ABD'nin internet ekibi ve büyük soru işareti

ABD sadece internet konusunda çalışacak özel bir organizasyon kuruyor ama...

  • Ümit Öncel
Obama'dan internet için özel oluşum
Bakalım Obama'nın internete yaklaşımı nasıl olacak...

Obama'nın internet konusunda özel bir hassasiyet göstereceği daha seçim kampanyalarından belliydi. Henüz seçilmeden önce bile hem kampanyası dahilinde interneti kullanması, hem de internet konusuna özel önem vereceğini vaat etmesi bunu çok önceden gösteriyordu. Ve nihayet geçtiğimiz günlerde bu konudaki ilk ve en ciddi adımı attı. Beyaz Saray bünyesinde sadece internet konusunda çalışacak özel bir organizasyon kuruyor.

Fakat Obama'nın bu internet açılımı pek çok ABD vatandaşının kafasında soru işaretleri oluşmasına neden oldu. 11 Eylül olaylarının ardından kişisel özgürlükler konusunda işleri biraz daha sıkı tutan ABD hükümetinin aynı yaklaşımı internet üzerinde de göstermesinden endişe ediliyor. Her ne kadar Obama böyle bir şey olmayacağını, internet üzerinde kişisel gizlilik ve her türlü kişisel hakkın korunacağını ifade etse de, henüz ABD vatandaşlarını ikna edemedi. Obama'nın bu konudaki yaklaşımının Avrupa ülkelerine de örnek teşkil etme ihtimali yüzünden hem ABD vatandaşları, hem de Avrupa'da yaşanlar bu internet bürosunun faaliyetlerini merakla bekliyorlar.

Okuyucu Yorumları

Toplam 3 Yorum

Ne kadar kişisel güvenlik olacak.Hackerler istediği bilgiye hemen ulaşıyor yeter ki ucunda bir şey olsun . Her kapının bir kilidi vardır unutmayın .Kırılmayan bir şey yok sadece zor kırılan diye bir şey var.

TR ye de lazım boyle ekipler

Kontrolsüz güç güç değildir,patlamaya hazır bir bombadır. Net deki bu kadar sınırsızlık sınırlarını görememek ne kadar düşündürücü, bilnmeyen ne kadar organizasyonlar varki bunların neler yapabileceği bilinmiyor. Bu yüzden suç işlemeyi önleyici tedbirler kapsamında her türlü tedbir alınmalı. Yarın ki olabilecekler için şimdiden tedbirler alınmalı. Biz de kendi ülkemizde tedbirler almalıyız.

Sen de yorum yaz

 CHIP'i Takip edin
E-Posta listemize katılın
CHIP Dergi Mobil Cihazınızda

İlginizi çekebilir