AB Intel'i suçladı, Intel ise AMD'yi...

Avrupa'nın tepesi Intel'i, Intel ise AMD'yi suçladı... İşte iki taraftan da olay açıklamalar...

AB-Intel-AMD üçgeninde fırtına
Intel ezici pazar payına sahip ama AMD de pes etmiyor

Intel bu yılın Mayıs ayında kendisine kesilen faturaya itiraz etti. Avrupa Birliği'nin kendisine anti-rekabetçi fiyatları yüzünden kestiği ceza 1.06 milyar Euro.

Bu cezanın kesilmesinin sebebi AB tarafından Intel'in, AMD işlemcilerin satışını azaltmak ve kendi pazar payını arttırmak için üreticileri teşvik etmesi olarak açıklanıyor. Intel, bilgisayar üreticilerini AMD kullanan bilgisayarları geciktirmeleri ve sayıca daha az tutmaları yönünde sıkıştırıyormuş.

Intel ise bu iddialara çok kızgın ve AMD'nin pazar payının düşük olmasının sebebinin AMD'nin kendi eksiklerinden kaynaklandığını belirtiyor. Intel bu yüzden resmi bir temyiz başvurusunda bulundu ve Komisyon'un aldığı kararın hatalı olduğunu iddia etti. Intel'in pazar hareketlerinin AMD'nin AB satışları üzerinde direkt ve görülebilir etkileri olup olmadığının kapsamlı bir şekilde araştırılmadığını söyledi.

İşte bunun ardından Intel CEO'sundan ağır sözler geldi. Intel_AMD atışması haberin devamında...

Intel CEO'sundan kızgın sözler

Intel, AMD savaşı yıllardır sürüyor...

Intel CEO'su Paul Otellini "Intel bu kararın yanlış olduğuna inanmaktadır ve rekabetin güçlü olduğu mikroişlemci pazarının gerçeklerini göz ardı etmektedir. Tüketiciler kesinlikle zarar görmemiştir. Hatta fiyatların 100 faktörle düştüğü bir sektörde, tüketiciler nasıl zarar görmüş olabilir? AMD her zamankinden daha canlı olduğunu söylüyor. Rekabetten ne tüketiciler, ne de rakipler bir zarar görmedi."

AMD ise tahmin edilebileceği gibi bu iddialara karşı çıktı. Başkan yardımcısı Pat Moorhead: "Fiyatlarımız Intel'in denk işlemcilerine göre yüzde 30 ila yüzde 50 daha düşük. Pazar özgür olsa Intel'in fiyatları da daha düşük olmaz mıydı?" Moorhead bununla da kalmayarak Intel'in CEO'su Otellini'nin yorumlarını eleştirerek, bu sözlerin "üç kez hüküm giymiş bir tekelciden beklenen sözler" olduğunu söyledi. Bu sözüyle de daha önce Japonya ve Kore'de verilen kararları hatırlattı.

Şimdi Avrupa Birliği'nin Intel'in temyiz istemi konusunda ne karar alacağı merakla bekleniyor.

Ali Güngör

Okuyucu Yorumları

Toplam 25 Yorum

Uuuuv kavgada söylenmez son laf :D:D

Adamlar mahkemeye ispat etmek icin hpye 1 milyon islemci bedava verelim diyorlar avukat esliginde HP ret ediyor intelden aldigi ranti bozmamak icin saglam delillerle hakedilen ceza normal.
Athlon fxlerle core2 ler cikana kadar intel ezilirken rakibine boy ölcüsemedigi halde intelin perfomansda yari yariya geride kalan islemcileri satiliyordu.

Yaw istediği fiyatda satar adam işlemcisini ne karışıyorlar ki

gözüne vur gözüne

amd de lider konumda olsaydı pazar payının düşmemesi için intel in yaptığını aynısını yapardı. bu bir fanboyluk mesajı değil, rekabet piyasasının firmalara yaptığı önlenemez baskının mesajıdır.

Başkan yardımcısı Pat Moorhead: "Fiyatlarımız Intel'in denk işlemcilerine göre yüzde 30 ila yüzde 50 daha düşük. Pazar özgür olsa Intel'in fiyatları da daha düşük olmaz mıydı?"
........
Bizim vatandaşımız zengin, bakmayın iş yok para yok dediklerine, intele iki katı para vermeye devam ederler parasının kendisine kurşun olarak geri geleceğini bilsede...

gerçek o ama ıtnel biraz tekelci gidin maazalara bakın çoğu yerde amd pc laptop v.s yok neden yok ucuz kalitesiz diyemi.çoğu insan öyle sanıyor amd dandik sanki intel alsan ne olcak ne fark varki o kadar pahalı bir şey almaya.gsm şirketleri telefon satarken sadece nokia ürünüm satıyorlar yoksa yanında sonyericson samsung ve diğer markalardamı satıyorlar.intel işte bu yüzden tekel.

Bence İntel , AMD ye oranla çok kaliteli işlemciler üretiyor.

HP DV6000 modelindeki intelli ve amdli sistemi bir karşılaştırın anlarsınız.Amd olan acayip ısınıyor ve fan sesi çok yüksek.İntelli dv6000 de ise ses yok ve üstelik ötekine oranla çok az ısınıyor.

İnteli tercih edin bacağınız yanmasın :D

Bizim vatandaşımız zengin, bakmayın iş yok para yok dediklerine, intele iki katı para vermeye devam ederler parasının kendisine kurşun olarak geri geleceğini bilsede...
----

Ucuz etin yahnisi... Sonuçta Renault da araba, BMW'de araba... İkisi de bir noktadan diğerine gitmek istediğinde aşağı yukarı aynı hızda götürüyorlar, değil mi?

Pat Moorhead "üç kez hüküm giymiş bir tekelciden beklenen sözler" sözüyle son noktayı koymuş zaten tartışmaya gerek yok bence :)

arkadaşım toshibanın 2000 küsür liralık bir amd laptopunu almıştı. divx film izlerken bile ısınmadan dolayı kapanıyordu. toshiba böyle bir ürünü nasıl piyasa sürdü bilmiyorum ama sürmese kimsenin bir şey demeye hakkı yoktu.

Intel zaten şu an en iyisi. Bunu zaten bilen insan gider Intel alır.

Sorun o değil, sorun şu ki Intel'e tekel diyenler Apple' a ne derler acaba ?

Apple dünyanın en tekel markasıdır. Var mı bu firmaya dava açabilek bir cevher ?

Bu işlerin arkasında başka şeyler var.

hahahahahahaha :D :D :D

AMD'ye hak veriyorum. Ama belkide Intel böyle yapmasa AMD'nin fiyatı ucuz olmazdı, bizim gibi zeki insanlar da aynı performansı daha ucuza alamayabilirlerdi :)

amd her yönde haklı toptancıların stok değerleri %90 intel ve intel mamülü % 10 ise amd oda en dandik cins olanı ürün yokki satacak getirmiş eşek gibi phenom x4 serisi 965 leri phenom x3 leri diğer ürünler yok hep stokta kalmadı. anakart deseniz oda aynı am3 destekli çeşit sınırlı intele bakarsanız herşey var. xeon işlemciler bile bulunabilmekte.

amaopteron işlemci yok türkiyede avrupada falan var amd sunucu bulup kurup satmak demek ölüm resmen. amdnin türkiye şubesini arayacazda onlar yol gösterecekte ömürde bir amd server satalım bu sebeptende hep xeon gidiyor.

millet AMD çok ısınıyor bu yüzden kendi kendine kapanıyor diye garip şeyler yazmış. 5 yıldır AMD kullanıyorum,bir çok arkadaşıma AMD işlemci aldırttım ve bugüne kadar hiçbir şikayet gelmedi.Eğer AMD işlemciye giderde dandik bir soğutma sistemi takarsan heralde kapanır,mantıklı düşünün.Gidip İNTEL'e o kadar para vericeğime üstüne biraz daha koyar INTEL'in o modelinden daha yüksek bir AMD alırım daha iyi :)

lütfen bu yazdıklarımı düzgün ve dikkatlice düşünün anlicaksınız bn amd alacama 2 kat fazla paraya intel alırım nedeni ise size vista dan örnek verecem bnim eski masaüstünde 1gb ram İntel Pentium4 (bu işlemci tek çekirdeklidir) 3.0 GHz 800 Mhz idi. kimse kaldırmaz açılmaz dedi aöa inat ettim vista ultimate 32 bit yüklettim ve pc saniyelerde açılıodu hemde işlemci en az 3 senelikti amd alacama 2 katına bi intel alırım senelerde yüksek performansı yaşarım hem tek çekirdek hem 3 senelik düşünün artık bu hızı ve performansı:D hele vista için sölenenlerden sonra siz yine kendi bildinizi düşünün

"Intel, bilgisayar üreticilerini AMD kullanan bilgisayarları geciktirmeleri ve sayıca daha az tutmaları yönünde sıkıştırıyormuş."
İntel'den şüphelenmiyorum desem yalan olur. Eğer gerçekse bence gereği ne ise yapılmalı. Eğer iddialar gerçek değilse AMD kullanıcısı olsamda; intel'in hakkını yemek doğru olmaz diye düşünüyorum.

o ısınan modeli bende biliyorum 1650 liraya yeni zm86 işlemci modeli olanını sattım oda yanıyor 70 derecelere çabuk dayatıyor. sebebine gelince suç amd' nin değil mühendis bozmasının. adam mal resmen laptop kasasının altında tam olarak 2.9 mm lik hava alacak boşluk var ve işlemcinin ısısını düşürmek için havayı ya yandan alacak yada en az 7 mm lik altta boşluk olması lazımki işlemci ısınmasın.

ben kendim çözdüm idareten ayakları yükselttim ve şuan 9 mm boşluk car ve ısınma muhabbetindende eser kalmadı ama sövüp saymadığım lafta kalmadı telefondan adamlara.

bu zaten favori marka merağından herşey. acer firmasından bir zm 86 modeli var başkası almış işlemi 45 dereceyi geçmiyor adam havayı yandan alıp arkadan çıkacak şekil dizayn etmiş gayette iyi çalışıyor.

eğer acer firmasında ısınmıyorda gidip büyük firma olan sony yada toshiba firmasının ürettiği üründe aşırı ısınıyorsa muhakkak bir sorunu vardır.

Hala AMD ısınyor diyorsanız, beyninize format atmanızın vakti gelmiş demektir.

Rekabetle yapamadıklarını çirkeflikle yapmaya çalışıyorlar.

Ülkemizde de aynı durum söz konusu gibi geliyor bana, özellikle büyük elektronik mağzalarına bakın, AMD makine bulmak nerdeyse imkansız. Ben dizüstü makinemi alabilmek için 2 gün uğraştım. Gerçi, ben birazda, stok sıkıntısından dolayı zorlandım; yinede, üç bilgisayarım olmasına rağmen, özellikle dizüstü makineleri, mağazaları gezerek takip ediyorum. Hatta ilginç birşey söyleyeyim, piyasada hala core duo (hadi bu neysede) ve pentium mobil işlemcili makineler satılıyor. Ve ne hikmetse, AMD makinelerin sayısı bir elin beş parmağını geçmiyor.

Ne olursa olsun verdiğim paranın karşılığını sadece intel'de alabiliyorum amd aldığı paranın karşılığını veremiyor tamam intel pahalı ama amd'ye toz yutturuyor

Ben 80 lerden beri bu piyasadayım intelin her türlü numarasını gördüm, yaşadım. dürüst bir firma kalitesi ve fiyat politikasıyla rekabet eder ticari veya teknik dolap çevirmeyle değil. bunca zaman herkese AMD aldırdım hiçbir işlemci sorunu yaşamadım. kasa, bord, ram, montaj hatalarını işlemci üzerine atanın mesleki itibarı yoktur.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir