ABD, korsanı en ağır şekilde cezalandırıyor!

Amerika'da iki kardeş korsan yazılım sattıkları gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

  • Selim Öztürk
Korsan yazılım tacirlerine 3 yıl hapis!

Cezası bununla da sınırlı kalmayan kardeşlere, mahkeme 885$ para cezası verdi.

Kardeşlerden Thomas Robberson 150,000$ değerindeki yazılımları, internette çok daha yüksek bir fiyata sattığı, kârının ise 1 milyon $'ı bulduğu söyleniyor. Kardeşi Maurice Robberson ise abisinin kârını beşe katlamış ve 5.6 milyon$'a kadar kârını yükseltmiş.

Bir avukat asistanı şunları dile getiriyor bu konuda: "Eğer birisi internet üzerinden olsun ya da olmasın, kişilerin aklını kendi çıkarları doğrultusunda çelerse ve bundan ekonomik bir çıkar sağlarsa, mahkemelerce en ağır şekilde cezalandırılır. Aynen bu örnekte olduğu gibi."

Amerika'da hal böyleyken ülkemizde ise durum hiç iç açıcı değil. Korsan yazılıma maaleesef yeteri kadar önem verilmiyor ve bu nedenle korsan yazılım kullanma oranı ülkemizde oldukça yüksek. Buna paralel olarak cezalar da yetersiz.

Okuyucu Yorumları

Toplam 7 Yorum

Amerika'da hal böyleyken ülkemizde ise durum hiç iç açıcı değil. Korsan yazılıma maaleesef yeteri kadar önem verilmiyor ve bu nedenle korsan yazılım kullanma oranı ülkemizde oldukça yüksek. Buna paralel olarak cezalar da yetersiz.

Demişsiniz.

Lütfen Kendimizin yaptıgı ürünlere sahip çıkalım. Elelamin malını korumaya çalışmayalım Selim Bey.

Pardusu Teşvik Ediniz.

Korsan yerine ücretsiz veya açık kaynak kodlu programları kullanmaya çalışıyorum. MS Office yerine OpenOfficeOrg gibi. Korsan olmasının ekonomik durumla da ilgisi var. Yoksa kim iste ki korsan kullanmak.

Evet ekonomik durum söz konusu, Asgari ücret 500 YTL ev kiralarıda en ucuzu 450 YTL. Kalan 50 YTLye bir oyun mu alalım?=) Bizde istemiyoruz korsan, Ama oyunda oynamak istiyoruz iş böyle olunca seçeneğimiz çok az

ekonomik durumdan da olabilir ama artık bizim insanlarımız alıştı bir kere korsan kullanıma.:)

ayrıca gelirimiz artsa da üreticiler buna paralel olarak ürünlerinin ücretini de artıracaktır.değişen bir şey olmayaz yani.

--Chip Ziyaretci yorumu -1- "..Evet ekonomik durum söz konusu. Asgari ücret 500 YTL, ev kiralarıda en ucuzu 450 YTL. Kalan 50 YTLye bir oyun mu alalım?. Bizde istemiyoruz korsan, ama oyunda oynamak istiyoruz iş böyle olunca seçeneğimiz çok az.."
--Chip Ziyaretci yorumu -2- "..ekonomik durumdan da olabilir ama artık bizim insanlarımız alıştı bir kere korsan kullanıma..
Ayrıca gelirimiz artsa da üreticiler buna paralel olarak ürünlerinin ücretini de artıracaktır. değişen bir şey olmayaz yani.."
-------------------------------
İşte birinden biraz farklı ama birbiriyle çelişmeyen, hatta birbirlerini cevaplar nitelikte iki güzel yorum. Her ikisinede %100 katılıyorum... Korsan kullanım orjinal ürünlere (orj. Yazılımlar, Oyunlar, DVD-VCD Filmler, Müzik CD'leri vb) soğuk bakılması adeta görüldüğü yerde kaçılması ve milletin ekonomik durumunun hali ortada, hadi düzelse o da apayrı napmalı bilimiyorum...

şimdi bazı arkadaşların ücret konusundaki haklılıkları mevcut. ama hırsızlık hırsızlıktır. belki hafifletici sebepleri olabilir.
kullandığımız işletim sisteminin bir çok ücretsiz alternatifi varken sırf oyun oynayacağız diye windows kurup bekletmeninde çok manası yok. arz talep meselesi. eğer ücretsiz işletim sistemlerini daha çok kullanırsak birileri çıkıp ona uygun yazılımı mutlaka yazacaktır. artık çoğumuz internete giriyoruz ve orda ayak izlerimizi bırakıyoruz arkadaşlar. işletim sisteminizin versiyonunu kullandığımız tarayıcıyı vs. ve istenirse daha nice bilgilerimizi, alışkanlıklarımızı birileri hep raporladığını unutmayalım lütfen.
Ceza işine gelince birilerinin hayatını söndürmenin manasıda yok elaleme yarancaz diye. alıştır alıştır birden kesiver bu mantıkda doğru değil elbet. oyuna gelmeyelim. herkese saygılarımı sunarım.

merhaba arkadaşlar ben sizin yorumlarınıza bazı açılardan katılmıyorum.Örneğin linux kullandığımızı düşünelim nasıl olucka ta son zmanlarda çıkan bir oyunu oynayacağız.Evet bunun için üretilen bazı programlar var ancak bunlarda windows fiyatına satılıyolar.Hele ubuntudan bahsetmeye gerek yok.ayrıca size şunuda söylyeyim neden lisanslı xp kullanmıyorsunuz.Eminim bir çoğunuz bilgisayarınız ile xp cdsi almışsınızdır.bende aldım.Xp home.Sonra şimdi çok güzel kampanyalar var ayrıca bir vista starter 60ytl olması lzm ben öyle aldım sizde öyle yapın.

Sen de yorum yaz

 


CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda
Apple Store
Google Play