 çıktı ve şimdi ortalama fiyatta ve güçlü yeni anakart modelleri gelecek.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

msi 770-c45 anakart amd955 be 3,2 işlemci sapphire 4830 1gb ekran kartı 3gb ddr3 bellek 1,5tb+250 gb seagate harddisk gigabyte 550w power supply 2 adet dvd rw kart okuyucu 19 inch samsung monitör nasıl sistem

wouu manyak sistem :D

Çok iyi bir makale olmuş tebrikler.
Ama süper sistem gerçekten çok pahallı maal oluyor. Eğer çok sağlam bir maaşınız varsa ve teknoloji manyağıysanız süper seçenek olan parçaları toplayabilir hatta daha iyisini bile yapabilirsiniz. Ancak ekonomik seçenek bile baya pahallıya geliyor. Bence önemli olan tek marka pc alan arkadaşları uyarmaktır çünkü parçaların kalitesine değil marka adına para veriyorlar kesinlikle bundan uzak durulması gerek. Bu yazıda kendi parçalarını toplamakta zorluk çeken arkadaşlara iyi bir rehber olur diye düşünüyorum.

eskiden hatırlarım power supply listede olmazdı artık oda listelere girer olmuş :) yakında kasanın vidalarınında performansa etkisi olursa hiç şaşırmicam :)

Power supply'nin etkisi var atabiki ama eskiden hiç koymazlardı :) Artık kasaların şeklinide koyacaklar :) Çok yakında.. :)

"Bir zamanlar kral Nvidia'ydı. Hala çok iyi modelleri olsa da taht bugün AMD'nin sahip olduğu ATI'ye ait."

amd phenom x4 950 be iyi işlemci fiyat/performans olarak

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir