ABD'nin internet bağlantı hızı sorun oldu

ABD'nin gelişmiş ülkelerden geride kalmasına neden olan internet hızını duyunca çok şaşıracaksınız.

ABD'nin internet bağlantı hızı sorun oldu
ABD'nin hedefi, 2015 yılında 1 Gbps hıza ulaşmak.

Açıklanan bir raporda, Amerika Birleşik Devletleri'nin geniş bant bağlantı konusunda diğer ülkelere yetişebilmesi için tüm A.B.D vatandaşlarına 2012 yılında 100 Mbps, 2015 yılında da 1 Gbps'lık bağlantı sağlaması gerektiği belirtiliyor.

Washington'daki Baller Herbst Law Group tarafından hazırlanan araştırmada bu hizmetin yeteri kadar gelişmemiş alanlara yayılabilmesi için ulusal stratejiler hazırlanması gerektiğinden de bahsediliyor. Baller Herbst'in kurucusu ve araştırmanın yazarlarından Jim Bailer'a göre ne özel sektör ne de devlet tek başına böyle bir çalışmanın altından kalkabilir.

Araştırmayı takiben North Carolina'da yapılan toplantıda ortak görüş, Amerikan hükumetinin harekete geçerek geniş bant internet bağlantısını kırsal kesime taşıması gerektiği oldu. Konuşmacılar, Japonya ve Güney Kore gibi ülkerelerin daha hızlı bağlantıları daha ucuza sağladığını ve bu ülkelerin vatandaşlarının Amerikan vatandaşlarına göre daha büyük avantajlara sahip olduğunu belirtti.

Diğer ülkelerde internet hızları

Japonya'nın ortalama bağlantı hızı tam 93,7 Mbps...

A.B.D'de ortalama tüketici internet bağlantısı hızı 8,9 Mbps. Bu rakam OECD üyesi diğer 18 ülkenin ortalama hızlarından çok daha yavaş. OECD'nin raporlarına göre Japonya'nın ortalama bağlantı hızı 93,7 Mbps, Fransa'nınki 44,2 Mbps ve Güney Kore'ninki de 43,3 Mbps.

CHIP Online yorumu:
Haberde bahsi geçen rakamları görünce üzülmemek elde değil... Gelişmiş ülkeler sahip oldukları internet hızlarının yavaşlığından şikayet ederken, biz şikayet edilen rakamlara ağzımız açık bakıyoruz. Umarız Türkiye de bir gün bu hızlara ulaşır ve biz de "yavaş" internetimizden şikayet etmeye başlayabiliriz...

Okuyucu Yorumları

Toplam 33 Yorum

1mbps bağlantımla vaat edilen hızla yabancı sitelere bağlanabileyim başka bir şey istemem.

"1mbps bağlantımla vaat edilen hızla yabancı sitelere bağlanabileyim başka bir şey istemem. "

azla yetinen çoğu bulamazmış...

Japonlar 1 gbs ye ulaştı biliyordum.

Adamlar uçuyor be.

Türkiyede bu hızlara yakın hızlar olur fakat fiyatlar çok pahalı olacağı için bu hızları herkez satın alamaz..

Düşünün 2012 1 gbit hız..Türk Telekom özelleştiren zihniyet acaba bunu okuyunca ne düşünür? Allah aşkına hesaplayın 3 milyonu aşkın adsl kullanıcısı var.Hepsi 30 ytl lik bağlantı hızına sahip olsa ttnetin aylık en düşük geliri adsl den : 3*3000000=9000000 ytl

söylermisiniz türk telekom adı altında çalışan bu yabancı şirket,bu parayı alt yapı çalışmalarınamı,yoksa cukka çalışmalarınamı yatırıyor.32 mbitten ilahi bir hızmıs gibi bahsediyolar.5 yıl sonra kaçla bağlatmayı düşünüyor ttnet,bakır kablolarla daha nekadar bu halkı kandırabilir!!Suç Biz kullanıcılarda ortak bir irade koyup ttneti dize getiremedik!!

"Türkiyede bu hızlara yakın hızlar olur fakat fiyatlar çok pahalı olacağı için bu hızları herkez satın alamaz.."

Yakın göreceli bir kavram. Ama ne kadar yakın olacağı belli, perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. 32mbit hıza bir megabit up verirler, o hızlara "yakın" olacak hızın da upload hızı 5mbit'i geçmez bu TEKELom kafayla. Bu arada İsveç miydi İsviçre miydi hangi avrupa ülkesiydi hatırlayamıyorum, bir iki sene önce 1gbps hızına ulaşmıştı, server sistemlerine değil, ev kullanıcısına. Tabi ücreit de biraz tuzlu.

Biz internete en fazla para vereniz dünyada karşılığınıda en az alanız zaten Telekom alt yapısı 4mbps bile ana santrallerden belli bi uzaklığa ulaştıramıyorken Avrupanın standartları hayalgibi geliyor :(
(Bir başkadır benim memleketim :)

Japonlar başka bir gezegendenmı gelıyorlar. Nedır bu hız.. Rüyamda görsem dalga geçiyorlar derim...

Ee bak, belki koskoca Amerika kıtası için gerekli olan altyapı yatırımını tek firma karşılayamıyor ama adamlar birlik olup, bunu yapmalıyız, bizim neyimiz eksik diyorlar.Biz ise...

Yurtdışı bağlantılar için bantgenişliği arttırılmadan isterse tüm evlere bedava 1 Gbs bağlasın ttelekom farketmez. Yurtdışı çıkış hızı ile birlikte arttırılmalı bağlantı hızları yoksa yurtiçi sitelerde çok hızlı gezinirken youtubeda video izlerken gene dakikalarca beklemek zorunda kalırız.

farkettiyseniz ordaki ortalama bağlantı hızı bizde kullanıcıların % 90 kotalı 1 mb hızda kullanıyor , 40 mb hıza ulaşmak için daha 40 yılımız var tabi o zamanda sanırım japonlar 20 gb la felan ulaşmış olular

Aslnda o kadarda zor ve imkansız değil bizimde 90 - 100 mbs hızlarda bağlanıp öyle hızlı bir ağa sahip olmamız. Yalnız küçük bir proplem var bunun için öncelikle telepati ile bağlanmayı öğrenmemiz gerekecek aksi halde bizim ülkemiz içn imkansız en azından benim maksimum yaşayabileceğim zaman dilimi içerisinde.
Yöneticilerimizin halka bakış açısını ortaya koymak için bir olay anlatayım;
Bundan birkaçyıl önce güneydoğuda suyu olmayan bir köydeyiz, halk çamurlu suyu kuyulardan çekmekte. Köyün aşiret ağası oldukça zengin ve her imkana sahip. Hani köyün yeraltı su rezervleri ve çografi konumuda suyu pompalarla alıp depo sistemi ile dağıtmaya oldukça müsait. Üstelik masraf ağayı etkilemeyecek kadarda az olacak. Durumu ağaya bildirdiğimizde ağadan aldığımız yanıt;

Aman hocam ne diyorsunuz siz. Ben bunlara hizmet getirsem suyu evden ekmeği bakkaldan alsalar bunlar ağamı dinler.Her biri bir ağa olur. İtin canı cezada gerek. Bunlar rezil yaşayacaklar ki itaat etsinler.

Evet ağa haklıydı. Bizde diğer gelişmiş ülkeler gibi hizmet alıp hayat standarlarımızı yükseltebilmiş olsak insan olduğumuzu anlarız.Oysa anlamamalıyız. İnek olamaya devam etmeliyiz, etmeliyiz ki Türk Telekom gibi kurumlar biz inekleri rahat rahat sağmaya devam edebilsinler.

İçimden yine mö demek geldi nedense!

MÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ MÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖÖ

Telekomu satın alan sırket telekomun yıllık karının %60 ı gibi bir paraya satın aldı. yani 8 ayda telekom kendi parasını kendı odedı elın lübnan lısının cebınden para cıkmadı . Hemde bız lubnanlı zorlanmasın dıye taksıtle satmıstık telekomu. Buda ne demek bız yemesını bılmıyoruz buyur sen ye demek. O yuzden arkadaslar adam para yemeye gelmıs bı adam yatırım yapmıyor sadece para yıyor dıye kızmaya hıc gerek yok . Ozellestırme dıye dıye devlet kurumlarını 3 kurusa elın yabancısına peskes cekıyorlar yabancılara degıl yonetıcılere kızmak lazım bu konuda.

japonlar uzaydan gelmiyor. adamlar çalışıyorlar ve vergilerini son kuruşuna kadar veriyorlar. Bu yüzden bütçeleri her yıl ortalama 200 milyar $ fazla veriyor. Orada devlet bırakın interneti bir bölgede elektriği bile kesmeden önce mektup gönderip şu gün şu dakikalar arası elektrik veremeyeceğimizden dolayı üzgünüz şeklinde haber veriyor.
Biz de bol bol vergi kaçırıyoruz. Vergisini verenlerin paraları da hortumculara gidiyor. Bu yüzden bize hizmet yok.

Bizim insanımızın vergi ödeme derdi yok, ilim irfanla işi yok. Ver bu millete "vatan millet sakarya" yı, ver "çıktık açık alınla" yı, ver "bir başkadır benim memleketim" i sora geç karşısına izle. İcraata gelince yok ama. En büyük icraatımız sabah sabah seda sayan a gidip göbek atmak.

Paul Doanny'nin kulakları çınlasın.

LANET OLSUN SANA TTNET!

Arkadaşım, bizi inek gibi anlatmışsın. Biz mi ineğiz TT mi?

Millet Nelerle Uğraşıyor Birde Bize Bakın...Yazıklar Olsun...

25 Haziran 2008 Çarşamba, 13:17
bu tarihli ziyaretçi arkadaş ;

ülkeyi ne hoş ve ne güzel cümlelerle özetlemişsin

bizimde çalışmamız bir şeylerle ugraşmamız beklenemez zaten

ecdadımız yattı ya bizde ondan yatıyoruz

bizde ise türk telekom sorun ve onun fiyat ve hız politikaları. arkadaşlar şunu merak ediyorum bu bizim buraya ttnet le yazdıklarımızı okuyan ve bunları ttnet ulaştıran varmı neden pc dergileri birleşipte ttnet baskı yapmıyor imaz kampanyası başlatmıyorlar indirim ve hız gibi bir kampanya sizde yazın chıp dergisine madem pc üzerine dergi böyle şeylerde de başrol olması gerek böyle çalışmalara ihtiyacımız var ttnet aklını başına alması lazım.

ülke içinde bize ait bişe kalmadıki.herşey özelleştiriliyor.özelleştirilip iyileştirilse iyi.ee sorun burda işte özelleştiriliyor dış ülkelere satılıyor verilen hizmet için rezaletten kötü kelime varsa siz söyleyin.

nasıl olur ya türkiyede oecd üyesi türkiye yide katarlarsa ortalamayı yarı yarıya düşürür abd nin endişelenmesine gerek yok..

Aslında bizlere 1 mbps fazla ttkom, bence telefon direklerini ve kabloları yakıp dumanla haberleşelim. Ver odunu evladımmm, ver odunu....

ossat canım bende türkiye niye yavaş diyordum TTNET varmış!!!TURKCELL falan bişi yapamıyor mu yaww o bari devreye girse kesintisiz konuşmayı falan herşeyi tam yapıyor buna da bi el atıverse

he he he...
adamnlar uçmuş.valla acayip ya....1GB.... one.... öyle birşey biliyormusunuz siz?

komik tabi bide kendimizi düşününce haberleşmenin iletişimin bu kadar pahalı ve yavaş oldugu bi ülkede teknoloji alanında atılımlar yapılması beklenebilirmi ?

yazıklar olsun bu ülkeyi peşkeş çekip bizi bööle adamlara muhtaç edenlere... bir de ttnet reklamları yapılıyor çok iyi bişeymiş gibi. 29 YTL ye 1 Mbit bağlantı bir de sabit telefon ücretivar 9 YTL bunu gözardı ediyorlar. ben sadece adsl için kullanıyorum bir de 9 YTL para ödüyorum her ay tek kelime alo demişliğim yok evden. etti bana en az 29+9= 38 YTL birde tuhaf tuhaf kota aştı parası bunu da anlamadım nasıl aşıyorsa bu da bir garip.

pff lanet olsun sana ttnet 1mbt hız kullanıyoruzz hemde kotalı 29ytl ..LANET OLSUN SANA TTNET..

pff lanet olsun sana ttnet 1mbt hız kullanıyoruzz hemde kotalı 29ytl ..LANET OLSUN SANA TTNET..

türkiyede 2015 yılında 2048 sınırsızları 19 ytlden alabilir herhalde ee malum diğer ülkelere yetişmek lazım onlar 1gbps den bahsediolar bizim öle bişeyi görebilmemiz için anca hayalgücümüzün sınırsız olması lazım :D acınıcak halimize gülüyoruz acınıcak haldeyizde hemde nasıll...

aslında çözüm çok basit. tüm ev kullanıcıları mevcut aboneliklerini toplu şekilde iptal edecek. 2 3 ay sonra bak bakalım nasıl iniyor fiyatlar...

Daha bir yıl önce vdsl 2 yi ballandıra ballandıra anlatıyorlardı hizmeti bir yıl geciktirdiler. Birde fahiş fiyatlarla sunuyorlar.japonya 93.7 le uçarken Yani en iyisi varken neden her zaman en düşüğünü benim ülkem kullanıyor bu mu özelleştirme bumu iyileştirme ttnet in başındaki yöneticilermi beceriksiz yoksa bizmi kerizis ŞU AN MEVCUTTAKİ EN İYİSİNİ KULANIYOR OLSAN BİLE BİRGÜN ESKİYECEKTİR. Biz bit pazarına düşen varmı diye kovalıyoruz.

İnternet demek bilgi demek,internet demek okumak,öğrenmek demek
Bakmayın siz Türkler seks sitelerinde geziyor yaygarasını,Türk milleti gerçekten okumaya başladı,gazete,dergi,kitap almak için bütçe ayıramayan,bunun yüzündende malesef cahil demiyeceğim,bilgisiz kalan bu millet internette pdf dosyası haline getirilen ne kadar kitap,dergi,yayın varsa indirip okuyor.
Bizi yöneten zümreler,Türklerin okumasından,dünyadaki gerçekleri öğrenmesinden korktuları için interneti kotalı ve düşün bağlantılı halde tutuyorlar.
Türktelekomu 7 milyar dolara satanlar,yunantelekomunun % 25'nin 7 milyar dolara satıldığını biliyorlarmı.% 100 28 milyar dolar eder.Abone sayısı 7 milyon yunanistanda,Türkiyede Abone sayısı 25 milyon Türktelekomun sudan ucuza gittiği belli oldu.Birde satmadan önce internete zam yapmışlardı neden acaba
Atatürk'ün dediği gibi gerçekleri sadece özgür kişiler görür,örümcek kafalılar değil.

arkadaşım aldı 20 gün önce fln.. 100 mbit.. quicknet.. dünya ortalamasının üzerinde

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir