CHIP Online'dan A'dan Z'ye USB 3.0 rehberi

CHIP Online yeni USB standardını didik didik etti, tüm detayları ortaya döktü...

Yeni standarda geçiş ne kadar rahat olacak?

Yeni standarda geçiş ne kadar rahat olacak?
İlk USb 3.0 kontrol çipini NEC yaptı

NEC geçtiğimiz Mayıs ayında dünyanın ilk USB 3.0 destekli kontrol çipini duyurmuştu. µPD720200 en son USB 3.0 standartlarını içeren ve eski standartlarla uyumlu olan bir modeldi. Intel'in eXtensible Host Controller Interface (xHCI) yapısı üzerine kurulu.

Bir santimetrekare alana sahip çip, bilgisayarın PCI Express bağlantısına takılıyor. NEC şu sıralar seri imalata geçeceğinden daha sene bitmeden USB 3.0 destekli bilgisayarlar görebileceğiz. Üzücü haber ise USB 3.0 destekleyip bu hızdan faydalanabilecek bir donanımın henüz ortada olmaması.

USB 3.0'a geçişin en güzel yanlarından biri USB 1.1'den USB 2.0'a geçiş kadar ağrısız ve zahmetsiz olacak olması. Bu geçişte teknik bir sorun pek yaşanmamıştı. Ancak insanlar USB 2.0 ürünler seçeceklerine "Nasıl olsa USB" diyerek dikkatsizce USB 1.1 ürünler almıştı. Tüketicilerin ülkemizi teknoloji çöplüğüne çevirmemesi çok önemli. Bu yüzden USB 3.0 destekleyen ürünler yaygınlaştığı zaman bunları tercih etmeye dikkat edin. USB 2.0 elbette kötü değil ama yeni standartla aralarında dağlar kadar hız farkı olacağını görüyorsunuz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

iyimiş. ama daha gelmesi çok uzun sürer.

Öncelikle yazı çok güzel olmuş ChipOnline' a teşekkürler. Burada dikkatinizi çekmek istediğim konu ChipOnline'nın yapması gerekenin bu olduğudur.
İnanın gün içerisinde ChipOnline'dan gelen 10 haberin 9 u magazin veya geyik üzerine kurulu. Elbette arada konu dışı, sosyal veya eğelenceli haberler de görmekte fayda var ancak çoğunluk bu tip haberler değil bilişim ağırlıklı gerçekten haber niteliği taşıyan yazılar olmalıdır. En azından benim düşüncem budur.
Okuduğunuz için teşekkür ederim.

şu soketlerin standartını biraz ufaltsalardı laptoplarda yerden tasarruf edip soket sayısı artardı. soketler artık takoz gibi ve öylekii bazı cihazlar soketinden küçük :)

gelmesi 2010 ama fiyatları uçuk olmasa alınabilir.

Usb yi hiç sevmesemde pc bileşenleri içinde versiyonlar arası bariz en fazla performans farkı hep usb de oluyor.

ee laptoplarda usb 2.0 dan 3.0 geçebilecek mi

yav artık çıkarın 2.0, 3.0 ne bu usb.bi kablo mesafesine ışık hızı ile gitmemiz lazım.optik çıkış yapıp ışık hızına geçelim.hadi yavvvv.yoksa teknolojinizmi yetmiyor.hani çok iyiydi ışık hızına geçcek millet biz halen telle melle uraşıyoz.niye son teknoloji en son biz ulaşabiliyoruz onun içinmi?

inş. masaüstü pc lere usb 3.0 slotlarını takmak için PCI kartlar yapılır

USB 3.0 gelcek diye harici hdd bile almadım :) 1TB'lık normal sabit disk aldım USB 3 çıktığında %100 ihtimalle USB 3 destekli HDD kutularıda piyasaya çıkar. Onlardan alcam. Bu USB 3 süper bişey olacak HDMI kablonun yerine bile geçer.

herşey iyi güzel hızlı falan ama bu usb3 konnektorları biraz fazla mı büyük yoksa....sonuçta artık cepler yavaş yavaş bazı kişiler için bilgisayarların yerlerini almaya başlıyor ve usb ile cep gibi 2 pratik cihazın birleşmesi eninde sonunda olabilecek birşey gibi duruyor...ama bu kadar konnektorla nasıl olur orası biraz...neyse en azından hızlı...

isterse 4.0 çıksın kingston gibi şirketler 10 mb yazma hızlı flaş bellekler sattığı sürece bir işimize yaramaz 5gbps

Usb 3.0 ile usb den kaliteli ekran kartı artık hayal değil :D

birde şunun cevabını versinler bakayım hangi işletim sistemi desteklemiyor. İpucu çoğunluğun kullandığı OS

bence chip editörlerinin dikkatine; son sayfada yanlış bilgi veriyorsunuz çünkü Linux kernel'in şu anda usb 3.0 desteği var ve intel tarafından da bu konuda tam destek veriliyor. Ayrıca Microsoft şu anda windows 7 için usb 3.0 desteği vermeyecek çünkü planları bir sonraki işletim sistemi için olacak yoksa adamlar nasıl para kazanacak. Microsoft bir sonraki işletim sisteminde Linux kernel kullanım kararı alacak galiba :)

Linux Usb 3.0 desteği veren ilk işletim sistemi oldu bile. http://sarah.thesharps.us/ bu adreste sürücüleri yazan hanımefendinin blogunu takip edebilirsiniz.

piyasadaki dahili hdd lerden en hizli olani bile saniyede 150 MB kopyalama hizi varken,sanki usb 3.0 da flash disklerle saniyede 5GB veri aktarabilecekmisiz gibi bir anlatim var yazida.cok yanlis.gelecege donuk bir teknoloji usb 3.0 ama 10 senesi var saniyede 5GB aktarim yapan diskler gorebilmek icin.

Yorumculara görüşlerini paylaştıkları için teşekkür ederim. Bazı yorumlarda yazıda yanlışlık olduğu belirtilmiş. Yorumlarda verilen bağlantı ve yapılan bilgi güncellemeleri elbette yararlı ancak yazıda yanlışlık yok. Linux desteğinin henüz geliştirilmekte olduğunu yazmamın birinci sebebi yazıyı 5 Temmuz'da yazmış olmam ve 8 Temmuz'da yayınlanması. Blog'u verilen hanım da ayın 7'sinde yakında geliyor demiş. Bu yüzden 8'inde değiştirme ihtiyacı hissetmedim. İkinci sebep ise ayın 9'unda ise kod çalışıyor ancak alıp kendiniz yaparsanız çalışıyor demiş. Linux dağıtımında kernel'e eklenmesini beklemeniz gerekli demiş. İşte bu yüzden resmi Linux USB 3.0 desteği olarak belirtmedim. Bu tür güncellemeleri yeni bir Linux sürümünün haberinde toplu şekilde sunmanın daha ilgi çekici olacağını düşünüyorum.
http://sarah.thesharps.us/ adresi zaten verilmiş, buyrun tekrar bakın.

"piyasadaki dahili hdd lerden en hizli olani bile saniyede 150 MB kopyalama hizi varken,sanki usb 3.0 da flash disklerle saniyede 5GB veri aktarabilecekmisiz gibi bir anlatim var yazida.cok yanlis.gelecege donuk bir teknoloji usb 3.0 ama 10 senesi var saniyede 5GB aktarim yapan diskler gorebilmek icin"

diyen arkadaşımız hesaplama hatası yapmış. Yazıda bahsedilen 5 Gb (gigbit) tir. 5 GB (gigibyte) değildir. 5gigbit ise 640 MB (megabyte) yapar. Yani USB 3 standartının bant genişliği, saniyede 640 MB.

Cihazlar 640 MB saniyede bir okuma yazma yapabilirmi tartışılır, ancak şu da biliniyorki SATA III veri yoluda 600 MB. Yani bir plakalardan oluşan mekanik aygıtlar için bu kadar bant genişliği ayrılmış. Oysa ramler gibi mekanik olmayan bileşenler için 640MB ayrılması bence çok doğal ve gerekli.

Unutulmamalı ki eskilerde kalan DDR 400 Mhz lik bir ram bile saniyede 3200 MB lık bir veri transferi sunabiliyor.

bu teknolojiyi 30 yildir ordular kullaniyo onlar simdi usb 7,5 kullaniyo sivillere daha anca 3,0 veriyolar 8 yil sonra bize 7,5 i vercekler ordular su anka icadlari olan scenic xV u kullanacaklar neler yapabildigini anlatsamda anlamazsiniz zaten daha cok geridesiniz

Evet ordular uzayı baştan sonra bile dolaştılar bize hala marsa gidecez diyolar. Ordular böyle ...

scenic xV diyen arkadaşa selamlar olsun hiç kimse merak edip bakmadı mı bu nedir ne değildir diye???? Ben baktım şayet ancak hiçbir şey bulamadım :D kendisi C.I.A mensubuysa ve ordan öğrendiyse vs vs lafım yok AMA DEĞİLSE SALLAMASIN BİLGİ KİRLİLİĞİ OLUŞTURMASIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ordular mı daha iyidi, CIA mı derken bence en iyisi "biz daha marsa gidecez, ordular böyle" en iyisiydi bence. Peki hard diskimizin hızı bu USB^ye yetişir mi, yoksa boşuna mı satın almış oluruz, fiyatı en az ve en öok ne kadardır, bilen varsa cevaplarsa sevinirim.

ASUS usb 3.0 sata3.0 teknlojisini üzerinde barındıran anakrtını tanıttı.
p6x premium du sanırım.
Yani usb hızlıyken hdd yavaş kalacak derdini ortadan kaldıracak.
çünkü 2side aynı hızlarda yani 600megabyte larda gezinecek(son hızda cihazlar olduğunu varsayarsak)

tühh artık laptopa bi USB 3.0 Hub alıcaz...

Süper ama bizim donanım nolacak komple anakartı değiştirmemizmi gerekecek yoksa usb portlarınımı...?

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir