ABD'nin "genişbant" tanımı değişti!

"Genişbant" sözcüğünün tanımı resmi olarak değişti. Artık genişbant internet dendiğinde...

  • Zeynel A. Öztürk
ABD'nin "genişbant" tanımı değişti!
Genişbant'ın tanımı artık biraz daha geniş

Federal Muhabere Komisyonu, "genişbant" internetin tanımı üzerindeki tartışmaları yeni kararıyla noktaladı. FCC'ye göre bir internet bağlantısını "genişbant" olarak adlandırmak için, bu bağlantının en az 25 megabit indirme hızı, 3 megabit gönderme hızı sunması gerekiyor. 

FCC'nin bu açıklamasıyla bir önceki genişbantı tanımlayan 4Mbps'lik indirme ve 1Mbps'lik gönderme hızları, tarihe karışmış oldu. Bu kararın ABD'deki servis sağlayıcılarının altyapılarını ve sundukları gözden geçirmesini sağlayacağı düşünülüyor. Gizmodo'nun yayınladığı bir grafiğe göre ABD'nin neredeyse yarısındaki internet bağlantısı, yeni genişbant tanımını karşılamıyor.

Ancak servis sağlayıcıların şimdiye kadar "genişbant" diye sattığı bu bağlantılar hakkında harekete geçmesi gerekecek. Elbette, servis sağlayıcılar "genişbant" gereksinimlerini karşılamak yerine, ilgi çekecek bir başka reklam sözcüğü bulup, yavaş bağlantıyı hızlıymış gibi gösterme yolunu da tercih edebilirler.

Okuyucu Yorumları

Toplam 15 Yorum

TTNet kıldan ince bant genişliği ile Adi Kota sunan bir hizmet sağlayıcı. 75 GB Erişim hakkını nerede ise Cloud ta bedava depolama alanı veriyorlar. Türkiye ne zaman dünya hizmet standartlarına yaklaşsa fark hep açılıyor. 1.000 Mb Amerikada hız 75 USD Türkiyede 8 Mb binde biri 77 TL Yazılar olsun Türkiyede yetkililere ve bu farkı sağlayanlara.

Aynı şey burada da var TTNET sınırsız dediği paketler hep kotalı 50GB sonrası hızın düşüyor. Saçma sapan reklamlarla milleti kandırabileceklerini sanıyorlar, çevremden biliyorum reklamları gördüklerinde küfür ediyor millet.

@31 Oca 2015 20:30 çok da güzel satıyorlar sıkıysa alma

bizde 300kbit daha indirme hızı bizimki incecikbant

Türkiye'deki internette tam olarak genişbanta uyumlu oluyor !!!!!!!!!!!!!

@31 Oca 2015 21:18 tabi canın akn sayesine 3begabit internetimiz hangi geniş banttan bahsediyorsun

iyi olmuş zaman degişti hızlandırsınlar artık şu interneti japonya 1 Gigabit biz 16 megabit lerdeyiz aynı paraya

Bizim memleketimizde Fiber'in tanımını değil AKN'nin anlamsızlığını tartışmamız gerekir. İsterlerse 1 GB/s versinler farketmez. Nasıl olsa AKN sayesinde sürekli 3 Mbit/s kullanmaya mahkum mağdurlarız.

@31 Oca 2015 23:09 akn sadece bize ozgu bir sistem degil dunyanin her yerinde var, sorun senin bir gunde 50gb trafik yapman olabilir.

@01 Şub 2015 10:14 Millet bütün datalarını Bulut'a taşırken biz kota ile uğraşıyoruz. Kotanın dolması sadece film indirmekle olmaz. Bulut üyeliğin varsa ya da büyük dosyalarla işlem yapıyorsan, hatta sadece Youtube üzerinde HD kalitesinde yasal yayınları takip ediyorsan bile trafik 1 hafta demeden 50GB'ı rahatlıkla aşar. Sanırım bunu biliyorsunuzdur!

@02 Şub 2015 12:45 bilmez onlar milletvekilleri ve yandaşlarına uygulanmıyordur o akn , halka uygulanıyor sadece.

Yurtdışındaki evimde 250 Mbit/s internetim var. 1GB/s'ye geçmeyi planlıyorum. Ne AKN derdim var ne de kota. TR'deki evimde ise 20 Mbit/s internetim var. Hızım normal şartlarda bile o seviyelere ulaşamıyor. Tabii bir de 1 hafta içinde AKN sebebi ile 3 Mbit/s hızına terfi edince(!) surf bile Çin işkencesine dönüyor. Sorumluları her kimse hakkımı helal etmiyorum!

genis bant o neki bizde ultranet hipernet supernet kavramlari var

O kadar para ver bide utanmadan neymiş efendim AKN adil kullanım kotası koyun.Siz o kadar parayı alıyorken çok da adil davranıyorsunuzda.Tabii o kadar yolsuzluk rüşvet say say bitmez kota bunların yanında neki yaw hiç konuşmaya değmez.Türk müsün mutlu olma ucuz yaşama hakkın yok.Bu ülkenin yarısı beyinsiz se yapacak bişey yok .Yakında internet de günah günah haram deyip kapatırlarsa hiç şaşırmayın.Bu böyle daha ne kadar devam eder insanlar aç kalmaya başlayınca kadar işte o zaman yaklaşıyor.

Dünyanın diğer yerlerinde AKN benzeri uygulamalar var mı acaba. Herkes günde 50 gb trafik yapsa o da sorun olacakmış gibi gözüküyor. Gerçi Korede adamlar Bluray içeriği online izleyebiliyorlar o da var.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play