ABD çıplak gösteren kameralar kullanacak

ABD havaalanlarının güvenlik kontrollerinde insanı çıplak gösteren x-ışını kameraları kullanılacak.

ABD çıplak gösteren kameralar kullanacak
Çıplak gösteren X-ışını cihazı tartışma yarattı

Yeni aygıtlar, yolcular arasında rastgele seçilen kişiler üzerinde kullanılacak. Özel bir dalga boyunda çalışan bu yeni röntgen cihazları yolcuların üzerindeki metal, plastik, seramik, patlayıcı vs. gibi tüm maddeleri ayrıştırabiliyor, bu arada da yolcuyu ekranda tamamen çıplak gösteriyor.

Görüntülerin çok yüksek kaliteli olması ve her türlü detayın görülebilir olması tartışma yarattı. Sivil toplum kuruluşları bu tür bir uygulamanın özel hayata tecavüz anlamına geldiğini ve çekilen görüntülerin dağıtılmayacağından veya farklı amaçlar için kullanılmayacağından emin olamayacaklarını açıkladılar.

Çıplak gösteren yeni X-ışını cihazlarının resimleri kaydetme, kağıda dökme veya başka herhangi bir formatta makine dışına çıkarma imkanı bulunmadığını açıklayan üretici firma aynı zamanda yolcuların elle arama ya da x-ışını arasında bir seçim yapabilme imkanına sahip olacaklarını da belirtti. Şu anda bu aygıtlardan biri Amsterdam'ın Schipol havaalanında kullanılmakta.

Okuyucu Yorumları

Toplam 22 Yorum

İyiki bir erkegin rontgenli fotosunu koymamıssınız :D

Ayıp, vallaha ayıp. Yani metal dedektörü bulamıyorsa bu yöntem mi kullanılmalı? Saçmalık. SAPIK BUNLAR.

Aslında bu cihazı kullanmak hiç güzel birşey değil. Yani bu kısımda Sivil Toplum Örgütlerine katılıyorum. Hem böyle bir cihaz yapacağınıza gidip seramik, plastik, patlayıcı vb. gibi eşyaları bulmaya yarayan dedektör yapın. Hem bu yöntem daha sağlam olur ve güzel olur. Üstelik tehditde almaz

once guvenlık...

Elle arama yada x-isini enterasan secim.Insallah onune gelen her insandan suphelenmezler.

kaydetme seçeneği yok demişler de en basit yöntem görüntünün fotoğrafını çekmek =)

Evet insanın özel hayatına tecavüzdür.Kontrollu yapılmazsa insanlar kendilerinin çıplak fotoğraflarını internette görürlerse şaşırmasınlar.

insanlar çıplak gezsin demeye getircek ellerinden gelse bunlar

zaten azgınların ülkesi abd hepten azacak

kendi güvenlikleri adına aslında korkuları adına sınırsız saçmalıkların bir zamanlar demokrasinin ülkesi şimdi sınırsız saçmalıkların ülkesi olma yolunda ışık hızında ilerlemekle meşkuller bu ne saçmalıktır x rey deki görevliler gecenlere oh, yuh, oha gibi tepkilermi vericekler bunu dünya insanlarının ortak kullanım alanı olan hava alanlarında kullanma hakkını kendinde görebiliyorsan biride alır sokakta bunu yapmaya kalkar yazmakla bitecek gibi degil ya bir ülke bu kadarmı korku modun da diken üstünde yönetilir...................

abd 11 eylül den sonra ülkelerine giriş yapmak isteyen diğer ülke insanlarına nasıl muamele edeceklerini şaşırmış durumda. özellikle de esmer, siyah saçlı ve kıllı (erkekler için) iseniz. yani doğulu tipiniz varsa. hava alanından çıkış sizin için daha da uzun sürebilir.

aslında adamları anlamakta zorlanmamamız gerek. bir düşünün, hiç kimseye bir iyilik etmemişsiniz, hiç kimseye samimi davranmamış ve arkalarından iş çevirmişsiniz, tarihiniz eski değeil ama türlü entrikalar ile dünyanın abisi rolünü kendinize yakıştırmışsınız, dünyada ki silahsızlaştırmadan, nükleersizleştirmeden ve demokratikleştirmeden siz sorumluymuşsunuz gibi davranıp, aslında dünyayı kendi geleceğiniz için şekillendirmeye başlamışsınız e devam da ettiriyorsunuz. etrafınıza bakın hiç dostunuz var mı? (bence yok)

LordShadow

Ne kadar enteresan bir milletiz biz yahu. Kendi ulkemizde donen dalaverelere tek kelime etmiyoruz. Su kucucuk habere verdigimiz tepkilere bakin. gercekten bravo Turkiye.

Dünyaya özgürlük getirme adına yaptıkları tüm dünyaca aşikar... Güvenlik konusunda da insan haklarına ve insana saygıyı ön plana aldıkları her hallerinden belli oluyordu zaten? bir resmi eksikti o da resmi oldu...
İnsanlık adına gerçekten üzülüyorum.

Çıplak gösteren yeni X-ışını cihazlarının resimleri kaydetme, kağıda dökme veya başka herhangi bir formatta makine dışına çıkarma imkanı bulunmadığını açıklayan üretici firma aynı zamanda
YaLan Atıyor Bence Monitörden Görüldükten Sonra Baskısı YedekLemesi FaLan da YapıLır Bu GörüntüLerin

1 hafta once schipoldeydim -.-

Zenciler geçmesin oradan, ürkütür yetkilileri :P

1 hafta once schipoldeydim -.-

seni de görmuslerdir :P

Ne kadar enteresan bir milletiz biz yahu. Kendi ulkemizde donen dalaverelere tek kelime etmiyoruz. Su kucucuk habere verdigimiz tepkilere bakin. gercekten bravo Turkiye.

doğru söyledin bizde olmasın böle bişi aman aman :|

Peki bu görüntü nasıl alındı?

çok saçma bi konu gibi geldi bana aman benden uzak herkeze yakın olsun:)

samet1986 koptum valla :):) hele bide yetkili bayansa ...

Şimdi ismini vermek istemiyorum. Hatırladığım kadarıyla bundan 6 - 7 sene evveldi. Çok ünlü bir elektronik markası (televizyon, müzik seti, kamera, LCD televizyon ve oyun konsolu üreticisi) tahmin etmişsinizdir hangi marka olduğunu artık yani... Yanlışlıkla (nasıl bir yanlışlıksa bu) insanı elbiseli iken çıplak gösteren kameralar üretmiş ve çoğunu satmıştı :)) Sonra iş anlaşılınca bazılarını geri topladılar :)) Şimdi düşünüyorum da, hala o kamerası olup da saklayan var mıdır acaba?

Soruyorum size; siz saklamaz mıydınız?

asılın güzel bir şey olası gereken ve insan oraganların gosterecek bir şekilde olsa yan terorist yada uyuşturcu kacakcısı midesinde yada deri altınıda sakladı şeyle gostermesi lazim bence

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir