A9'dan yeni tasarımı ile 2 kat performans!

Yeni yonga modeli ile akıllı telefonları uçurması beklenen A9'lar yakında piyasada!

A9'dan yeni tasarımı ile 2 kat performans!

Akıllı telefonlarda birden fazla işlemci kullanımını sağlayacak yeni ARM yongaları yakın zamanda iPhone ve Palm Pre'lere entegre edilebilir.

Günümüz telefonları neredeyse bilgisayar donanımlarına sahip ve gün geçtikçe gelişiyor.

"Çift çekirdekli A9 yongalar 2010 yılında yeni modellerde kullanılmaya hazır hale gelecek." sözleri ile akıllı telefonların gelişimini heyecanlı bir sürece sokan ARM Kablosuz Sistemler Yöneticisi James Bruce "A8'ler tek çekirdekli ama A9'lar çift çekirdek seçeneği ile akıllı telefonları aynı anda hızlı hale getirecekler." açıklamasında bulundu.

Üretiminin hızlı geçeceği öngörülen yeni yongaların seneye kullanıcılar tarafından kullanılacak olması cep telefonu piyasasında engellenemez bir ivmeye sebep olacak gibi görünüyor.

A8'ler 65 nanometre'lik işlemcilere sahipken A9'ların 45 nanometre'lik mimarisi ile daha hızlı ve daha fazla enerji tasarrufu sağlayacağı belirtiliyor. Bruce sözlerine "Daha fazla yükleme yapılabilecek yeni çift çekirdek yongaların daha fazla enerji harcaması olağan bir durum olacak, fakat günlük kullanımda enerji tasarrufunun faydalarını birinci elden görme imkanınız olacak" diye devam etti.

Eski tasarımlarla karşılaştırıldığında 2 kat daha fazla performans sağlaması öngörülen A9'ların yüksek çözünürlüklü videoların gösteriminde ise etkileyici bir performans sergileyeceği belirtiliyor.

Yaşar Tuna Zorlu

Okuyucu Yorumları

Toplam 5 Yorum

intel ve amd gibi tekelden bıkmıştık inşallah yeni bir hava katar işlemci piyasasına

ARM, Intel ya da AMD ile aynı kulvarda değil ki zaten. Mobil işlemcidir bu.

Cep telefonlarının işlemcisi bile çift çekirdekli nereye gidiyo bu teknoloji? O ha ya.

Akıllı cep telefonlerını kimseye tavsiye etmiyorum.Hem kullanışsız hem de güvenlik riski çok fazla.Onun yerine Acer One gibi sistemleri tavsiye ediyorum ama ne zaman ki akıllı cep telefonlarına Speech Recognizer eklenir yani o cihazlar örneğin ne zaman küçük bir mikrofona konuşarak mail yazdırılabilir hale gelir, işte o zaman o para verilir ve o tür cihazlar alınır.
Kısacası küçücük klavyesi olan bütün cihazlardan uzak durun.Onların yaptığı işi zaten 150-200 TLlik cep telefonları da yapmaktadır.Fors atma huyundan vazgeçin, paranızı biriktirin.:)

yakın bir gelecekte cepte gerçekten kaliteli görüntülerle 3d oyun oynamak mümkün olacak sanırım

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir